Film

Kaliteli Bir Korku-Gerilim Filmi Arayanlara: Marrowbone

Korku gerilim türündeki filmleri ne kadar sevsek de klişelerin dışına çıkabilen, düzgün ve kaliteli bir işe rastlamak gerçekten zor. Bu kadar güzel bir işe rastlamışken de sizinle paylaşmamak olmazdı. Korku gerilim film önerileri kapsamında 2019’un En İyi Korku-Gerilim Filmlerini listelediğimiz şu yazımıza da göz atabilirsiniz.

2017 yapımı Amerikan-İspanyol ortak yapımı bir film olan Marrowbone, 2018 yılında ülkemizde gösterime girdi. Türkçeye Karanlık Sır olarak çevrilen filmden ne yazık ki 2 sene boyunca hiç haberimiz olmamış. Karantina süresinde film-dizi izleme batağına düşmesek kim bilir ne zaman keşfederdik. Her neyse hemen filmimize geçelim istiyorum.

Önemli Not: Karantinada izlediğimiz İspanyol yapımı filmlerin hepsi o kadar başarılıydı ki… Daha önce paylaştığımız şu iki nefis filmi de mutlaka izlemenizi öneririz.

Beyin Yakan Netflix Film Önerisi: Fırtına Anı

Sıra Dışı Bir Netflix Filmi: The Platform

Marrowbone: Karanlık Sır Konusu

Marrowbone’u dram ile yoğurulmuş bir korku-gerilim filmi olarak değerlendirmek daha doğru olur. Bazı sahnelerde gözyaşlarımı tutamadığımı itiraf etmeliyim. 110 dakika süren Karanlık Sır, gerek ilginç konusu gerekse nefis oyunculukları ile şu yoklukta her şekilde gideri olan bir film. Gizemli bir film olarak başlayıp korkuya, korkudan psikolojik gerilim ve drama bağlanan, izleyicide bu kadar çok duyguyu bir arada yaşatan filmler genellikle güzel oluyor zaten.

1917 filminin yıldızı George MacKay ve Stranger Things’in yakışıklısı Charlie Heaton’ın başrollerde olduğunu peşinen söyleyeyim. Marrowbone: Karanlık Sır filmi, annelerinin öldüğünü gizlemeye çalışan 4 kardeşe odaklanıyor. Kardeşlerin en büyüğü olan Jack, henüz 21 yaşında bile değil. Annelerinin hastalığı sırasında ve ölümünden sonra diğer kardeşlerini (Billy, Jane ve Sam) koruma görevini üstlenmek durumunda kalıyor. 4 kardeşin yetimhaneye verilmeden, bir arada yaşamaya devam edebilmesi için annelerinin öldüğünü herkesten gizlemeleri gerek… Fakat genç kardeşlerin hayatını zorlaştıran konu sadece bu değil. Kırsal bir bölgede bulunan büyük bir malikanede yaşıyorlar ve bu kocaman evde onlara zarar vermek isteyen şeytani bir varlık dolaşıyor.

Film, başlarda bir düğüm halinde izleyicinin önüne bıraktığı konuları finale doğru teker teker çözüyor ve şaşırtan bir sonla kapanışı yapıyor. Son zamanlarda beni en çok etkileyen (hem aşırı gerildim hem de son sahnelerinde ağladım) filmlerden biri oldu. Sıradan bir korku filmi sanıp açıp izlemeyen kişi çoktur, siz bu yanılgıya kapılmayın. Sahne çekimleri, oyunculuklar, kurgu, izleyiciye geçirmeye çalıştıkları gerilim duygusu… Hepsi çok başarılıydı. Tek bir yerden puan kırabiliriz, ki IMDb puanına baktığımızda çoğu kişinin de buradan not kırdığına emin gibiyiz. Finalde klişe bir durum söz konusu; ancak genel olarak değerlendirildiğinde 6.6 gibi düşük bir puanı asla hak etmeyen bir film… İlk 1 saati yavaş ilerliyor ve film asıl derdini bu 1 saatte kapatıp gitmeyenlere anlatıyor.

Marrowbone: Karanlık Sır Oyuncuları

Filmin yönetmeni Sergio G. Sanchez bu filmi çekerken, Henry James’in “The Turn of the Screw” (Yürek Burgusu), Shirley Jackson’ın We Have Always Lived in the Castle (Biz Hep Şatoda Yaşadık) kitaplarından etkilendiğini söylüyor. Film olarak da Jack Clayton’ın Our Mother’s House, Robert Mulligan’ın The Other eserlerinden ve David Lean sinemasından etkilendiğini ekliyor.

Filmin oyuncu kadrosunda George MacKay, Charlie Heaton, Mia Goth, Anya Taylor-Joy, Matthew Stagg, Nicola Harrison yer alıyor.

Bizi Takip Edin:

Twitter
Instagram
Letterboxd
Youtube

Dark, Netflix, TENET ve daha birçok konudan bahsettiğimiz podcast’lerimizi dinleyebilirsiniz:

Soundcloud: soundcloud.com/kulturflix
Spotify: https://spoti.fi/2ZSJhFy
iTunes: https://apple.co/2AnbCJh
Spreaker: https://bit.ly/3cj1HBR

Marrowbone: Karanlık Sır Fragman

Yorum yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Bizi Sosyal Medya'da Takip Etmeyi Unutmayın!