Listeflix

23 Yaşında Hayatını Kaybeden Aktör: River Phoenix Kimdir?

Küçük yaşta keşfedilen, yakışıklılığı ile ortalığı kasıp kavuran, yaşasaydı muhtemelen Leonardo DiCaprio’nun sahip olduğu şöhrete sahip olacak River Phoenix kimdir? Joaquin Phoenix’in genç yaşta hayatını kaybeden kardeşi River Phoenix hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu yazıda topladık. River Phoenix’in hayatı ve ölümü, Phoenix ailesi, Phoenix kardeşler ve diğer tüm detayları bu yazıda topladık. Haydi başlayalım:

Joaquin Phoenix’in trajik hayat hikayesini okumak için tıklayın!

1- River Phoenix, 23 Ağustos 1970’te doğup, 31 Ekim 1993’te hayatını kaybetmiştir. Kendisi bir başak burcu erkeğiydi.

 

2- Phoenix ailesinin trajik hayatından şu yazıda detaylı olarak bahsetmiştik. Anne Arlyn Sharon Dunetz ve baba John Bottom, üye oldukları tarikatın peşinden 1960’larda Güney Amerika’da misyonerlik çalışmaları yürütüyordu.

Tarikattan çıkmak için ABD’ye döndüklerinde soyadlarını Phoenix olarak değiştirdiler.

Phoenix: Küllerinden doğan Anka kuşu.

 

3- Asıl adı River Jude Bottom.

Jude ismi The Beatles’ın “Hey Jude” şarkısından geliyor.

 

4- Misyonerlikten dolayı annesi ve babası çocuklarıyla ilgilenmeyi bırakıp sürekli başka şehirlere ve ülkelere gidiyorlardı.

1974’te kız kardeşleri Rain Phoenix dünyaya geldi. Sonra Joaquin Phoenix doğdu, ardından 4. kardeşleri Liberty Butterfly ve Amerika’ya döndüklerinde Summer Joy isimli 5. kardeşleri…

 

5- Ailenin çocuklarına olan ilgisizliği nedeniyle kardeşler kendi kendilerine bakıp para kazanma çabasına girdiler. River Phoenix henüz daha 6 yaşındayken kız kardeşi Rain ile birlikte sokaklarda gitar çalarak para kazanıyordu.

6- Babası hastalanınca ekonomik çöküntüleri baş gösterdi. 5 kardeş ve anne-baba çok yoksul bir hayat sürüyordu. River genç yaşında bile dikkat çeken ve potansiyeli belli olan bir çocuk olduğundan ailesi 1979’da onu yapımcılarla tanıştırdı.

 

7- River hep müzisyen olma hayali kuruyordu. Yapımcıların önünde de şarkılar söyledi. Yine bir gün kardeşiyle şarkı söylerken keşfedildi ve “Real Kids” isimli TV şovuna çağırıldılar. Phoenix’in tanınma hikayesi de bundan sonra başladı.

Birçok diziden ufak çaplı roller için teklif aldı.

 

8- Zamanla aklı aktör olmaya kaydı. 1985 yılında ilk filmi olan Genç Astronotlar ile başlayan serüven Stand By Me ile devam etti.

Stephen King’in Ceset hikayesinden beyaz perdeye uyarlanan filmde, River’a küçük bir ergen çetesinin lideri ve en olgunu rolü verildi. Film oldukça sevildi, River Phoenix ise eleştirmenlerin ağına takıldı ve çok beğenildi.

 

9- Harrison Ford ve ilk kız arkadaşı olan Martha Plimpton ile 1986’da yayınlanan Sivrisinek Sahili filminde oynadı.

River Phoenix sayesinde kardeşleri de ufak rollerde oynamaya başlamıştı.

 

10- Rain ile Aleka’s Attic isimli müzik grubunu kurdular. Indiana Jones: Son Macera filminde Harrison Ford’un küçüklüğünü oynadıktan sonra müzik turnesine çıktılar.

 

11- River Phoenix 1989 yılında henüz 18 yaşındayken Running on Empty filmi ile “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscarı”na aday gösterildi. Ancak o sene ödülü Wanda Adında Bir Balık (A Fish Called Wanda) filmi ile Kevin Kline kazandı.

 

12- Oscar’a Aday Gösterilen En Genç Kişi sıralamasında halen 6.dır.

 

13- Oynadığı filmlerdeki rol arkadaşı Martha Plimpton, Sue Solgot ve Samantha Mantis ile ilişki yaşadı.

 

14- 1990 tarihli Dogfight (İt Dalaşı) filminde rol aldı. Bu rol için saçlarını kısalttı ve öncekilerden daha olgun bir rol için kamera karşısına geçti.

Dogfight filminin konusu ise Vietnam’a gönderilecek 18 yaşındaki çocuğa ve arkadaşlarına odaklanıyor.

 

15- River Phoenix’in en önemli filmi sayılan Benim Güzel Idaho’m (My Own Private Idaho) 1991 yapımı bir Gus Van Sant filmi. Shakespeare’in Henry IV oyununun güncel bir uyarlaması olan bu filmde River Phoenix ile Keanu Reeves başroldeydi.

River Phoenix, My Own Private Idaho filminde eşcinsel bir fahişe rolünü canlandırıyordu. Bu film onun kariyerindeki en büyük sıçramayı yapmasını ve hayatının en iyi dostlarından biri olan Keanu Reeves’i bulmasını sağladı. Ayrıca bu film, müzik grubu Aleka’s Attic’in en büyük turnesine çıkmasına da vesile oldu.

 

16- Hayvanları, doğayı, barışı, sevgiyi kısacası iyi olan her şeyi çok seviyor ve hayatını hep güzellikler üzerine kuruyordu. Sıkı bir vejetaryendı. Hayvan haklarını savunuyor, bağışlarda bulunuyordu. Doğayı korumak için de elinden geleni yapıp yağmur ormanlarını koruma faaliyetlerine destek veriyordu.

 

17- Richard Harris, Shelia Tousey, Alan Bates ile rol aldığı Sessiz Dil (Silent Tongue) filmi 1991’de çekildi; fakat ne yazık ki 1994’te yani River Phoenix öldükten sonra vizyona girdi.

 

18- 1992 yılında Sneakers (Şifreciler) isimli filmde yakın arkadaşı Sidney Poitier ile birlikte rol aldı. Aynı yıl The Thing Called Love (Aşk Denen Şey) filminde oynadı ve rol arkadaşı Samantha Mantis’e aşık oldu.

Bu ilişki River Phoenix’in ölümüne dek sürdü…

 

19- Film çekimleri bittiğinde 1993’te müzik grubu ile son turnelerine çıktı. Birçok şarkı kaydetti fakat çoğu yarım kaldı…

 

20- Babası onun başarılı bir aktör olmasını ne kadar istese de hiçbir zaman Hollywood’a girmesini istemiyordu. River ise babasıyla bir anlaşma yapıp, o an için anlaşmalı olduğu 2 filmin ardından artık babasıyla yaşayacağını söylemişti.

O filmlerden biri Dark Blood diğeri ise Interview With the Vampire (Vampirle Görüşme) idi…

 

21- Interview With the Vampir (Vampirle Görüşme) filmi onun için çok önemliydi; çünkü o ana kadarki filmlerinden farklı olarak birbirinden ünlü ve başarılı oyuncularla birlikte oynayacaktı. Tom Cruise, Brad Pitt, Kristen Dunst ve Antonio Banderas…

 

22- Ne yazık ki oynayamadı. Filmdeki gazeteci rolü River Phoenix’in ani ve beklenmedik ölümünden sonra Christian Slater’a verildi. Film ise Phoenix’e adandı.

 

23- Dark Blood filminde oynamak istemiyordu ama bir yandan da hayatın gerçekleri vardı, ailesini geçindirmek zorundaydı. Halloween’ı kutlamak için film setinden çıkıp kardeşleri Joaquin Phoenix, Rain ve sevgilisi Samantha Mantis ile bara gitmek istediler.

 

24- Johnny Depp’in “The Viper Room” isimli barının yolunu tuttular. O gece Red Hot Chili Peppers grubunun basçısı Michael Peter Balzary ile sahne alacağı için uyuşturucu kullanmadı. Fakat Hollywood sanatçıları onun sahne almasını istemedi ve kendisine “Çalmayacaksın” denmesi sinirlerini bozdu.

 

25- Saat 12’den sonra tarihler 31 Ekim’i gösterdiğinde eroin ve kokaini hız topu denilen bir karışımla burnundan çektikten sonra aniden tuvalette kusmaya ve nefessiz kalmaya başlar.

 

26- Kardeşi Rain ve sevgilisi Samantha onu hava alması için dışarı çıkarır. Joaquin ise panik içinde ambulans çağırmaya çalışıyordur. Ama ne yazık ki saat 01.51’de River Phoenix dünyaya gözlerini yumdu.

 

27- Annesi Aleka’s Attic T-shirt’ü ile bir cenaze töreni ayarlar ve küllerini Florida’daki çiftlik evlerinin üzerinden serper… Ailesi soyisimlerini değiştirmemiş olsa River Bottom ismini kullanacaktı. Yani küllerinin serpildiği yer gibi: nehirin dibi…

28- Otopsi sonucunda aşırı dozdan öldüğü anlaşılır. Adli tabiplerin aşırı dozdan ölümler için biçtiği sınırın tam 8 kat üzerine çıkmıştır.

29- Kaldırımda son nefesini verirken saçları kısa ve siyah olduğundan kimse onun zamanın önemli aktörlerinden olduğunu fark etmemiş, yanından yürüyüp gitmişlerdir.

 

30- Kendisine ambulansta Flea eşlik etmiştir ve uzun bir süre o gecenin travmasını atlatamamıştır.

 

31- En çok ses getiren filmlerinden Stand By Me’de gerçek hayattaki gibi genç yaşta ölen bir karakteri canlandırmıştır.

 

32- Yaşasaydı bu yıl 50 yaşında olacaktı. Huzur içinde uyu River Phoenix…

River Phoenix’in Ardından…

*REM, Monster isimli albümünü River Phoenix’e adar. Albümün içerisinde “For River” yazar.

*Red Hot Chili Peppers “One Hot Minute” albümündeki Transcending şarkısını River Phoenix’e adamıştır.

*John Frusciante’nin Smile From the Streets You Hold şarkısı da River’a adanmıştır.

*Total Eclipse ve Safe Passage adlı filmler için başrol olarak oynaması düşünülüyordu.

*Natalie Merchant River adlı şarkıyı yazdı. Ayrıca Milton Nascimento ve Nada Surf’un de River Phoenix isimli şarkıları var.

*Never Odd Or Even isimli yayınlayamadığı bir albümü mevcut.

*Ölümü nedeniyle tamamlanamayan Dark Blood’un çekimlerinde Joaquin Phoenix abisini seslendirdi.

*Yaşasaydı en az Brad Pitt ve Leonardo DiCaprio kadar adından söz ettirecek, yakışıklılığı ve oyunculuğu ile ödül üstüne ödüller alacaktı.

*Rol aldığı son film olan Dark Blood, ölümünden 20 küsur yıl sonra yayınlanmıştır.

*Eğer hayatta olsaydı Titanic filminde başrolü oynayacaktı. Ölümünün ardından rolü Leonardo DiCaprio aldı. Hollywood’un tozunu attıracak bir yeteneği olduğu genç yaşta oynadığı filmlerden belli olan River Phoenix’in Leonardo DiCaprio’dan çok daha ünlü olabileceği söyleniyor. Sinema dünyasının en büyük kayıplarından biri olarak görülüyor.

*Zor bir hayatı ve bakması, geçindirmesi gereken ailesi olduğu için o yaşta bu baskı ve stresi kaldırmakta güçlük çekip uyuşturucunun her çeşidini her geçen gün dozunu artırarak denemişti. Bir iddiaya göre Red Hot Chili Peppers’tan yakın arkadaşı Flea’nın sürekli yaptığı hız topu karışımını, sahneye çıkamadığı gece çok sinirlenip kendisine de yapmasını istemiş. İkisi birlikte tuvalette uyuşturuyu çekip, Flea için son derece sıradan olan doz River’a çok ağır gelmiş ve hayatına mal olmuştur.

*Olay Johnny Depp’in barında gerçekleştiğinden uzun bir süre etkisinden çıkamaz ve her 31 Ekim’de barını bir günlüğüne kapatır.

Bizi Takip Edin:

Twitter
Instagram
Letterboxd
Youtube

Dark, Netflix, TENET ve daha birçok konudan bahsettiğimiz podcast’lerimizi dinleyebilirsiniz:

Soundcloud: soundcloud.com/kulturflix
Spotify: https://spoti.fi/2ZSJhFy
iTunes: https://apple.co/2AnbCJh
Spreaker: https://bit.ly/3cj1HBR

Yorum yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Bizi Sosyal Medya'da Takip Etmeyi Unutmayın!