DiziNetflix

Bir Oturuşta Bitirmelik Netflix Yapımı Nefis Dizi Önerisi: UNORTHODOX

2020 yılının en çok dikkat çeken dizilerinden biri olan Unorthodox, bir oturuşta bitirmelik 4 bölümden oluşan çok çarpıcı bir yapım. Netflix Türkiye Top 10 listesinde yerini alan Unorthodox, gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanmış. 2012 yılında 1986 doğumlu Deborah Feldman’ın biyografik romanı “The Scandalous Rejection of My Hasidic Roots” adlı kitaptan esinlenilerek çekilmiş. Fakat tamamen Feldman’ın hayatını değil, üstüne kurgu katılmış şeklini izliyoruz.

Kısa zaman önce Netflix’te yerini alan Unorthodox, Netflix’te izlenmesi gereken diziler arasında yerini çoktan aldı. Unorthodox dizisinin konusu, nasıl bir dizi olduğu, oyuncu kadrosu gibi bilgileri de bulabileceğiniz inceleme yazımız belli bir yerden sonra spoiler içermektedir. Unorthodox spoilersız inceleme yazısı için geldiyseniz kırmızı SPOILER uyarı yazımıza kadar gönül rahatlığıyla okuyabilirsiniz.

Dizinin IMDb Puanı: 8.3

Karantina Film Önerileri için tıklayın!

Diğer Karantina Dizi Önerileri için tıklayın!

Unorthodox Konusu Ne?

50 dakikalık 4 bölümden oluşan mini dizide Brooklynli Hasidik Yahudi bir kadın konu alınıyor. Görücü usulü evlendirilen 19 yaşındaki Esthy, yarım kalan hayalleri için evden kaçıp biyolojik annesinin yaşadığı Berlin’e gider. Hem evliliğinden hem de dini baskılardan kaçan kadın, Berlin’de kendine yeni bir hayat kurar. Burada ona birkaç müzisyen topluluğu evini açar. Fakat geçmişi onu burada da rahat bırakmayacaktır.

Hasidik Cemaatinin Bulunduğu Williamsburg

Dizinin ilk dakikalarından bir tür hapishane gibi tasvir edilen Brooklyn’in Williamsburg Mahallesi’nde yaşayan erkeklerin ve kadınların hepsi tek tiptir. Erkekler sakallı, başlarına siyah şapka, üstlerinde de siyah pantolon ve ceketle gezer. Kadınlarsa ya türban ya da peruk takar ve sade, gösterişsiz kıyafetler giyerler. İlk önce erkekler konuşur ve bu mahallede yaşayanlar görücü usulüyle evlendirilen Satmar Tarikatı’na mensuptur.

Peki Kimdir Bu Satmar Tarikatı?

Satmar Yahudilerinin çoğu İkinci Dünya Savaşı’ndaki Yahudi soykırımından kurtulanların soyundan gelir. Dış dünyadan bağımsız bir şekilde yaşayan cemaat kendi kurallarını ve kültürünü yaşatmaya çalışır. Dini bozan Yahudiler yüzünden soykırım yapıldığına inanan bu tarikatın ilk kurallarından biri de çocuk doğurmak, mümkünse onlarca… Hatta çocuk doğurmak ibadet sayılıyor; çünkü soykırımda katledilen Yahudi nüfusunun telafi edilmesi gerektiğini düşünüyorlar. 18 yaşında evlendirilen Esthy’nin de yapması gereken ilk şey hamile kalmak…

Unorthodox Dizisi Spoilerlı İnceleme

Bağlı olduğu cemaatin içinde kendi özgür ruhunu yaşatmaya çalışan genç kadın, kendini asla bu tarikata ait hissetmez. Bu durum cemaat üyeleri tarafından da anlaşılır ve neticede Esthy’i dışlayan ve onu asi olarak gören bir muamele gösterirler. İçine doğduğu katı dünyayı evlenerek biraz olsun esnetebileceğini düşünen genç kadın, zaman geçtikçe hiçbir şeyin değişmediğini görür. İyi niyetli bir eşe sahip olmasına rağmen omuzlarına binen toplum baskıları ağır gelmeye başlar. Mahrem ve özel hayat kavramlarının neredeyse olmadığı bir tarikatta, evlendikleri ilk günden itibaren çocuk yapılması gerektiğini dayatan toplum baskısıyla mücadele etmekten yıpranmıştır. Bu kuralı yerine getirmek isteyen eşi de karısında bir eksiklik olduğunu düşünmeye başlar.

Tüm bu mutsuzluklardan kaçıp kurtulmak için atalarının katliamla öldürüldüğü Alman topraklarına yerleşmeye karar verir. Üstelik bu süreçte hamile olduğunu öğrenmesi geri adım atmasına yetmeyecektir. Kendini terk ettiği için nefret dolu olmasına rağmen biyolojik annesinin izinden giderek Berlin’e yerleşir. Hayatı bambaşka serüvenlere doğru evrilen genç kadın, bir gün kafede tanıştığı çocuğun okuduğu müzik akademisine gider ve provalarını seyreder. Cemaatinde kadınların şarkı söylemesi yasak olduğundan doğuştan mükemmel bir sese sahip olduğunun farkında bile değildir. Burada hem eğitime devam eder hem de kendisine insan olarak değer verildiğini hissettiği güzel anlar yaşar.

Konservatuvar öğrencileriyle Yahudi katliamına karar verilen binanın bulunduğu bölgede, bir göl kıyısında yürürler. İnsanların bu binaya karşı yüzüp eğleniyor olması Esther’in büyük bir şok yaşamasına sebep olur. Arkadaşlarına “Siz bu gölde nasıl yüzebiliyorsunuz?” diye sorar ve karşılığında gayet olağan bir cevap gelir. “Bu sadece bir göl, başka bir şey değil.” Bu manzara ve bu cümle Esther’in hayatında yapacağı değişikliklerin aslında o kadar da zor olmadığını düşünmesini sağlar. Üstelik bu cevapla birlikte kendisi de peruğunu çıkartıp kıyafetleriyle suya girer.

Her şey toz pembe giderken geçmişi peşinden gelecektir. Cemiyet mensubu olan eşi, Esthy’yi geri götürmek istediğinde acaba Esthy onunla beraber çocukluğundan beri alışık olduğu mutsuz dünyaya geri dönecek mi? Yoksa çocuğuyla birlikte yabancı ama baskılardan uzak bir dünyayı mı tercih edecek?

Unorthodox Dizisini İzlemeli Miyim?

Öncelikle eve kapandığımız bu salgın günlerinde izleyecek dizi bulamayanlara kesinlikle öneririz; fakat aksiyon ve gerilim dolu bir şeyler arıyorsanız bu dizi hiç size göre değil. Dini bir tarikatın katı kurallarını, kültürünü ve geleneklerini yansıttığı için kısmen yavaş ve sakin ilerleyen bir dizi. Din konularındaki yapımlar ilginizi çekmiyorsa bir noktadan sonra sıkılacağınızı garanti ediyoruz. Öyle sıkılacaksınız ki telefonunuzu elinize alıp Twitter’da dolanmaya başlayacaksınız (Bizi de takip etseniz ne tatlı olur😊 )…

Unorthodox Dizisi Oyuncuları

Başrol karakteri olan Esther Shapiro’yu 1995 doğumlu İsrailli oyuncu Shira Haas canlandırıyor. Henüz 24 yaşında olmasına rağmen bu kadar başarılı bir oyunculuk sergilemesi hayranlık uyandırıyor. Kendisi Ortodoks Yahudiliğini konu alan İsrail yapımı “Shitsel” dizisinde de rol almıştı. Oyuncu kadrosunda ayrıca Jeff Wilbusch, Aaron Altaras, Alex Reid ve Yousef Sweid gibi isimler de var. Yönetmenlik koltuğunda Maria Schrader’in oturduğu dizide cemaat mensubu danışmanların rehberliğinde ilerlendiğini de not düşelim. Unorthodox’un yapımcılığını ve yazarlığını Anna Winger ve Alexa Karolinsky üstleniyor.

Unorthodox Ne Demek? Unorthodox Okunuşu Nasıl?

Unorthodox, Ortodoks geleneklerine uymayan, sıra dışı, kural tanımaz anlamlarına geliyor. Unorthodox kelimesi “anortodoks” şeklinde okunuyor.

Bizi Takip Edin:

Twitter
Instagram
Letterboxd
Youtube

Dark, Netflix, TENET ve daha birçok konudan bahsettiğimiz podcast’lerimizi dinleyebilirsiniz:

Soundcloud: soundcloud.com/kulturflix
Spotify: https://spoti.fi/2ZSJhFy
iTunes: https://apple.co/2AnbCJh
Spreaker: https://bit.ly/3cj1HBR

Unorthodox Dizisinin Fragmanı

Yorum yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Bizi Sosyal Medya'da Takip Etmeyi Unutmayın!