Netflix

Harika Bir Netflix Belgeseli: Hitler’s Circle of Evil

Netflix belgeseli Hitler’s Circle of Evil, yaptıklarıyla 2. Dünya Savaşı’nın fitilini ateşleyip milyonlarca insanın ölümüne sebep olan Hitler ve yakın ekibini detaylı bir şekilde izleyicilere anlatıyor. Dünya savaşı her ne kadar Hitler’in eseri olsa da yaşanan bazı olayların kraldan çok kralcılar tarafından gerçekleştirildiğini belgesel dahilinde daha iyi anlıyoruz. Belgesel Adolf Hitler ile birlikte, Martin Bormann, Herman Goering, Reinhard Heydrich, Joseph Goebbels, Rudolf Hess ve Albert Speer’a odaklanıyor.

Hitler’in Akıl Hocası

Belgesel, Hitler ve onun akıl hocası olarak bilinen yazar Dietrich Eckart ile başlıyor. Adolf Hitler’i Hitler yapan da tam olarak Dietrcih Eckart. İzlerken anlıyoruz ki dünyayı büyük bir yıkıma götüren tüm düşünce ve olaylar Dietrich Eckart tarafından ortaya atılan düşüncelerin, Hitler tarafından benimsenmesiyle başlıyor. İkilinin başlangıçta elektriğinin tutması, o zamanlar Almanlar için sosyalleşmenin doruk noktası sayılabilecek barlarda yaptıkları ufak konuşmalar zamanla insanların dikkatini çekmeye başlıyor. Bu kısımda Hitler’in tek özelliğinin iyi bir hatip olması ve konuşmalarıyla insanları etkileyebilmesi olduğunu söyleyebiliriz. Düşünce ve fikir olarak kendini tamamen Eckart’a teslim etmiş durumda.

Ekip Toplanıyor

Hitler’in barlarda yavaş yavaş ünlenmesi ve yakın ekibiyle tanışması paralel gidiyor. Goring, Himmler, Hess  ve kısa bir süre sonra ipi çekilecek olan Ernst Röhm şeytani çemberi oluşturmaya başlıyor. Bu kısımlar gayet akıcı bir şekilde anlatılıyor. Parti kurma çalışmaları, başarısız darbe girişimi ve Hitler’in hapiste dışarıda olduğundan daha ünlü olması sonrası dönülemeyen yola giriliyor. Hapis sonrası ilk seçimde partisini meclise sokan Hitler, sonrasında bir şekilde başa geçmeyi başarıyor. Tarihi olayları bilmeden izlediğinizde kafanızda şu düşünce canlanıyor “adam bu kadar olaydan sonra nasıl Almanya’nın başına geçiyor”.

Hırs ve Güç Savaşı

Belgesel bize Hitler ile birlikte yakın ekibinin arasındaki çekişmeyi de mükemmel bir şekilde aktarıyor. Gorring ve Himmler’in birbirini yok etme hamleleri, iyi bir mimar olduğu için Hitler ile sıkça görüşen Albert Speer’in bakanlığa atanması, Martin Bormann’ın Rudolf Hess’in yardımcısı iken sırf Hitler’in özel asistanlığını yapması ve bunu mutlak bir güce çevirmesi tüm gerçekliğiyle aktarılıyor. 2. Dünya Savaşı ve Hitler hakkında meraklı bünyeler için Hitler’s Circle of Evil kesinlikle muhteşem bir dönem belgeseli.

Yorum yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Bizi Sosyal Medya'da Takip Etmeyi Unutmayın!