DiziHaberler

Game of Thrones Prequel Dizisi House of the Dragon Hakkında Tüm Bildiklerimiz

Tüm dünyada milyonlarca okur ve izleyici kitlesine sahip olan Game of Thrones (Taht Oyunları) dizisinin final sezonu istediğimiz gibi bitmeyince prequel ve spin off dizilerine bel bağlamış durumdayız. HBO, Naomi Watts’lı Game of Thrones prequel’inin iptalini duyurmasının ardından yine aynı evrende geçen farklı bir dizi projesini duyurdu.

House of Dragon (Ejderhanın Evi) isimli dizinin pilot bölüm siparişi verildi. Bizi en çok heyecanlandıran konu ise dizinin yapımcıları arasında Game of Thrones kitaplarının yazarı George R.R. Martin‘in de yer alıyor olması.

House of the Dragon Ne Demek?

House of the Dragon (Ejderhanın Evi), George R. R. Martin’in 20 Kasım 2018 yılında yayımlanan Fire & Blood kitabından uyarlanıyor. Kitap Targaryen hanesinin Westeros’a ayak basışını ve Stark, Lannister gibi diğer büyük krallıkları birleştirip hükmetmesini anlatıyor. Bu dönem, Game of Thrones dizisinde şahit olduğumuz olayların yaklaşık 300 yıl öncesinde geçiyor. Robert Baratheon İsyanı’na dek olan 150 yıllık süreci konu alıyor.

Fire And Blood Nasıl Bir Kitap?

Usta yazar George R.R. Martin’in Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin ilk cildi olan Fire and Blood (Ateş ve Kan), Westeros’un ayrıntılı tarihine odaklanıyor. Yazım aşaması oldukça uzun süren kitap, 20 Kasım 2018’de satışa çıkmıştı.

Targaryenlerin 7 krallığı birleştirmesiyle yani fetih ile başlayan kitap, fatih Kral Aegon, kız kardeşleri ve eşi ile fetih maceralarını, Kings Landing’in ortaya çıkışı ve demir tahtın (Iron Throne) yapılışından da bahsediliyor. Bunun bir roman değil bir tarih toplaması olduğunu tekrar hatırlatalım.

Fire And Blood kitap konusu Aegon I Targaryen’in döneminden başlayıp Aegon III Targaryen dönemine dek yaşananları konu alıyor. Düzenbazlar ve Buz ve Ateşin Dünyası gibi eserlerde bulunan hikayelerden bazıları Fire and Blood kitabında da bulunuyor. “Peki o zaman kitabın farkı ne?” diye sorarsanız tüm bu hikayelerin kronolojik bir sırayla ve tek bir kapak altında toplandığı ilk eser olma özelliği taşımasından dolayı oldukça önemli. Yine usta yazarımız George R.R. Martin’in açıklamasına göre Targaryen hanesinin yaşadığı olaylardan Kıyamet’ten sonra Valyria’ya dönüşün ölümcül olma sebeplerini ve ejderhaların anası Daenerys’e hediye edilen 3 ejderha yumurtasının nereden geldiği gibi sorular da cevaplanıyor.

House of the Dragon Ne Zaman Başlayacak?

Dizinin başlama tarihi ile ilgili net bir bilgi şu ana kadar paylaşılmadı. Pilot bölüm siparişinin henüz verildiğini hesaba katarsak, oyuncu seçimi, prodüksiyon ve post prodüksiyon sürecinin 15-18 ay arası sürmesi muhtemel. En iyi ihtimalle House of the Dragon’un yayın tarihi 2021 sonbahar gözüküyor.

House of the Dragon Hangi Kanalda Yayınlanacak?

House of the Dragon dizisi Warnermedia’nın yeni online platformu HBO Max’da yayınlanacak. HBO Max’ın 2020 Mayıs ayında faaliyete geçeceği duyuruldu. Amerika’da aylık fiyatı 14.99 dolardan başlayacak olan platfom, ülkemize gelir mi bilinmiyor. Rakiplerinden Amazon Prime’ın Yüzüklerin Efendisi, Disney Plus’ın Marvel, Netflix’in de The Witcher gibi güçlü yapımlara sahip olmasından sonra HBO Max’ın en önemli kozunun Game of Thrones prequeli House of the Dragon olduğunu söyleyebiliriz.

House of the Dragon’da Sadece Targaryenler mi Olacak?

Fire And Blood kitabı Targaryenlerin Westeros’a ayak basmasını ve diğer krallıklarla olan savaşını da konu alıyor. Targaryenler ile birlikte, Lannisterlar, Starklar, Greyjoylar, Marteller hanelerini de bolca göreceğiz. Hatta bazı hanelerin bulundukları konuma nasıl geldikleri, geçmişte hangi hanenin savaşı hangi hanenin diz çökmeyi tercih ettiğini şaşkınlıklar içinde izleyeceğiz.

House of the Dragon Dizisinin Kadrosu ve Oyuncuları

Dizi yardımcı yapımcı Martin ve yazar Ryan Condal’ın ortaklaşa oluşturduğu bir yapım. Bu konsept ilk olarak Amazon Stüdyoları ile anlaşma yapan ve çalışmalara başlanan Yüzüklerin Efendisi dizisinde çalışmış ünlü Game of Thrones senaristlerinden Bryan Cogman tarafından geliştirildi. Ryan Condal’ın yapımcısı olduğu serinin pilot bölümünü “The Bastards Battle”, “Hardhome” ve “The Long Night” gibi önemli bölümleri yöneten Emmy ödüllü Game of Thrones yönetmeni Miguel Sapochnik yönetecek.

Henüz açıklanan bir oyuncu ya da karakter listesi yok. Çok eski bir dönemi konu aldığı için teorik olarak mümkün olmasına rağmen (Melisandre gibi uzun yıllar yaşamış biri vs) Game of Thrones oyuncularının rol alması pek olası görünmüyor.

Game of Thrones dizisi House of the Dragon Kaç Bölüm Olacak?

İlk sezon için dizinin 10 bölümü onaylandı. Tıpkı Game of Thrones dizisinin ilk sezonunda olduğu gibi.

Yorum yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Bizi Sosyal Medya'da Takip Etmeyi Unutmayın!