Dizi

HBO’nun Merakla Beklenen Watchmen Dizisi 1. Bölüm İncelemesi

HBO her zaman sağlam dizilerin yapımcısı olmuştur. En son izlediğimiz Chernobyl bunun en güzel örneği. Game of Thrones ve öncesinden bahsetmeye kalksak bayağı bir yazı yazmamız gerekir. HBO, Watchmen ile süper kahraman dünyasına adım atıyor. Tabii biraz daha kendi tarzında karanlık ve kasvetli bir dizi. Yani Joker’e yakın bir havası var. Konusu itibarıyla da Watchmen pek parlak geçecek bir dizi de değil zaten. Hem çizgi roman hem de 2009 yılındaki Zack Snyder’in yönettiği Watchmen filminden bunu biliyoruz.

Watchmen Dizisinin Konusu Nedir?

HBO’nun Watchmen dizisi ise çizgi roman ve filminde işlenen konudan tam 30 sene sonrasını konu alıyor. Yani bildiğimiz kahramanlar yerine yeni kahramanlara odaklanıyor dizi. Başrolde yer alan ve Regina King tarafından canlandırılan Sister Night karakteri ana odak noktamız. İlk bölüm itibarıyla süper güçleri olmayan bir süper kahraman gibi diyebiliriz. Dizi ana olayların 30 yıl sonrasında geçtiği için haliyle kendine de yeni bir konu ve yol bulmak zorunda. Açılış sekansını ve sonrasını baz alırsak ırkçılık, siyah – beyaz çatışmasını temel alabilir. Açılış sekansı demişken Tulsa 1921’i merak edenler mutlaka olacaktır. Onu ayrı bir başlıkta anlatmak istedik.

Tulsa 1921 Olayları

Açılış sekansı birçok izleyici gibi beni de etkiledi. Dizi biter bitmez araştırdığım ilk konu “Tulsa’da 1921’de ne oldu?” idi. Tulsa Race Riot olarak bilinen olaylar 1921’de Oklahoma’ya bağlı Tulsa’da siyahi bir gencin beyaz bir kızı taciz ettiği iddiasıyla başlıyor. Yakalanan siyahi gencin tutulduğu binayı basan beyazların genci linç etmeye çalışmasıyla olaylar tırmanıyor. Siyahilerin de ayaklanmasıyla birlikte karşılıklı bir çatışmaya dönüşmesi sonucu ilk gün 2 beyaz ve 10 siyah öldürülüyor. Olayları duyan diğer beyazlar da çete halinde siyahilere saldırmaya ve öldürmeye başlıyor. Yani dizinin ilk sekansında gördüğümüz şeyler tamamen yaşanmış olayları yansıtıyor. Hatta siyahi mahallelerin uçaktan atılan yangın bombaları ile bombalandığı da doğru. Olaylar sonucu 300’e yakın kişinin öldüğü on binlerce kişinin de göç etmek zorunda kaldığı belirtiliyor.

Watchmen İlk Bölüm Nasıldı?

HBO yaptığı için tabii ki güzeldi. Şaka bir yana senaryo ve görsellik üzerinde son derece düşünülmüş biri dizi Watchmen. Sağlam bir konusu ve bunun üzerine inşa edileceğini bildiğimiz bir hikayeye sahip olduğu için diğer bölümü de merakla bekletiyor. Kısa da olsa Dr. Manhattan’ı göstermesi bile diziyi izlemek için başlı başına bir sebep. Bir teoriye göre dizideki en kıdemli oyuncumuz olan Jeremy Irons ise Ozymandias’ın ta kendisi. Filmden bildiğimiz üzere Dr. Manhattan ve Ozymandias’ın arası pek iyi değildi. Sonunu da düşünürsek birbirlerine düşman bile sayılırlar. Tabii Dr. Manhattan için bir karıncadan çok farklı değiliz, yetenek olarak. İlk bölümle birlikte araya sokulan bir intikam duygusu, eski karakterlere selam çakma ve olaya dahil etme, yeni bir senaryo olması sebebiyle diğer bölümü de merakla bekliyoruz.

Lord of the Rings ve Game of Thrones sequel bölümleri gelene kadar Watchmen’in bizi idare edeceği aşikar. Hatta bir diğer iddialı yapım olan yine HBO yapımı His Dark Materials’ı da henüz izlemeden bu torbaya sokabiliriz.

Watchmen dizisi 2. bölüm incelemesi, bölümde verilen gizli mesajlar ve tüm detaylar için tıklayın!

Yorum yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Bizi Sosyal Medya'da Takip Etmeyi Unutmayın!