DiziListeflixNetflix

Hayretler İçinde İzleyeceğiniz Netflix Belgeseli: Jeffrey Epstein Filthy Rich Konusu

ABD’li milyoner Jeffrey Epstein’i konu alan Netflix belgeseli, 27 Mayıs’ta yayınlandı. Suç belgeseli türündeki dizide, Jeffrey Epstein’in kurbanları ile röportajlar da yer alıyor. Sadece 4 bölümden oluşmasına rağmen izlenmesi zor bir mini dizi. ABD’de aralarında 14-15-16 yaşlarında çocukların da bulunduğu onlarca kıza cinsel taciz ve tecavüzde bulunan Jeffrey’nin fuhuş ağı kurma aşamalarını izlemek, sinir krizleri geçirmenize sebep olabilir.

Jeffrey Epstein Korkunç Zengin belgeselinden ve tam 20 yıl sonra izlediğimiz The Matrix, LOTR, Harry Potter serilerinden bahsettiğimiz son podcastimizi dinleyebilirsiniz:

Çocuk yaşlarından sıyrılıp yetişkinliğe adım atan bazı mağdurlar durumdan şikayetçi olmalarına rağmen Epstein’in ufak cezalar alarak salıverilmesi, hem dedektifleri hem de mağdurları hayal kırıklığına uğratmıştı. Birkaç sene sonra ortaya çıkan #MeToo hareketi sayesinde mahkemelerin ve toplumun cinsel istismar konularına daha hassas yaklaşmasıyla Jeffrey Epstein davası yeniden gündeme geldi. 2005’ten itibaren soruşturulan pedofili Epstein, 2019 yılında yargılanmaya başlandı.

Bir zamanlar çok yakın arkadaş olduğu ABD Başkanı Donald Trump, Bill Clinton, Prens Andrew gibi önemli isimleri de belgeselde görmek mümkün. Jeffrey’nin fuhuş ağında daha kimler yok ki… Cinsel amaçlı insan kaçakçılığı ve fuhuş ağı kurma suçundan tutuklanan Jeffrey Epstein, 2019’un Ağustos ayında hücresinde “intihar ederek” hayatına son verdi. Dilerseniz bu şüpheli ölümü ve Jeffrey Epstein’in hayatı ile ilgili tüm detayları daha yakından inceleyelim…

Jeffrey Epstein Kimdir?

Jeffrey Epstein, 1953 Brooklyn doğumlu. Öğretmenlik ve bankacılık yaptıktan sonra kariyerine finans sektörüyle ilgilenerek devam etti.

Araştırmalar sonucunda Epstein’in üniversite diplomasının bile olmadığı dikkat çekiyor; ama tüm bu yalanlar iş hayatının sona ermesine sebep olmadı.

Dünyanın siyasi, kültürel ve finansal anlamda elit kişileriyle iyi bir iş ve dostluk ilişkisi kurdu. Gelir-gider çalışmaları ve o dönem yakın arkadaş olduğu Bill Clinton, Donald Trump, Prens Andrew’in muhtemel yönlendirmeleri ile kısa sürede multimilyoner oldu.

Manhattan’da 77 milyon dolarlık yedi katlı konağı, Paris’te dairesi, New Mexico’da çiftliği, Palm Beach’te malikanesi, Karayiplerde kendine ait özel adası (Little Saint James), uçakları, otomobilleri ve tabii milyon dolarları var. Sırf çocuklara tecavüz etmek için ada alan ve onlarca odalı malikane yaptıran bir sapık.

O dönem Epstein’in 200 dolarla kandırdığı ve başkalarına da peşkeş çektiği küçük kızlar şimdi yetişkin birer kadın oldu. Röportajlarında başlarına gelen olaylarla ilgili anlattıkları korkunç ve mide bulandırıcı hikayeleri dinlemek bile insanı rahatsız etmeye yetiyor!

Amerika’nın ve Avrupa’nın farklı bölgelerinde son derece lüks malikaneleri bulunan Epstein, en çok Palm Beach’teki herkesten uzak ve izole evini seviyordu.

Florida, Palm Beach Country’deki izole malikanesinde, paranın verdiği güç ile henüz reşit olmayan kızları evine çağırarak taciz etmeye başladı. 2005’te Palm Beach polisleri, bir ailenin 14 yaşındaki kızlarının taciz edildiği yönündeki şikayeti üzerine Epstein’i yakın takibe aldılar.

13 ay boyunca Jeffrey Epstein’i gizlice takip eden hatta çöplerini bile karıştıran federal yetkililer, tacize uğrayan 14 yaşından küçük 36 kız çocuğu daha olduğunu tespit etti.

Pek çok mağdurla tanışıp ifadelerini aldılar.

Mağdurların ifadeleri tüyler ürperticiydi. Hepsi de aynı tanışma hikayesini anlatıyordu.

“Arkadaşım Palm Beach’te bir adama masaj yaparak para kazandığını, benim de bu şekilde para kazanabileceğimi söyledi. Birlikte Epstein’in evine gittik, arkadaşım beni yalnız bıraktı. Masaja başladıktan sonra Epstein sırt üstü döndü ve cinsel organına dokunmamı istedi.“

Netflix belgeseli sayesinde, 200 dolar karşılığında 12-17 yaş arasındaki kızlara “masaj” adı altında tacizle başlayıp tecavüze kadar uzanan iğrenç bir sürece tanık oluyoruz. Mağdurları Epstein’in evine götüren “bir arkadaş”larıydı; çünkü Epstein, arkadaşlarını getiren kızlara da para veriyordu.

Mutsuz, yalnız, depresyonun eşiğinde, ailesi ayrı olan kızları seçen pedofil Epstein’in o dönemki sevgilisi Ghislaine Maxwell de ona aracı oluyordu. Mağdurlardan bazıları Ghislaine Maxwell’in de tacize ortak olduğunu ve vücutlarına ellediğini söylemişti. Maxwell bu iddiaları hiçbir zaman kabul etmedi ve kanıt olmadığı için kendisine herhangi bir dava açılmadı.

Jeffrey Epstein’in iğrenç taciz ve tecavüzlerini detaylı şekilde anlatan tanıklar, bu ifadelerini yerel mahkemeye taşıdı.

Epstein mahkemede sorulan hiçbir soruya cevap vermedi. Yalnızca fuhuş suçlamasını kabul etti.

Bu noktadan sonra federaller sıkı bir araştırmaya girdiler. Epstein’in “Lolita Ekspress” diye bilinen özel Boeing 727 uçağıyla seyahat eden kişilere kadar araştırıldı. İlk sırada, uçağa 26 kez binen Bill Clinton olduğu tespit edildi. Epstein, eski başkanın vakfına “yardım” ettiği için sık sık bir araya geliyorlarmış.

Prens Selman, Kevin Spacey, Woody Allen, ünlü hukukçu Alan Dershowitz, Victoria’s Secret’ın patronu Lex Wesner de Jeffrey Epstein’in “yakın arkadaş çevresindendi.”

Woody Allen’a bir parantez açmak isteriz. Bildiğiniz gibi evlatlık kızı Dylan Farrow ‘babasının’ onu senelerce taciz ettiğini söylemişti. Allen’ın fotoğrafı Epstein’in çalışma odasında asılıymış.

İkili ayrıca, 2013’te New York’ta yürüyüş yaparken ve Prens Andrew şerefine verilen bir yemekte görülmüşler.

30 Haziran 2008’de reşit olmayan kız çocuklarına tacizden hüküm giyerek 13 ay hapse mahkum edildi. Dönemin Federal Savcısı ise Alexander Acosta idi.

Tüm servetini (600 milyon dolar) verip kefaletle serbest bırakılmayı teklif etse de mahkeme bu teklifi reddetti.

Maalesef bu hapis cezası yüreklere su serpmedi; çünkü Epstein 13 ay mahkumiyet cezası almasına rağmen bunu çalışma iznine çevirerek gün içinde 12 saat hapis dışına çıkıyordu. Döndüğünde ise kendisini televizyonu ve tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceği lüks bir hücre bekliyordu.

Güç sahibi olan insanların ne kadar büyük kötülüklere imza attığını ve yine paranın verdiği gücün insanı hapishanede bile krallar gibi yaşattığını görmüş olduk.

Dolayısıyla ABD yargısının ne kadar adaletsiz olduğunu da…

Epstein’ın Manhattan’daki evi arandığında ikamet yeri olarak Suudi Arabistan’ın göründüğü günü geçmiş sahte bir pasaport bulundu. Bu da demek oluyor ki Epstein başından beri dedektifler tarafından takip edildiğini biliyor ve kaçıp izini kaybettirmeye çalışıyordu.

Tabii pasaport dışında çocuk pornoları, genç kadınların cinsel içerikli fotoğrafları ve çokça nakit para bulundu.

Gücün adaletle savaştığı olaylar silsilesinde adı geçen tüm o yüksek mertebedeki siyasiler, Jeffrey Epstein ile yıllardır görüşmediklerini, onu sevmediklerini ve arkadaş olmadıklarını söyledi.

2002 yılında Donald Trump, Jeffrey Epstein hakkında şunları söylemişti: “Jeff’i 15 senedir tanırım, harika bir insandır. Onunla vakit geçirmek çok eğlenceli. O da benim gibi genç ve güzel kadınlardan hoşlanır.” Jeffrey’nin kötü şöhreti açığa çıkınca sözlerini şöyle değiştirdi: “Palm Beach’te onu herkes ne kadar tanıyorsa ben de o kadar tanıyorum. 15 senedir konuşmadım. Hayranı filan da değilim.”

Bill Clinton yaptığı açıklamada Epstein’ın adasına, çiftliğine, Florida’daki malikanesine hiç gitmediğini, işlediği bu korkunç suçlardan haberdar olmadığını ve neredeyse 10 yıldır hiç görüşmediklerini söylüyor.

“10 yıl” demesi biraz yanlış olmuş galiba. Epstein’in sevgilisi ve fuhuş trafiğinin ortağı olan Ghislaine Maxwell’in, 2010 yılında Chelsea Clinton’ın düğününe katıldığı ve düğün fotoğraflarında gülerken pozları olduğu söyleniyor.

“Peki Ghislaine Maxwell kim?” derseniz, medya patronu Robert Maxwell’in kızı. Babasının 1991 yılında yatından denize düşerek hayatını kaybetmesinin ardından, kendisine aynı zenginliği sağlayacak, aynı zamanda baba figürü olacak Epstein’e sığındığı söyleniyor.

Netflix, Jeffrey Epstein Korkunç Zengin belgeselini yayınladıktan sonra gözler yeniden o dönemin savcılarına döndü. Epstein’e yıllarca federal muafiyet sağlayan savcı, şimdinin ise Çalışma Bakanı olan Alexander Acosta görevinden ve bağlı olduğu derneklerden istifa etti.

Alexander Acosta’nın Jeffrey Epstein ile gizli bir anlaşma yaptığı, toplumu ayaklandırmamak için onu ‘sözde’ hapse attığı iddiaları var. Acosta, Başkan Donald Trump tarafından 16 Şubat 2017’de Çalışma Sekreteri olarak aday gösterilmiş ve onaylanmıştı.

Netflix belgeselinde Jeffrey Epstein’in eski bir çalışanı, sahilde üstsüz ve çocuk denecek yaşta bir kızla öpüşen kişinin Prens Andrew olduğunu söylüyor. Bu olaylar patlak verince Prens Andrew kraliyet görevinden feragat ettiğini açıklamış, kraliçe de kabul etmişti.

10 Ağustos 2019 tarihinde Jeffrey Epstein’in kaldığı tek kişilik hücresinde kendini asarak intihar etmesi medyada şok etkisi yarattı. 66 yaşındaki Epstein’in hayatı gibi ölümü de şaibeliydi…

Amerika’nın en katı hapishanesi olarak kabul edilen Metropolitan Correction Center’da ışıkların hiç kapanmadığı, 23 saat kameraların çalıştığı göz önünde bulundurulursa bu “intiharın” düpedüz bir düzmece olduğu sonucuna varılabilir.

Üstelik ölümünden birkaç gün önce hücresinde bilinci yarı kapalı ve cenin pozisyonunda yaralı bir şekilde bulunduğu söylenen Jeffrey Epstein, tam da bu sebepten intihar gözlemine alınmıştı. Adamın her hareketi izleniyordu.

Bilincinin yarı kapalı bulunduğu gün birileri tarafından göz dağı verilmiş olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor. “Suicide Watch” yani intihar gözetimi altındaki mahkumların odalarında onlara zarar verebilecek eşyalar bulunamaz ve sürekli gözlem altındadırlar.

Jeffrey Epstein intihar ettiğinde onu sürekli izleyen gardiyanlar bir yere kadar gitmişler, kameralar da arızalanmış… Bak sen şu işe…

Bazı kaynaklarda anlaşma karşılığı serbest bırakıldığı, kendisine çok benzeyen biri ile değiştirilerek Arabistan’a ya da Tel Aviv’e kaçmış olma ihtimali üzerinde duruluyor. Otopsi görüntüleri ile kendi fotoğrafları arasında uyuşmayan detaylar olduğu da iddialar arasında.

Halk tanımıyor mu? Nasıl dolaşıyor toplum içinde diye soracak olursanız, milyarlarca dolar paranız varsa yapamayacağınız hiçbir şey yoktur diyelim 😊 Öz geçmişinizi yeniden şekillendirebilir, yeni isim alıp estetik operasyonlarla görüntünüzü tamamen değiştirerek (Ezel, sen misin?) hayatınıza devam edebilirsiniz.

Otopsi için çok başarılı bir adli tıp uzmanı görevlendirildi. Boynundaki kırıkların ancak boğulma sonucunda gerçekleşebileceğini, kendini asarak bu kırıkların oluşmayacağını söyledi. Cesedi üzerinde patoloji analizi yapan doktor da bunun bir cinayet olduğunu söyledi.

Jeffrey Epstein ölümünden 2 gün önce hazırladığı vasiyetname ile 577 milyon dolarlık servetinin bir vakfa devredilmesini istedi. Tüm detayları, kendisine karşı tazminat davası açan mağdurlara bir kuruş bile bırakmayacak şekilde ayarlamıştı.

Netflix Belgeseli Jeffrey Epstein Korkunç Zengin Konusu

Milyoner bir dolandırıcı, sapık, pedofil ve sosyopatın kaç kız çocuğunun hayatını kararttığına üzülerek tanıklık ediyoruz. Cinsel istismar odaklı “saadet zinciri” oluşturmasını, mağdurlarla röportajları, mahkeme sürecini ve arka planda gerçekleşen diğer pislikleri gözler önüne seren Netflix belgeseli Jeffrey Epstein: Filthy Rich, dört dörtlük bir gazetecilik yapıtı!

Netflix yapımı bu mini dizide Amerika’nın en zengin iş adamlarından biri olan pedofil Jeffrey Epstein’in karanlık sırları gün yüzüne çıkıyor. Netflix’in gerçek olayları anlatan belgesellerini her zaman çok başarılı buluyoruz. Son dönemde yayınladığı Jeffrey Epstein Korkunç Zengin belgesel dizisinin IMDb puanı 7.3. Jeffrey Epstein: Filty Rich belgeselinin yönetmeni ise Lisa Bryant.

Jeffrey Epstein Tarafından Mağdur Edilen Kadınlardan Bazıları

Alicia Arden

Model ve aktris Alicia, 1997’nin Mayıs ayında Santa Monica’daki bir otel odasına iş toplantısı için gitti. Epstein ile o gün tanışan Alicia’ya Victoria Secret’ta model olabileceği söylenmişti. Otel odasında Jeffrey Epstein’in onu iç çamaşırlı görmek istediğini söylediğini, sonra da uygunsuz şekilde dokunmaya başladığını söyledi.

Chauntae Davies

21 yaşındaki Chauntae, 2001’de Epstein tarafından masaj terapisti olarak işe alındığını söylüyor. Epstein ile seyahat ettiğini, kendisine özel adasında masaj yaparken ve uçakta tecavüz ettiğini açıklıyor. Chauntae, kız kardeşini eğitim masraflarını ödemesi için Epstein ile tanıştırmış. Epstein kız kardeşine de cinsel tacizde bulunmuş.

Maria Farmer

1995’te sanat okulu mezuniyet gösterisinde Epstein ile tanışan mağdur, evin kapısını korumakla görevlendirilmiş. Defalarca tacize uğrayan Maria, Epstein’in özellikle kardeşi Annie ile ilgilendiğini ve onun çıplak fotoğraflarını sakladığını söyledi.

Michelle Licata

16 yaşındayken Noel tatili için para kazanma niyetiyle Jeffrey Epstein’a masaj yaptı. Bu sırada kıyafetlerini çıkarmasını istediğini söyledi. Michelle bir daha asla o eve girmedi ama yaşadığı travma onu hep takip etti.

Virginia Roberts Giuffre

16 yaşındayken masöz olarak işe başladığını söyleyen Virginia, 19. doğum gününden önce 30 kez cinsel tacize uğradığını hatta Prens Andrew tarafından da taciz edildiğini söylüyor. Netflix belgeselinde de en çok sesi çıkan mağdur Virginia idi.

Courtney Wild

Courtney 14 yaşında mutsuz ve ailesi tarafından ilgi görmeyen bir çocukken Epstein ile tanıştığını söylüyor. Sırf para kazanmak için Jeffrey Epstein’e 40-60 kız arkadaşını götürdüğünü açıklıyor.

Jennifer Araoz

15 yaşındayken, Epstein’in malikanesinde tecavüze uğradı.

Anonymous Hacker Grubu’nun Trump ve Epstein Hakkında Yayınladığı Belgeler

Geçtiğimiz haftalarda Amerika’nın Minneapolis eyaletinde bir polisin siyahi vatandaş George Floyd’u nefessiz bırakarak öldürmesinin ardından ABD’de iç karışıklıklar başlamıştı. Koronavirüs salgınına aldırmadan on binlerce insan protestolara katıldı. Dünyanın yüzlerce yıldır mücadele ettiği ırkçılık kavramı mevzubahis olduğundan, protestolar yalnızca Amerika ile sınırlı kalmadı. Pek çok Avrupa ülkesi de ayaklandı.

Amerika halkı Donald Trump’ın istifa etmesini istiyor. Bu iç karışıklık sürecinde Anonymous yeniden ortaya çıktı ve Trump’ın istifa etmesini, aksi takdirde hakkındaki belgeleri ortaya çıkaracağını söyledi.

Anonymous Prenses Diana’nın Ölüm Nedenini Açıkladı

Yayınlanan belgelerde, Galler Prensi Charles’ın eski eşi Prenses Diana’nın İngiliz kraliyet ailesi tarafından öldürüldüğü ve bunun bir kaza olmadığı iddia ediliyor. İddiaya göre Prenses Diana, başta Prens Andrew olmak üzere kraliyet ailesinden pek çok üyenin pedofili ilişkiler içinde olduğunu öğrendiği ve bunları açıklamaya hazırlandığı için öldürüldü.

Epstein ve Trump Hakkında Anonymous belgeleri

Anonymous’un iddiasına göre, reşit olmayan kızları para karşılığında ünlü isimlerle birlikte olmaya zorlayan Epstein’in müşterilerinden biri de ABD Başkanı Donald Trump idi. İddialara göre Epstein intihar etmedi, tüm bunları Trump organize etti. Ancak Anonymous’un belgelerinde bu iddiaları destekleyecek herhangi bir şey bulunmuyor.

Bizi Takip Edin:

Twitter
Instagram
Letterboxd
Youtube

Dark, Netflix, TENET ve daha birçok konudan bahsettiğimiz podcast’lerimizi dinleyebilirsiniz:

Soundcloud: soundcloud.com/kulturflix
Spotify: https://spoti.fi/2ZSJhFy
iTunes: https://apple.co/2AnbCJh
Spreaker: https://bit.ly/3cj1HBR

Jeffrey Epstein: Korkunç Zengin Fragman

Yorum yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Bizi Sosyal Medya'da Takip Etmeyi Unutmayın!