Film

IT Chapter Two Spoilerlı Detaylı İnceleme ve Pennywise Hakkında Bilinmeyenler

Stranger Things’ten tanıdığımız Finn Wolfhard’ın yanı sıra Jaeden Lieberher, Jack Dylan Grazer ve Sophie Bills’in oynadığı 2017 yapımı IT (O) filminin ardından geçtiğimiz cuma günü nihayet IT Chapter Two vizyona girdi.

IT Chapter Two Konusu Nedir?

Yönetmen koltuğunda Andres Muschietti’nin oturduğu 2. film, ilk bölümdeki olayların üzerinden 27 yıl geçtikten sonra Pennywise’ın geri dönmesi ve artık büyümüş olan çocukların onu tamamen yok etmek için bir çözüm arayışına girmelerini konu alıyor.

Şeytan palyaçonun geri dönmesi üzerine Mike Hanlon, Ezikler Kulübü üyelerini arayarak Derry Kasabası’na gelmeleri gerektiğini söyler. İlk filmde çocuklara karşı yenik düşen Pennywise, Derry Kasabası’na geri döner. Çocukken birbirlerine ‘bu olay tekrar yaşanırsa aynı yerde buluşup buna son noktayı koyacağız’ diyerek sözleşen Ezikler Kulübü üyeleri, Pennywise’ın üstesinden gelebilmek için pek çok yol düşünür. Konudan kısaca bahsettik, şimdi seyirciyi 2 saat 50 dakikalık film boyunca ‘acaba kim galip gelecek?’ sorusu ile baş başa bırakan filmimizin detaylı incelemesine geçelim.

Ufak Bir Parantez–Sinemaya Gitmeli mi Gitmemeli mi Noktasında Kararsız Kalanlar İçin Açıklama: Eğer korku filmlerini sevmiyorsanız ve daha önce hiç Stephen King romanı okumadığınız için tarzını da bilmiyorsanız, 3 saatlik bu film sizi büyük ihtimalle sıkacaktır. Bizim için oldukça sürükleyici ve akıcı bir filmdi. Özellikle ilk filmi izleyenlerin gitmesini isteriz, çünkü Pennywise Alive! Araya serpiştirilmiş espriler ve şakalarla ilk filmin izinden giden keyifli bir seyirlik olmuş.

It Chapter Two Detaylı İnceleme (Spoilerlı)

Öncelikle karakter seçimi konusunda yönetmeni tebrik etmek isteriz. Çocuklarla yetişkinleri o kadar benzer seçmişler ki izlerken ‘hangisi hangisiydi ya?’ ikilemine hiç düşmedik. Bill Skarsgard ise yine muhteşem bir Pennywise ile karşımızdaydı. Gerçekte de 1.92 m olması palyaçoya kattığı katkılardan biri sanırım. Neredeyse 3 saatlik bir korku filmi olmasına rağmen bir dakika bile sıkılmadan, gözlerimiz kocaman açık bir halde izledik ve korku-gerilim filmi misyonunu başarıyla yerine getiren nadir filmlerden biri oldu bizim için. Bazı korku sahnelerini önceden tahmin etsek de genelini değerlendirdiğimizde 8/10’luk bir filmdi.

Üzerinden tam 27 yıl geçtiğinden Losers ekibi üyeleri, Derry Kasabası’ndan ayrılıp şehir dışında kendilerine bir hayat kurmuş, evlenmiş barklanmış ve iş sahibi olmuş. Biri dışında: Mike Hanlon! Mike, o olaydan sonra kasabadan hiç ayrılmamış, gece gündüz Pennywise’ın ilk nasıl ortaya çıktığını, onu nasıl yenilgiye uğratabileceklerini okumuş durmuş. Dolayısıyla palyaçonun kasabaya döndüğünü öğrenen de ilk o oluyor ve hemen diğerlerini arayıp Derry’ye gelmeleri gerektiğini söylüyor.

Bu telefon çağrısını gördüklerinde hiçbiri Mike’ı tanımıyor ama yine de korkuyla kalpleri çarpıyor. Pennywise bir virüs, bir bakteri gibi 27 yıl boyunca içlerinde büyüyor, onlarla birlikte yaşıyor. Buluştuklarında unuttuklarını sandıkları her şey birer birer canlanıyor ve Mike’ın bu yüzden onları topladığına sinirlenerek geri dönmek isteyenler oluyor. Grup üyelerinden Stan ise Mike’ın çağrısı üzerine küvete girip bileklerini keserek can veriyor. Filmin bundan sonraki kısmı palyaço ile mücadelelerinden oluşuyor.

Karakterlerin gelişimini ilmek ilmek işleyen filmde önceki film ile bağlantılar çok güzel anlatıldı. Flashbacklerle ilk filmde izlediğimiz sahneler hatırlatıldıktan sonra bir de izlemediklerimize değinildi. Bu sanki ilk filmin uzatılmış bir versiyonunu izliyormuş etkisi de yarattı. Ayrıca filmde Stephen King’i görmeyi hiç beklemiyordum, çok tatlı bir ayrıntı olmuş bu. Bill’in bisikletini 300 dolara satan ikinci el dükkanının sahibini canlandırıyor.

IT Chapter Two Finali Tatmin Edici Miydi?

Yukarıda da bahsettiğim gibi Mike bir sürü kitap okumuş ve geçmişte yerli bir kabilenin üyelerinin Pennywise’ı nasıl yok edebileceklerini keşfettiğini öğrenmiş. Araştırmalarına göre, eskiye dair anılarını bir ateşe atıp el ele tutuştuktan sonra birkaç cümleyi hep beraber ve ‘inanarak’ söylediklerinde palyaço yok olacaktır. Bunu arkadaşlarına da anlatıyor ve palyaçonun yaşadığı yere inip ayini gerçekleştirmeye başlıyorlar. Fakat işe yaramıyor! Pennywise zevkle gülerek Mike’a ‘onlara o zaman da ayinin işe yaramadığını neden anlatmadın?’ diyor. Bu noktada bizim aklımıza ‘acaba Mike, palyaçonun tarafında mı?’ soruları bile geldi. Mike kabile üyelerinin yeterince inanmadıklarını, eğer kendileri inanırsa başarabileceklerini düşündüğünü söylüyor ve izleyicide de palyaçoyu bu ayinle yok edecekleri izlenimini uyandırıyorlar.

Fakat o da ne?

Film boyunca Bill’in sonunu çok kötü yazdığı için kimsenin beğenmediği kitabı ile dalga geçiliyor. Acaba tüm bunlar filmin sonuna bir atıf mıydı? Öyle zayıf bir kurguyla sona eriyor ki, palyaçoyu küçük olduğuna inandırmak için hep bir ağızdan ‘sen bir eziksin, zorbasın, sen bir hiçsin, ucubesin, sıradan bir palyaçosun’ diyerek onu küçültüyorlar. Mecazen değil gerçek anlamda küçücük kalıyor ve kalbini çıkarıp eziyorlar. Gerçekten mi? diyoruz bu noktada… Neden daha afili bir son yazılmadı acaba merak ediyoruz.

Pennywise Aslında Kimdir? Şeytan Palyaçoyu Yakından Tanıyalım…

Mike’ın tüm bu zaman zarfında araştırdıkları üzerine Pennywise’ın saf halinin aslında bir ölüm ışığı olduğunu öğremiyoruz. Bir sahnede sanki sirklerde çalışan biriymiş gibi gösterilse de bu tamamen bir yanıltma, Pennywise bizim evrenimizde yaşayan bir canlı değil. Bizim evrenimiz henüz oluşmamışken O var, insanların olmadığı zamanlarda dünyaya geliyor ve Derry kasabasının altında uykuya dalıyor. İnsanlar doğduktan sonra uyanıyor, her 27 yılda bir dışarı çıkarak ağına düşürdüğü çocukları yiyor. Palyaço kılığına bürünmesinin sebebi de çocukları daha kolay tavlayabilmek. Çocukları tercih etme sebeplerinden biri de korku eşiklerinin yetişkinlere göre daha düşük olması. Çünkü korkunun eti daha lezzetli kıldığını söylüyor.

2019’un En İyi Korku Filmlerini öğrenmek için tıklayın!

It Chapter Two Oyuncu Kadrosu:
Beverly Marsh karakterini Jessica Chastain,
Bill Denbrough’u James McAvoy,
Richie Tozier karakterini Bill Hader,
Mike Hanlon’u Isaiah Mustafa,
Ben Hanscom karakterini Jay Ryan,
Eddie karakterini ise James Ransone canlandırıyor.

Bizi Takip Edin:

Twitter
Instagram
Letterboxd
Youtube

Dark, Netflix, TENET ve daha birçok konudan bahsettiğimiz podcast’lerimizi dinleyebilirsiniz:

Soundcloud: soundcloud.com/kulturflix
Spotify: https://spoti.fi/2ZSJhFy
iTunes: https://apple.co/2AnbCJh
Spreaker: https://bit.ly/3cj1HBR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Bizi Sosyal Medya'da Takip Etmeyi Unutmayın!