FilmListeflix

“Joker” Filminin Perde Arkasındaki İlginç ve Şaşırtıcı 23 Detay

Haftalarca, aylarca hatta yıllarca beklediğimiz filmler vardır. Çıktığı gün hemen sinemaya gidip hayranlıkla izleriz. Joker birçoğumuz için tam olarak o filmlerden biriydi. Tüm dünyada övgü yağmuruna tutulan Joker’i izlerken arka planında neler döndüğünü hiç düşündünüz mü? Oyunculuğuna hayran kaldığımız aktör ve aktrisler genelde role hazırlanmak için zor şartlardan geçer.

Jim Carrey, 2017 yılında Andy Kaufman’ı canlandırdığı Jim & Andy belgeselinin ardından zor günler geçirdiğini söylemişti. “Role kendimi öyle kaptırdım ki çekimler bittikten sonra uzun süre kendimi Andy sanıyordum.” Emir Kusturica’nın kült filmlerinden Çingeneler Zamanı’nı da pek çoğunuz izlemiştir. Filmin başrol oyuncusu Perhan (Davor Dujmovic) filmden sonra ağır bir depresyon sürecine girmiş ve intihar ederek yaşamına son vermişti.

Bu pek de iç açıcı olmayan örneklerden sonra gelelim Joker filminin arka planındaki şaşırtıcı gerçeklere… Yazıyı sonuna kadar okuduktan sonra hem filme hem de Joaquin Phoenix’e saygınız iki kat artacak!

Not: Yazıda çok minik birkaç detay dışında SPOILER bulunmuyor. İçiniz rahat bir şekilde okuyabilirsiniz.

Ayrıca Joaquin Phoenix’in Trajik Gerçek Hayat Hikayesini 24 maddede sıraladığımız yazımızı da okuyabilirsiniz.

1- Joaquin Phoenix, Joker filmi için sıkı bir diyete girdi ve 23 kilo verdi!

Joaquin Phoenix film için verdiği kilolar hakkında: “Karaktere hazırlanma sürecinde Todd Phillips ile ilk düşündüğümüz şey kilo vermekti. Sanırım başlangıç noktam bu oldu. Bu durumun psikolojinizi etkilediğini düşünüyorum. Bu kadar zamanda bu kadar kilo vermek delirmeye başlamanıza neden oluyor.”

 

2- Kısa sürede bu kadar çok kilo vermek, akıl ve beden sağlığını ciddi derecede riske atmak demek. Todd Phillips de bunun farkında olduğundan aynı sahneyi ikinci kez çekmemek ve filmi bir an önce bitirmek için büyük çaba sarf etmiş.

 

3- Phoenix, rolüne hazırlanırken Buster Keaton ve Ray Bolger gibi ünlü sessiz film yıldızlarının hareketlerini inceledi.

Ayrıca Oz Büyücüsü’ndeki korkuluktan da ilham aldı.

4- Joker’in makyajının kimseye benzemeyen klasik bir palyaçonunki gibi olması amaçlandı.

Makyöz Nicki Ledermann: “Renklerin biraz “antika” olmasını istedik. Yani saf değil, biraz daha sıcak. Mavi tonunu yeşil ve deniz mavisini karıştırarak elde ettik. Kırmızı ise kana benzeyen kırmızımsı bir kahverengi. Eğik gülümsemesi bile her şeyin mükemmel olmadığının bir metaforu. Belki komik belki de hiç komik değil!”

 

5- Fakat Joker’in makyajı ilk görüşte çoğu kişinin canını sıktı. Çünkü bu makyaj, insanlık tarihinin en aşağılık seri katillerinden John Wayne Gacy’nin makyajı ile aynı! Palyaço Pogo ve Katil Palyaço olarak da bilinen katil, 33 erkek çocuğu katletti. Çocukları evinin bodrumuna kilitleyip tecavüz edip, boğarak öldürüyordu. “Yok artık bu benzerlik sadece bir tesadüftür.” diyenler, Arthur’un sahne aldığı komedi kulübünün ismine dikkatli baksın: POGO!

John Wayne Gacy, profesyonel palyaçolar tarafından tercih edilmeyen makyaj stili ile çocukları korkutmayı hedefliyordu. Ağızdaki ve gözlerdeki sivri köşeli şekiller çocukları korkuttuğu için palyaçolar hep yuvarlak motifler kullanır.

 

6- Joaquin Phoenix, Joker karakterine çalışırken önceki versiyonlarını referans almadığını söyledi.

Venedik Film Festivali basın toplantısında: “Bu bizim yaratıcılığımız gibi hissettiren bir şeydi ve bu yüzden benim için gerçekten çok önemliydi.” dedi.

 

7- Joker en az üç farklı şekilde gülüyor: “Acı ve ızdırap” gülüşü, “sıradan bir erkek” gülüşü ve “sevinç” gülüşü.

 

8- Filmde Heath Ledger’in yaşadığı aşağıdaki olaya bir gönderme vardı.

Filmde Murray’in Talk Show programına davet edilen Arthur Fleck, yaşlı bir kadın konuğu dudağından uzun uzun öpüyor.

 

9- Çekimler esnasında Robert De Niro ve Joaquin Phoenix arasında bir gerginlik yaşandı. De Niro sahneleri çekmeden önce oyuncuların okuma yapması konusunda ısrar etti. Fakat Phoenix herhangi bir okuma yapmak istemedi.

Bu gerginlik sebebiyle Phoenix ve Robert De Niro sette çok az konuştu.

 

10- Joker, Robert De Niro’nun oynadığı ilk çizgi roman filmi. Daha önce Batman Forever filminde Riddler için düşünülmüştü; fakat kabul etmeyince rol Jim Carrey’e verilmişti.

 

11- Senaryo 2017 yılının sonlarında Phoenix’e verildi. Phoenix, anlaşmayı imzalamadan önce annesinin senaryoyu incelemesini istedi.

 

12- Annesi demişken, Arthur Fleck’in annesi Penny Fleck rolünde gördüğümüz Frances Conroy, oldukça başarılı bir performans sergiliyor. Bu rol Frances Conroy’dan önce Frances McDormand’a verilmiş; fakat kabul etmemiş.

Frances McDormand

 

13- Spoiler vermek istemediğimiz için Brett Cullen’in filmde kimi canlandırdığını söylemeyeceğiz; fakat onun rolü için önce Viggo Mortensen’e teklif götürülmüş, reddetmiş. Alec Baldwin kabul etmiş ama o da başka bir projesiyle çakıştığından rol alamamış.

Viggo Mortensen

 

14- En şaşırtıcı oyunculardan biri ise Marc Maron idi. Çünkü kendisi çizgi roman filmlerinden nefret ettiğini her yerde dile getiren başarılı bir stand-up’çı.

 

15- Yönetmen Todd Phillips, önceki filmlerin aksine müziği senaryodan çıkarmayı düşündü ve bu fikrini besteci Hildur Guðnadóttir ile paylaştı.

Hildur Guðnadóttir, HBO’nun Chernobyl dizisinin müziğini de yapmıştı.

16- Joker filminin sonunda herhangi bir ek sahne yani after credits yok. Bunun en büyük sebebi ise devam filminin düşünülmemesi.

Yönetmen Todd Phillips yaptığı açıklamada: “Joker için devam filmi niteliğinde ikinci bir film çekeceğimizi sanmıyorum. Ancak Joaquin ile çekimler sırasında eğlenceli fikirler üretiyorduk. Çünkü bu çok normal.” dedi.

 

17- Filmin bütçesi bir çizgi roman filmine kıyasla oldukça düşük. 35 milyon dolar harcanan filmin bütçesi sonrasında 55 milyon dolara kadar çıkmış.

 

18- Son yıllarda vizyona giren en tartışmalı film olduğu aşikar. ABD polisi, Joker gösterimi olan sinemalarda polis tedbiri aldı.

Polis önleminin sebebi ise geçmişe dayanıyor. 7 yıl önce Batman: Kara Şövalye Yükseliyor (Batman: Dark Knight Rises) filminin gösterime girdiği gün silahlı saldırı düzenlenmişti. Amerika’nın Colorado eyaletinde düzenlenen saldırıda 12 kişi ölmüş, 70 kişi yaralanmıştı. Film devam ederken izleyiciler arasından biri ayağa kalkarak ateş açmış, korkunç bir katliam yaratmıştı.

 

19- Todd Phillips, ABD’deki film gösterimlerinde polis önlemi alınmasından rahatsızlık duyduğunu söyledi ve şunları ekledi:

“İnsanlar John Wick’te beyaz bir erkeğin 300 kişiyi öldürmesini alkışlayarak izlerken Joker’e olan bu tutum çok anlamsız. Çifte standart olduğunu düşünüyorum.” Maalesef Phillips’in John Wick benzetmesi, filmin hayranları tarafından büyük tepkiyle karşılandı.

 

20- Pek çok eski aktör Joker karakterini çalışırken karanlık yerlere gittiklerini söylemişti. Phoenix ise bunu hiç yapmamış.

Bu konu sorulduğunda: “Ben zorlanmadım. Keyifliydi. Tatmin ediciydi.” diyor.

 

21- 70’lerin sonları ve 80’lerin başlarındaki “karakter filmleri” Joker filminde fazlasıyla etkili olmuş. Birçok görsel benzerliğini fark edebilirsiniz.

Venedik Film Festivali’nde Jaquonin Phoenix’in açıklaması şöyleydi: “Taxi Driver, Komediler Kralı, Serpico, Kızgın Boğa ve Guguk Kuşu gibi filmlerden ilham aldık.”

 

22- Phoenix, Marvel’ın Dr. Strange için düşündüğü isimdi. Fakat başarılı oyuncu bu teklifi reddetti. Sebebi ise birden fazla film için kontrat imzalamak istememesiydi.

Birkaç sene önce oyuncu, menajerini arayıp bir çizgi roman filminde rol almak istediğini söylemiş. İlk akla gelen film Joker olmuş fakat Phoenix, Joker’in birçok kez çekildiğini söyleyerek reddetmiş. Yıllar sonra ne olduysa Joker rolünde başarılı oyuncuyu gördük.

 

23- Joker’in nasıl Joker olduğunu izlediğimiz film, Batman The Killing Joke çizgi romanını fazlasıyla andırıyor.

Çizgi romanda Joker’in kötü bir gün geçirmesi ve Joker oluşu anlatılıyor. Filmde ise şakalarına gülünmeyen bir stand-up’çının nasıl Joker olduğunu izliyoruz.

Ayrıca misafir yazarımız Dinçer Yıldız’ın yazdığı “Günümüzdeki Yozlaşmaya 70’lerden Tutulan Ayna: JOKER” yazımızı okuyabilirsiniz. (Siz de yazılarınız kulturflix.com’da yayınlansın isterseniz, kulturflix@gmail.com’a mail atabilirsiniz.)

Tüm Joker yazılarımız için tıklayabilirsiniz.

Bizi Takip Edin:

Twitter
Instagram
Letterboxd
Youtube

Dark, Netflix, TENET ve daha birçok konudan bahsettiğimiz podcast’lerimizi dinleyebilirsiniz:

Soundcloud: soundcloud.com/kulturflix
Spotify: https://spoti.fi/2ZSJhFy
iTunes: https://apple.co/2AnbCJh
Spreaker: https://bit.ly/3cj1HBR

Yorum yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Bizi Sosyal Medya'da Takip Etmeyi Unutmayın!