FilmNetflix

Beyin Yakan Netflix Film Önerisi: Fırtına Anı – Durante la Tormenta Konusu ve İncelemesi

La Casa De Papel’in yakışıklı profesörü Alvaro Morte’nin başrolde olduğu 2018 yapımı film, Netflix’te izlediğimiz beyin yakan filmler arasında yerini aldı. Orijinal adı “Durante La Tormenta” olan Fırtına Anı filminde zamanda sıçrama ve solucan deliği kavramlarına odaklanarak oldukça sürükleyici bir konu ele alınıyor. 2 saati aşkın bir sürede göz kırptırmayan bir akıcılıktan bahsediyoruz.

Filmin yönetmeni Oriol Paulo’yu Görünmez Misafir, Bataklık, Julieta gibi başarılı filmlerin yönetmeni olarak tanıyoruz. Fırtına Anı’nda da başarısını konuşturmuş ve tempoyu düşürmeden ilerlettiği hikayeyi yine beyin yakan bir finalle noktalamayı başarmış. Oriol Paulo’nun İspanyol sinemasında önemli bir yere sahip olduğunu ve bu filmin hem senaristliğini hem de yönetmenliğini yaptığını hatırlatalım.

“Fırtına Anı izle” gibi bir arama sonucunda yolunuz buraya düştüyse üzgünüz, yanlış yerdesiniz ama şuraya tıklayarak Netflix üzerinden filmi hemen izlemeye başlayabilirsiniz. Eğer “Netflix filmi Fırtına Anı’nın konusu nedir, oyuncuları kim ya da Fırtına Anı’nı izlemeli miyim?” gibi bir arama ile bu sayfaya ulaştıysanız kesinlikle doğru yerdesiniz.

Filmin IMDb Puanı: 7.4

Fırtına Anı – Mirage – Durante La Tormenta Filminin Konusu

Durante la Tormenta konusu kısaca şöyle: 1989 yılında çıkan şiddetli bir fırtınada, evinin camından dışarıya bakan 12 yaşındaki Nico, komşusunun evinden çığlıklar geldiğini fark eder. Yardım etmeye gittiğinde komşusunun karısının cesediyle karşılaşır. Komşusu, küçük çocuğun bu vahşi olaya tanıklık etmesinden hoşlanmaz ve eline bir bıçak alarak çocuğun peşine düşer. Bu sırada korkuyla kaçan Nico, trafik kazası geçirerek hayatını kaybeder. Aradan 25 yıl geçtikten sonra Vera, eşi David ve kızı ile birlikte Nico’nun evine taşınır. Bir süre sonra Vera, Nico’nun kaydettiği kasetleri bulur, televizyon ve kamera aracılığı ile Nico ile iletişime geçer. Bu sayede Vera, 25 yıl önce trafik kazasında ölen Nico’yu asla dışarı çıkmaması konusunda uyararak hayatını kurtarır.

Vera, küçük çocuğu ölümden kurtarır ama tüm geçmişe müdahale ettiği için kendi hayatının da tamamen değişmesine neden olmuştur.

“Fırtına Anı korku filmi mi?” diye soracak olursanız hayır değil, ama gerilim yüklü bir film olduğu kesin.

Fırtına Anı filminin 2000 yapımı Frekans filmi ile 2017 yapımı Contratiempro (Görünmeyen Misafir) filmine benzerlik gösterdiğine de değinelim. Zaten Görünmeyen Misafir de aynı yönetmenin filmi.

Fırtına Anı – Mirage – Durante La Tormenta Film İncelemesi

Film, zaman yolculuğunu çok başarılı bir şekilde işliyor. Vera, fırtınanın başlamasıyla açılan solucan deliği ile geçmişe müdahale edebildiğini keşfediyor; fakat geçmişe müdahale ettikçe birden çok paralel evrenin oluşmasına neden oluyor. Her evren birbirinden bağımsız bir şekilde gelişiyor. Aslında filmin soluksuz izlenmesinin en önemli sebebi de bu.

Filmin paralel evrenleri hangileriydi diye sorarsanız, ilki Nico ile Vera’nın iletişim kurmadan Nico’nun öldüğü evrendi. İkinci paralel evren Nico ile Vera’nın iletişime geçtiği ve Vera’nın Nico’nun hayatını kurtardığı evren (Bu evrende Nico’nun hayatına müdahale ettiği için Vera’nın hayatı da değişiyor). Üçüncü evren Vera’nın intihar etmesinden sonra yetişkin Nico’nun çocuk Nico ile iletişime geçip, ona Vera’yı unutması gerektiğini söylediği evren (Bu evrende Vera eve döndüğünde televizyonu ve kamerayı bulamıyor). Bu evrende televizyon yokken Nico ile nasıl iletişime geçtiğini görsellerle gösteriyor film. Nico’nun Vera’ya evrenin kırılmasıyla ilgili çizdiği şema da tüm bu paralel evrenlerin birbirinin içine geçebildiğini gösteriyor. Kısacası gerçekten beyninizi yakacak filmler listesine girmeye hak kazanan çok başarılı bir film.

Fırtına Anı Filmini İzlemeli Miyim?

Bu sitede beğenmediğimiz hiçbir filmi önermiyoruz. Bu film de karantina sürecinde Netflix’te umarsızca dolanırken karşımıza çıkan yapımlardan biri. İspanyol sinemasına olan merakımızdan ötürü ilgimizi çekti. Netflix’te İspanya yapımı müthiş filmlerden The Platform’u incelediğimiz yazımızı da okumanızı öneririz.

Film, derdini 2 saat gibi uzun bir sürede anlatıyor ama bu süre boyunca kafanız o kadar karışıyor ve olayları çözmeye o kadar odaklanıyorsunuz ki inanın nasıl geçti gitti ne ara bitti anlamadık. Aklınızı karıştıran, beyninizi yakan, uzay-zaman kavramlarına odaklanan filmleri seviyorsanız bizce bu filmi çok beğenirsiniz. Netflix’in popüler dizilerinden Dark’ı anımsatan temasıyla oldukça akıcı bu filmi, aklınızda hiçbir şey yokken tamamen filme odaklanarak izlemeniz gerekiyor. Olay örgüsünü ve bazı kilit sahneleri kaçırmamanız büyük önem taşıyor. Bazı yerleri tahmin edilebilir olsa da genel itibarıyla sizi şaşırtan bir olay örgüsüne sahip. İzleyenlerin yorumlarını bu yazının altına bekliyoruz.

Bizi Takip Edin:

Twitter
Instagram
Letterboxd
Youtube

Dark, Netflix, TENET ve daha birçok konudan bahsettiğimiz podcast’lerimizi dinleyebilirsiniz:

Soundcloud: soundcloud.com/kulturflix
Spotify: https://spoti.fi/2ZSJhFy
iTunes: https://apple.co/2AnbCJh
Spreaker: https://bit.ly/3cj1HBR

Fırtına Anı Filmi Oyuncuları

Yönetmen Oriol Paulo’nun sevdiği oyunculardan Adriana Ugarte, filmin başrol kadın karakteri olan Vera Roy’a hayat veriyor. La Casa De Papel ile ünlenen yakışıklı oyuncu Alvaro Morte ise David Ortiz rolünde. Filmin ön planda olan oyuncuları arasında; Chino Darin, Javier Gutierrez ve Nora Navas da bulunuyor.

Fırtına Anı Fragmanı:

Yorum yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Bizi Sosyal Medya'da Takip Etmeyi Unutmayın!