DiziNetflix

2020’nin En İyi Şovlarından Biri! Tiger King: Murder, Mayhem and Madness Konusu ve İncelemesi

Tüm dünyanın koronavirüs salgını ile boğuştuğu şu günlerde ilaç gibi gelecek bir belgesel önerisiyle geldik! Yine Netflix yine “karantinada izlenecek bir dizi önerisi!” Açıkçası yalnızca 1 bölüm izlemek için başlamıştık ama öyle merak ettiriyor ve olaylar o kadar içinden çıkmaz bir hal alıyor ki başından kalkamadık! Şu malum süreçte zaman geçirmek için dizi arayışı içinde olanlar için de hemen bir inceleme yazısı hazırlamak istedik.

Öncelikle şunu söylemek isteriz ki her hayvansever gibi biz de tüm hayvanların ait oldukları yerde, doğada özgürce dolaşmaları taraftarıyız. Filler, kaplanlar ve maymunlar başta olmak üzere pek çok hayvanın zulüm gördüğü hayvanat bahçeleri ve sirklere de sonuna kadar karşıyız! Lütfen siz de doğal yaşamlarında binlerce km alanlarda özgürce dolaşabilecek hayvanları sırf eğlence ve para aracı olarak kullandıkları için kafeslere kilitleyen, onları çok üzücü şartlarda yaşamaya zorlayan bu gözü dönmüş insanlara para kazandırmayın! Kaplan Kral belgeseli de tam olarak bu felsefeyi pekiştirme üzerinden ilerleyen bir yapım.

Bu yazıda “Tiger King konusu nedir? Tiger King ne anlatıyor? Tiger King izlemeli miyim?” gibi olası sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

IMDb Puanı: 7.9

Kaplan Kral: Cinayet, Kargaşa ve Delilik Belgeselinin Konusu

Toplam 7 bölümden oluşan Kaplan Kral: Cinayet, Kargaşa ve Delilik belgesel-dizisinin her bölümü ortalama 40-45 dakika sürüyor.  

Oklahoma’da bir yol kenarı hayvanat bahçesi işleten eli silahlı bir country şarkıcısı Joe adındaki adam, büyük kedilere karşı obsesif denecek derecede ilgi duyan biridir. Gerçek bir suç öyküsüne odaklanan bu çarpıcı belgesel ile hayatımıza giren tek “tuhaf” karakter Joe değildir elbette. Belgeseli izlerken Joe gibi kaplanlara karşı büyük ilgi besleyen uyuşturucu baronları, dolandırıcılar ve tarikat liderlerinin karmaşık hayatlarına da şahit oluyoruz. Egzotik büyük kedilere sahip olan herkesin güç takıntılı sosyopatik bir ucube olması oldukça çılgın bir tesadüf. Bilinen lakabıyla Joe Exotic, büyük bir kedi barınağı sahibi ve hayvan aktivisti olan Carole Baskin’in hedefindedir.

Hayvanları istismar ettiği gerekçesiyle Joe Egzotik’in sahip olduğu Oklahoma’nın en büyük vahşi yaşam parkını kapattırmaya çalışan Carole Baskin’i karanlık günler beklemektedir. Sahip olduğu TV kanalı üzerinden Carole Baskin’i sürekli tehdit etmeye başlayan Joe Exotic, en sonunda onu öldürmek için bir kiralık katil tutmaya karar verir. Bu kararın sonunda tabii ki tutuklanır… Tamamen gerçek olaylara dayanan bir dizi-belgesel olması ve olayların bizzat birinci kişilerin ağzından aktarılması izleyicinin heyecanını hep diri tutan sebeplerden biri.

Kaplan Kral: Cinayet, Kargaşa ve Delilik Spoiler İçeren İnceleme

“Joe Exotic kimdir?” sorularına cevap niteliğinde hazırlanan mini belgeselin spoilerlı incelemesini de yapmak istedik. Asıl adı Joseph Allen Maldonado-Passage olan Joe Exotic’in hayatına odaklanan mini diziyi izlerken koca koca kaplanların kafeslere tıkıldığını, doğalı daha 1 saat olmuş yavru kaplanların ziyaretçilerle fotoğraf çekilmesi için elden ele dolaştırıldığını gördükçe insanın içi daralıyor. Bu hisleri yaşayan kişiler kedi barınağının sahibi ve hayvan aktivisti Carole Baskin’e hak vermeye başlıyor. Fakat Joe ile atışmaları esnasında aslında onun da para için hayvanları kullandığı, özgür olmalarını savunduğu hayvanları kafeslere tıktığını görüyoruz. Üstelik bu kadının insanlara beş kuruş para ödemeden neredeyse mola vermeksizin çalıştırdığını öğreniyoruz. Tabii sonrasında 3. kocasını kaplanlara yedirdiği iddiasıyla baş başa kalıyoruz ve kimin masum olduğu konusunda kafamız iyice karışıyor. Yani biz ne kadar şaşırırsak onlar manyaklık derecelerini o kadar artırıyorlar. Joe Maldonado’nun iddiasına göre Carole Baskin, 1997 yılında milyoner kocası Don Lewis’i kıyma makinesinde vahşi bir şekilde öldürüyor ve leşini kaplanlara yediriyor. Carole Baskin bu iddiaları reddederek herkesin evinde bulunan küçük bir kıyma makinesinin olduğunu ve insan vücudunu parçalayamayacağını söylüyor.

Joe bir eşcinsel ve 2 kocası var, aynı işi yapan ve Joe’nun idolü Doc Antle’ın ise 5 karısı ve pek çok sevgilisi olduğunu öğreniyoruz. Doc Antle tüm çalışanlarına vejetaryan olma şartı koymuşken, Joe’nun hapishaneden çıkan hayattan hiçbir beklentisi olmayan kişilerden seçtiği çalışanları, hayvanlar için getirilen tarihi geçmiş etleri evlerine götürüyor. Yani bu belgeseli izlerken bir anlığına corona belasını unutacağınıza emin olabilirsiniz. Uyuşturucudan dişleri dökülmüş insanlar, poligamist kaplan terbiyecileri, cinayetler, tehditler, komplolar, leopar desenli taytlar, annesiyle aynı yaştaki çocuklar… Tüm tuhaf insanları aynı potada izleme şansına sahipsiniz.

Diğer dizi önerilerimiz için tıklayın!

Film önerilerimiz için tıklayın!

Joe Maldonado ve diğer pek çok tuhaf insanın egzotik hayvan ticaretinin, hatta ticaretin ötesine geçen takıntılarının iç yüzünü açıkça gösteren polisiye-suç-belgeseli şu anda hem Türkiye’de hem de dünyada pek çok kişinin dilinden düşüremediği bir yapım olduğundan izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Joe Exotic’e Ne Oldu?

Joe Egzotik, halen kesinlik kazanmayan iddialara göre 2020’nin Ocak ayında baş düşmanı ilan ettiği Carole Baskin’e karşı cinayet komplosu kurduğu için 22 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Şu anda Oklahoma’daki Grady Country Hapishanesi’nde yargılanmakta olan Tiger King için Cardi B dahil pek çok sanatçı serbest bırakılması çağrısında bulunuyor.

Bizi Takip Edin:

Twitter
Instagram
Letterboxd
Youtube

Dark, Netflix, TENET ve daha birçok konudan bahsettiğimiz podcast’lerimizi dinleyebilirsiniz:

Soundcloud: soundcloud.com/kulturflix
Spotify: https://spoti.fi/2ZSJhFy
iTunes: https://apple.co/2AnbCJh
Spreaker: https://bit.ly/3cj1HBR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Bizi Sosyal Medya'da Takip Etmeyi Unutmayın!