DiziNetflix

Gerilimi İliklerinize Kadar Hissedeceğiniz Güney Kore Yapımı Suç Draması: Strangers From Hell

“Netflix’te izlenecek hiçbir şey kalmadı, özellikle karantina sürecinde her şeyi izledim, bitirdim.” diyenlerdenseniz, bir daha düşünün. Çünkü biz nefis bir Güney Kore dizisi keşfettik! 10 bölümlük bir mini dizi olan Strangers From Hell, bizi adeta koltuğumuza çiviledi! Hem hiç bitmesini istemedik hem de bir an önce bitirip ana karakterimize ne olacağını merakla izledik.

Korku, gerilim ve gizemin bir arada olduğu, “Taineun Jiokida” isimli bir webtoon*’dan uyarlanan bu dizi, seyirciyi yer yer rahatsız etse de oldukça sürükleyici hikayesiyle gerim gerim geriyor. Lee Dong Wook ve Im Si Wan’ın başrollerde… Eğer bu yazıya Google’a Kore dizi önerileri, Kore dizileri 2020, Güney Kore dizi önerileri, Netflix Kore dizileri gibi aramalarla geldiyseniz, doğru yerdesiniz! Lafı fazla uzatmadan bu nefis diziyi hemen tanıtmak istiyoruz size.

(Güney Kore sevdalıları için minik bir not: Strangers From Hell, Ocn kanalına ait bir dizi ve bildiğiniz gibi Tvn ile Ocn kanalları gerçekten farklı ve orijinal diziler yapıyor.)

Webtoon: Güney Kore kökenli web çizgi romanları için kullanılan bir terim.

Netflix’in 2020 yapımı hepimizin hayalini gerçekleştiren mühendisi anlatan ROSE ISLAND filminin detayları için tıklayın.

Netflix’ten Kore Yapımı Müthiş Bir Psikolojik Gerilim Filmi: The Call Konusu, Yorumu ve Oyuncuları

The Crown 4. Sezonda Anlatılanlar Gerçek mi Kurgu mu?

Netflix’in Sürükleyici Mini Dizisi: The Liberator

Peki Nedir Bu Netflix Strangers From Hell Konusu

Im Si Wan, Busan’dan Seul’e staj yapmak için gelen ve ucuz bir müşterek dairede yaşamaya başlayan Yoon Jong Woo karakterini canlandırıyor. Zaman içinde komşularının tuhaf ve psikopat insanlar olduğunu ve binada anormal olayların yaşandığını fark ediyor. Çalıştığı şirkette de yaşadığı bazı olumsuz durumlar var. Ona kimse iş öğretmiyor, patronu ise okuldan tanıdığı biri ve sürekli ona yukarıdan bakıyor. Jong Woo yaşadığı bu sorunları en yakını olan kız arkadaşıyla paylaşmak istediğinde her seferinde önüne set çekiliyor; çünkü kız arkadaşı bu konuları dinlemek istemediğini söylüyor.

Anlayacağınız Im Si Wan, her akşam iş çıkışında yabancı bir yerde, tüm bu zorluklarla yapayalnız bir şekilde tüyler ürpertici komşularla birlikte yaşadığı dairenin yolunu tutuyor. Tüm bu faktörler kendi akıl sağlığını sorgulamasına neden oluyor.

*Yazının bundan sonraki kısmı diziyi izlemeyenler için tat kaçırıcı bazı detaylar (spoiler) içerir*

Nasıl Komşular Bunlar?

  • Müşterilerine sık sık çürük yumurta ikram eden neşeli ve sürekli gülen ev sahibesi. Hoşuna gitmeyen insanlara işkence etmeyi seviyor ve insan eti marinesine bayılıyor.
  • Sürekli ve sessizce arkasına bir bıçak gizleyerek Jong Woo’yu izleyen sapık bir adam,
  • O dairede yaşananlarla ilgili çok şey bilen, sürekli gülen engelli bir ikiz,
  • Öldürmekten zevk alan ve işkence sırasında kurbanlarının dişlerini söken Lee Dong Wook’un canlandırdığı sempatik ve yakışıklı diş hekimi Seo Moon.

Strangers From Hell Yorumu

Dizi, pislik içindeki kötü bir yurt ve her biri son derece tuhaf olan komşuların baskılayıcı ve iç karartıcı ruh hallerini oldukça başarılı bir şekilde yansıtıyor. İzlerken orada yaşama düşüncesi bile tüylerimi diken diken etmeye yetti. Jong Woo ile kolayca empati kurabildim.

Jong Woo’nun yalnızlığını dibine kadar hissediyorsunuz. Çünkü komşularınızın eğlence için insanları öldüren psikopat katiller olduğundan şüphelendiğinizi, öldürdükleri insanların etlerini yediklerini düşündüğünüzü söyleyince çevrenizdeki insanların kaçı size inanır?

Lee Dong Wook’un canlandırdığı Seo Moon, eğlenmek için öldüren ve hatta koleksiyonu için kurbanlarının dişlerini çıkaran psikopat bir katil. Jong Woo’dan hoşlanıyor ve onun da kendisi gibi bir katil olma potansiyelini çok yüksek görüyor. Peki onu katil yapmayı başarabilecek mi?

Jong Woo’nun yavaş ve emin adımlarla kendi kendini yok etme ve delirme sürecini görüyoruz. Bazı öfke kontrolü sorunlarına rağmen aslında oldukça normaldi, ancak gün geçtikçe daha fazla paranoyaklaştığına tanık olduk. Bir süre sonra Jong Woo, korktuğu ve tuhaf olduklarını düşündüğü komşuları gibi davranmaya başladı. Merak ediyorum, bu ürkütücü komşular da başlangıçta Jong Woo gibi normal olabilir mi? Belki de hepsini ev sahibesi ve dişçi el ele vererek tuhaf bir katile dönüştürdü?

Strangers From Hell Dizisinin Sonu ve Aklımdaki Sorular

Yine de Jong Woo’yu son ana kadar o cehennem gibi yerden kaçmaya çabalarken izledik; fakat son bölümde kaçırılan kız arkadaşını kurtarmak için son bir kez yurda geri dönmek zorunda kaldı. Oradan kaçması ve hayatta kalabilmesi için öldürmesi gerekiyordu. Ve ne yazık ki öldürmeyi bir zevk haline getirdiğini gördük. Kendini savunmak için öldürdüğü ve sonra normal hayatına geri döneceği konusunda çok umutluydum ama diş koleksiyonu bileziğini takması ve o deli gözlerini gördüğümüz son sahne, kendisinin karanlık tarafı kucaklayan bir psikopat olan başka bir Seo Moon’a dönüştüğünü göstermiş oldu.

Son bölümde dişçinin diğer katilleri tek tek öldürmesi içimizin yağlarını eritti çünkü belli ki kendi kendilerini öldürmedikleri sürece kimse onları öldüremeyecekti. Ama sonra dişçinin öldürdüğünü sandığımız kişileri aslında bizim Jong Woo’nun öldürdüğünü gördük. Bu durum aklımda bazı soru işaretleri bıraktı.

  • Dişçi gerçekten öldü mü? Jong Woo’nun dişçiyi öldürdüğü sahneyi sonradan sanki tek başınaymış ve kendi kendine konuşuyormuş gibi gördük.
  • Tüm bu olanlar Jong Woo’nun yazdığı romanın yansımaları mıydı? Hiçbiri gerçek değil miydi? Ya da Jong Woo çift kişilikliydi ve bunların hepsi aslında onun zihninde yarattığı şeyler miydi? Öyleyse dedektifler o apartta işkence gören adama tüm katillerin fotoğraflarını tek tek gösteremezlerdi. O nedenle bu ihtimal dahilinde olamaz.
  • Dişçi öldüyse sonradan asansörde ve ambulansta görünen kişi kimdi?

Muhtemelen dişçi kendisinin de sürekli söylediği gibi Jong Woo’dan bir katil yarattı ve kendisinin yerine geçmesini sağladı. Kendisi öldü ve döngüyü devralması için Jong Woo’yu görevlendirmiş oldu. Bir gerilim dizisi için bile pek çok dehşet verici sahneye sahip olan bu diziyi Netflix mini dizi önerileri olarak bir yerlere not edin ve mutlaka izleyin.

Dizinin Ana Fikri

Sonuç olarak dizinin genelini değerlendirdiğimizde “İnsan insanın cehennemidir.” sözünün ne kadar doğru olduğunu görüyoruz. Dış görünüşünden hissettiklerimizin yanlış olabileceğiniz, insanların iç dünyalarında ne kadar karmaşık ve farklı kişiliklere bürünebileceğini gördük. Jong Woo’nun annesinin dediğinin altına imzamızı atarak yazımızı bitirelim: “İnsanlara dikkat et. İnsanlar en korkunç yaratıklardır.”

Bizi Takip Edin:

Twitter
Instagram
Letterboxd
Youtube

Film ve dizi önerileri, sinema haberleri, Justice League, Falcon and the Winter Soldier ve daha birçok konudan bahsettiğimiz podcast’lerimizi dinleyebilirsiniz:

Soundcloud: soundcloud.com/kulturflix
Spotify: https://spoti.fi/2ZSJhFy
iTunes: https://apple.co/2AnbCJh
Spreaker: https://bit.ly/3cj1HBR

Yorum yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Bizi Sosyal Medya'da Takip Etmeyi Unutmayın!