Dizi

House of the Dragon’da Bahsi Geçen Ejderhaların Özellikleri, Sahipleri ve Tüm Detayları…

House of The Dragon’un son bölümüyle birlikte ejderhaların dizide kilit rollerde bulunabileceğine şahit olduk. Bu videomuzda, spoilerdan olabildiğince kaçınarak dizide bahsi geçen ejderhalara kısa bir bakış atacağız.

Balerion

Kara Dehşet olarak da bilinen Balerion Westeros’un fethi sırasında Aegon the Conqueror tarafından bizzat kullanılmıştır. Yaşadığı dönemde Westeros’un en büyük ejderhası olarak bilinen Balerion, Valyria kıyametinden kurtulan son ejderha olarak sayısız savaşın kazanılmasında kilit rol oynamıştır. Son binicisi ise dizideki Viserys I Targaryen’dır. Ayrıca kanatlarını açıp uçuşa geçtiği zaman ortalama büyüklükteki bir şehri tamamen gölgede bıraktığı söylenir.

Vhagar

Dişi bir ejderha olan Vhagar Tüm Ejderhaların Kraliçesi olarak bilinir. Westeros’un fethi sırasında Fatih Aegon’un kız kardeşi ve aynı zamanda karısı olan Visenya Thargeryan tarafından binilmiştir. Dizide yaşayan en büyük ejderha Vhagar’dır. Öyle ki Daemon Targaryen’in ejderhası Caraxes’den bile 2 kat büyüktür. Corlys Valeriyon’un kızı Laena Velaryon tarafından da binilen Vhagar’ın dizideki sürücüsü ise Aemond Targeryan’dır.

Vermithor

Birinci sezonun son bölümünde Daemon Targeryan’la birlikte gördüğümüz Vermithor Bronz Öfke olarak biliniyor. Westeros’un, Vhagar’dan sonra bilinen en büyük ve en yaşlı ejderhası. Yaklaşık 100 yaşındadır. Dizide ilk bölümde de gördüğümüz Jaehaerys I Targaryen tarafından binilen Vermithor, onun ölümünden sonra kimse tarafından binilmemiştir. Vhagar’dan sonraki en büyük ejderha olması sebebiyle, dizinin ilerleyen bölümlerinde oldukça önemli bir rolde olacağını söyleyebiliriz.

Caraxes

Kan Ejderi olarak bilinen Caraxes Daemon Targaryen’ın ejderhasıdır. Kızıl pullara sahip olan Caraxes, uzun boyun yapısı sebebiyle görünüşü diğer ejderhalardan oldukça farklı. Senarist George RR Martin tarafından Vhagar’a yapılan bir kıyasla şöyle bahsediliyor: “Daha genç, daha hızlı, ayrıca çok savaşçı ve çok yırtıcı.”

Meleys

Kızıl Kraliçe olarak bilinen Meleys, Rhaenys Targaryen tarafından biniliyor. Daha öncesinde ise Alyssa Targaryen tarafından binilmiştir. Dizinin 9. Bölümünde şahit olduğumuz üzere kendisi oldukça etkileyici bir şekilde karşımıza çıkmıştı. Westeros’ın en hızlı ve en çevik ejderhası olduğu söylenir. Savaş konusunda da oldukça tecrübelidir.

Syrax

Rhaenyra Targaryen tarafından sürülen Syrax, adını Valyria tanrıçasından almıştır. Sarı pulları olan genç bir ejderhadır ve Caraxes ya da Meleys  kadar tecrübeli değil. Büyüme döneminde kapalı tutulduğu için yeterince gelişemediği söyleniyor.

Arrax

Rhaenyra Targaryen’ın oğlu Luke Valeryon tarafından sürülmektedir. Westeros’un en küçük ejderhalarından biridir aynı zamanda. Dizinin son bölümünden de anlaşılacağı üzere daha çok ulaşım aracı olarak tercih ediliyor 😊

Dreamfyre

Viserys Tarheryan ve Alicent Higtower’ın kızı olan Helaena Targaryen’in ejderhasıdır. Dizide henüz net bir şekilde kendisini göremedik. Spoiler sayılmayacak bir dedikoduya göre ise Dreamfyre bizim Khalesi’miz Daenerys Targaryen’ın ejderhaları Drogon, Viserion ve Rhaegal’ın aslında annesi!

Moondancer

Genç ve çevik bir ejderha olarak bilinen Moondancer, Daemon Targaryen ve Laena Velaryon kızı Baela Targaryen’ın ejderhası. Dizide henüz göremesek de ileride önemli olaylarda yer alacağı söyleniyor.

Seasmoke

Rhaenyra Targaryen’ın kocası Leanor Velaryon’ın ejderhası olan Seasmoke, renkleriyle oldukça dikkat çekici ve çevik bir ejderha olarak biliniyor. Dizinin 3. Bölümünde kendisine ve yeteneklerine yeterince şahit oluyoruz.

Silverwing

Silverwing, Jaehaerys Targaryen’ın eşi, Kraliçe Alysanne Targaryen tarafından binilmiştir. Vermithor kadar yaşlı, büyük ve tecrübelidir. O da Vermithor gibi sahipsiz bir ejderha olarak Dragonmont’da yaşamını sürdürmekte.

Sunfyre

Dizide tahta bir şekilde oturan Aegon II Targeryan’ın ejderhasıdır. Sunfyre’ın, altın rengi pullarından dolayı diyardaki en göz alıcı ejderha olduğu söylenir. Dizide kendisini de henüz net ve detaylı bir şekilde göremedik.

Vermax

Vermax, Rhaenyra Targaryen’ın büyük oğlu Jace Velaryon’ın genç ejderhasıdır. Zeytin yeşili pulları ve soluk turuncu kanat zarları ile dikkat çekicidir.

Tyraxes

Tyraxes, Rhaenyra Targaryen’ın oğlu Joffrey Velaryon’ın genç ve küçük ejderhasıdır. Ejderha hakkında henüz detaylı bilgilere sahip değiliz.

Yorum yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Bizi Sosyal Medya'da Takip Etmeyi Unutmayın!