DiziNetflix

Mükemmel Bir Suç Draması Dizisi: Broadchurch İncelemesi

İzlemek İçin Biraz Geç mi Kaldık?

Broadchurch, başrollerinde David Tennant ve The Favourite filmindeki performansıyla En İyi Kadın Oyuncu Oscarı’nı kazanan Olivia Colman’in yer aldığı, 2013 yapımı bir İngiliz polisiye dizisi. Polisiye dedik ama içinde bolca dram da barındıran bir dizi Broadchurch. Toplam 3 sezondan oluşan dizi, İngilizlerin polisiye dizileri konusundaki başarısını bir kez daha gözler önüne seriyor. Eğer bizim gibi 6 yıldır bu diziyi keşfedemeyen şanslı kişilerdenseniz, hiç zaman kaybetmeyin ve ilk fırsatta izlemeye başlayın!

Tam Bir Anadaolu Kasabası: Broadchurch

Broadchurch, dizide zaman zaman turistler tarafından da tercih edilen bir sahil kasabası olarak geçiyor. Kasaba sakinleri yıllardır bir arada yaşıyor ve komşuluk ilişkileri metropol şehirlerine göre biraz daha gelişmiş, herkes birbirini tanıyor. Bizim küçük Anadolu köyleri gibi düşünebilirsiniz. David Tennat tarafından canlandırılan Alec Hardy adlı dedektif, Olivia Colman tarafından canlandırılan Ellie Miller’ın üstü ve kendisinin de terfi beklediği pozisyon olan rütbeli olarak Broadchurch kasabasına atanıyor. Atanma sebebi ise daha önceki göreviyle alakalı bir durum. Bu da 2. sezonun konusunu oluşturuyor.

Broadchurch’e atandığı gün suç oranı %0 olan kasabada bir cinayet gerçekleşiyor. Danny Latimer adlı 11 yaşındaki çocuk sahilde ölü bulunuyor. Hikaye ise tam olarak burada başlıyor. Çocuğunun da arkadaşı olan Danny Latimer’in cansız bedenini gören Ellie Miller (Olivia Colman), Oscar kazanacağını o zamandan belli eden oyunculuğu ile sizi direkt hikayenin içine çekiyor. Hem dedektif hem de komşuları olarak aileye bu haberi verme görevi Miller’a düşüyor.

Katil Kim?

Kasabada uzun yıllardır işlenen ilk cinayet olması sebebiyle şüpheli olabilecek kimse yok. Bölge karakolunda da cinayeti aydınlatabilecek kimse yok. Tabii Alec Hardy haricinde. Tecrübeli bir dedektif olarak olayın çözümü konusunda elinden geleni yapıyor. Dizinin senaryo ve kurgusu sizi katil konusunda kesinlikle tahmin yapamayacağınız şekilde oluşturulmuş. Dedektif Miller ve Hardy aile ve yakın arkadaşlardan başlayarak kimi sorgularsa kafanızda hep bir soru işareti oluşuyor. Bölümler ilerledikçe tahminlerinizde yanıldığınızı, bir sonraki bölüm ise aynı tahminlerinizde tekrar karar kıldığınızı görüyorsunuz. Bu anlamda çok dikkatli izleyiciler hariç, katili tahmin etmek mümkün olmuyor.

Başta da söylediğim gibi her ne kadar polisiye ağırlıklı olsa da dizinin dram yönü bazı bölümlerde ağır basıyor. Sosyal medya ile birlikte linç kültürünün çığırından çıktığı bir dönemde küçük kasabalarda da dedikodular hızlı bir şekilde yayılabiliyor. Bazı olayların acısı ile de doğru kararı vermek ve sakinliği koruyabilmek pek mümkün olmuyor. Katili bulmaya giden yolda, Broadchurch bize biraz da sosyal mesaj vermeyi ihmal etmiyor. Bunu da çok sarsıcı bir şekilde gerçekleştiriyor. Dizi hakkında yapabileceğim tek negatif yorum, biraz daha kısa olabilirdi. Gerçi oyunculuklarının iyi olması sebebiyle dizi bir şekilde akıyor. Finali ise sizi beklettiğine değiyor.

Bizi Takip Edin:

Twitter
Instagram
Letterboxd
Youtube

Dark, Netflix, TENET ve daha birçok konudan bahsettiğimiz podcast’lerimizi dinleyebilirsiniz:

Soundcloud: soundcloud.com/kulturflix
Spotify: https://spoti.fi/2ZSJhFy
iTunes: https://apple.co/2AnbCJh
Spreaker: https://bit.ly/3cj1HBR

Yorum yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Bizi Sosyal Medya'da Takip Etmeyi Unutmayın!