Dizi

Game of Thrones 8. Sezon 5. Bölüm: Aklımıza Takılanlar

Daha önce ejderha konulu film dizi izlemiş ya da oyun oynamış olanların da çok iyi bildiği üzere ejderha derisi bir çok materyalden daha dayanıklı ve serttir. Çok da uzaklarda aramadan, bunun mükemmel örneğini efsane bir seri olan Hobbit’te görebiliriz. Burada Smaug adlı ejderhaya hiçbir ok, kılıç ve benzeri saldırı aleti işlemiyordu. Askerlerin attığı oklar derisine çarpıp geri dönüyordu.

*Aşağıdaki 1 cümle Hobbit filmi spoiler’ı içerir*

Daha sonradan Bard, ejderhanın daha önceden yine aynı okla yaralanmış bölgesine nişan alarak fırlattığı devasa bir okla Smaug’un öldürülmesini neden oluyordu.

*Hobbit spoiler’ı bitti*

Hobbit’te kullanılan okun oldukça benzeri Game of Thrones 8. sezon 5. bölümde kullanıldı. Ejderhalara karşı kullanılmak için tasarımı ve materyali özel olarak hazırlanan bu ok, ejderha derisini delebiliyor.

Ejderhalara Neden Zırh Giydirilmiyor?

Game of Thrones izleyicilerinin bir çoğu Daenerys’in ejderhaları pamuklara sarıp sarmalaması gerekirken açıktan açıktan uçurduğunu, onlara en azından bir zırh yapması gerektiğini savunuyor. Fakat zırh, ejderhanın hareket kabiliyetini kısıtlayabileceği ve hareket kabiliyetini kısıtlamadan yapılabilecek bir zırh teknolojisinin o zamanda bulunmaması gibi nedenlerin yanı sıra zırhın ağırlığı ve ejderhanın kendi devasa ağırlığı ile birlikte uçabilme konusundaki zorluklar düşünüldüğünde bu pek de mantıklı bir düşünce değil.

Ejderha derisi çok kalın ve güçlü olduğundan, o deri üzerine yapılacak herhangi bir zırh, demirin hasar görmemesi için üzerini plastikle örtmekten farksız. Çünkü ejderhaların derisi bu zırhtan kat be kat güçlü. Unutmayın, sıradan bir ok zırhlı bir askerin zırhını delip geçiyor, kılıç ise bu zırhı tek hamlede paramparça edebiliyor. Bu aletlerden gelen darbeler, ejderha derisi için tabiri caizse sinek ısırığı kadar etki etmiyor.

Tek Ejderhanın Savaşı Kazanması Mümkün Mü?

Daenerys daha önce bir ejderhasına mal olan filoya karşı ejderhasını açıktan tam hedef olarak saldırtmasına şaşıranlar ve mantıksız bulanlar var. İlk olarak Daenerys ejderhasının öldüğü savaşta bu devasa okun varlığından habersizdi. “İstedikleri kadar saldırsınlar, ejderhamın derisini delemezler” düşüncesi hakimdi. Bu yüzden açık hedefle ejderha öldü. Fakat ikinci saldırıda bu silahın varlığından haberdardı. Ve silahın en önemli dezavantajı hantal olmasıydı. İlk ok fırlatıldıktan sonra tekrar yeni okun yüklenilmesi ve okun yönünün değiştirilmesi ciddi bir zaman alıyordu. Bu bilgiler ışığında ejderhanın filonun beklediği cephenin tam tersinden saldırıya geçmesi büyük avantaj sağladı. Daenerys, daha sonraki saldırılarını da bu okların hedef açısının dışında ya da ters tarafında durarak gerçekleştirdi.

Bu saldırı tarzı her ne kadar planlanmış olsa da yine de tek ejderhaya sahip olunduğunu düşününce büyük bir risk olarak gözüküyor. En basitinden, açısı değiştirilmemiş bir ok isabet edebilir, ya da Cersei’nin bulunduğu balkonda bir ok olası bir ejderha saldırısı için bekliyor olabilirdi. Bu durumda Daenerys artık sağlıklı düşünemediğini ve gözünü karartarak kinle saldırdığını unutmamak gerekiyor. Kuzeye gelmeden önceki akli durumu olsa belki de böyle bir şeye asla yanaşmayacaktı. Ama akıl sağlığının bozulması böyle bir karar vermesine sebep olmuş olabilir. Daenerys’in ilk baştaki ezilenleri kurtarma hedefinden şaşarak masum olan olmayan herkesi yakması da bunun en büyük göstergesi.

Arya Nasıl Her Savaştan Sağ Çıkıyor?

Aryanın bir türlü ölmemesi ve her türlü yıkıntıdan sağ çıkmasını eleştiren izleyiciler ise hala Arya’yı sıradan bir askerle bir tutuyor. Arya artık sıradan birisi değil. Faceless Man tarafından çok zorlu bir eğitimden geçti ve en sonunda fiziksel olarak güçlenmesinin yanı sıra, bazı doğaüstü yetenekler de kazandı. Başka insanların kılığına girmesi, bedenlerini taklit etmesi de bunun en büyük göstergesi. Böyle özelliklere sahip olan birisinin, düşen birkaç kaya parçasından sağ çıkmasını yadırgamak çok da gerçekçi gözükmüyor.

Yorum yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Bizi Sosyal Medya'da Takip Etmeyi Unutmayın!