DiziNetflix

Netflix Messiah Dizisi İnceleme

Messiah Dizisi Oyuncuları

Oyuncu kadrosu Mehdi Dehbi, Tomer Sisley, Michelle Monaghan, John Ortiz, Melinda Page Hamilton, Stefania LaVie Owen, Jane Adams, Sayyid El Alami, Fares Landoulsi and Wil Traval’dan oluşan Messiah Netflix’in iddialı dizileri arasında kendine yer buluyor. Messiah dizisi konusu itibarıyla hemen hemen herkesin şans vereceği bir yapım. Üç kutsal inançta da kendine yer bulan Mesih, 2019 yılında dünyaya iniyor.

Mesih Kimdir? Ne Zaman Gelecek? Messiah Ne Demek?

“Mesiah dünyaya ne zaman gelecek?” soruları 2020 yılında oldukça çok aranmaya başladı. Mesih kelime olarak İbranice Meşiah’dan geliyor, anlamı kutsal yağ ile ovulmuş, meshedilmiş ve böylece kutsanmış demek. İslam, Yahudilik ve Hristiyanlık inancında önemli bir yere sahip mesih inancı. Mesih’in kıyamet zamanı dünyaya geleceğine inanılıyor. Aslında bir de mehdi mevzusu var ama orada durum biraz daha karışık bir hal alıyor. Mesihin ise aslında Hz. İsa’nın kendisi olduğuna inanılıyor.

Netflix Messiah Dizi Konusu *(Spoiler İçerir)*

Messiah, Suriye’de devam eden ISIS işgaliyle başlıyor. ISIS tarafından kuşatılmış Suriye halkı korku dolu bir bekleyiş içindeyken bir anda ortaya çıkan karakterimizin verdiği vaaz sırasında ortaya çıkan toz fırtınası sonucu ISIS yenilgiye uğruyor. Burada dizinin bize verdiği duygu, olayın aslında tamamen doğa üstü olduğu. İnsanlar da bu durumdan etkilenip tabii “Messiah”a güvenmeye başlıyor. Messiah’ın ilk işi etrafında toplanan insanları İsrail sınırına götürmek. Elinden silahları alınan, binlerce mülteci İsrail sınırına dayanınca tabii hoş bir karşılama olmuyor ve Messiah tutuklanıyor.

İsrail Olmadan Olmaz

Tutuklanan Messiah, İsrail ajanı Aviram Dahan tarafından sorguya alınıyor. Biraz akıl oyunları tarzı geçen sorgu sırasında ikinci doğa üstü diyebileceğimiz bir olay daha oluyor ve Messiah, Aviram hakkında hiç kimsenin bilmediği bazı şeyleri bildiğini ifade ediyor. Bunlar Aviram’ın sırları… Dizi bu noktada sizi biraz daha içine çekiyor. Çünkü Messiah’ın gerçek olabileceğine daha çok inanıyorsunuz. Zaten sorgu sonrası kapatıldığı hapishaneden zorlanmadan kaçması da bu durumun üstüne tuz biber ekiyor. Bu arada çöl yolculuğu sırasında CIA radarına takıldığını da belirtelim. O kadar Müslüman mülteciyi İsrail sınırına diken birinin radara girmesi normal olmasa gerek.

Messiah’ı sorgudan yani hapishaneden kaçırmak tabii Aviram’ı biraz bozuyor. Sırrının öğrenilmemesi için sorgu sırasındaki kayıtları yok etmesi ise üstleriyle arasının gerilmesi sebep oluyor. Messiah ise bir anda Kudüs’te ortaya çıkıp, vaaz vermeye başlıyor. Etraftakiler tarafından kayıt altına alındığı sırada da İsrail polisi tarafından tutuklanmaya çalışılıyor. Ortaya çıkan kargaşa sonrası polis tarafından vurulan ve ölen bir çocuğu hayata döndürmesi ise kafalardaki soru işaretlerine biraz daha artırıyor. Hz. İsa’nın da ölüleri dirilttiği anlatıldığından aralarında bir bağ kurulması çok zor olmuyor.

Kudüs sonrası ortadan kaybolan, bir süre sonra büyük bir kasırga sırasında Amerika-Teksas’ta oraya çıkan Messiah küçük bir kızın hayatını kurtararak hali hazırda inanç sorunları olan, kızın babası Papaz Felix’i müridi yapıyor. Burada papazın zaten farklı bir arayışta olması ve önemsenmek istemesi önemli bir detay. Sosyal medyada yayılan bu olay sonrası herkes Teksas’a gelip Messiah’ı görmek istiyor. Hasta çocuklardan hippilere kadar her kesimden insanla doluyor bölge. Messiah’ın Kudüs’ten nasıl kaçtığı ve Amerika’da ortaya çıktığı ise meçhul bu arada.

Fırsatlar ve özgürlükler ülkesi Amerika’da Messiah mahkeme sonrası vatandaşlık da kazanıyor. Müritlerini de artıran Messiah Washington’a doğru yola çıkıp herkesin gözü önünde suda da yürüyünce peygamberliğini ilan etmiş gibi bir şey oluyor. Bu arada CIA ajanı Eva da Messiah hakkında detaylı bilgiler topluyor. Aslında Yahudi olan Messiah, amcası tarafından bir sihirbaz olarak yetiştirilmiş. Amerika’ya gelmesinin de bir özel uçakla ayarlandığını ve hapishaneden de tatlı dili sayesinde kaçtığını öğreniyoruz. Su üstünde yürümek de aslında sihirbazlar tarafından daha önce yapılmamış şey değil.

Messiah Hikayesi Gerçekçi mi?

Dizi boyunca Messiah’ın gerçek ya da dolandırıcı olduğu konusunda kafanız birçok kez karışıyor. Sonuna kadar izletmesinin de en büyük sebebi bu. Bazı noktalarda “yok ya değildir” derken bazı noktalarda “evet ya mesih galiba” diyorsunuz. Final bölümünde ise düşen uçaktan sağ kurtulup, hayalperest bir çocuğun gözleri önünde diğer “ölüleri” diriltmesi “yeni sezonda da kesin izleyin ha!” mesajını sonuna kadar veriyor.

Netflix Messiah Dizisi Hakkında Bizim Düşüncelerimiz

Özetleyecek olursak, hikayenin Orta Doğu’da başlayıp, Amerika’ya uzanması, oradaki durumların gelişmesi çok güzel aktarılmış. Karakterimiz Orta Doğu’da kalsa hikayesi çok çabuk bitecekken Amerika’ya gitmesi hikaye gelişimini daha olağan kabul etmenizi sağlıyor. Çünkü basında konu olan ve mahkemeye çıkan birini gözden o kadar kolay kaybedemezsiniz.

Kişisel olarak dizinin üstüne kurguladığı “Mesih” karakterinin dizide gerçek olmadığını düşünüyorum. Okuduğum bazı yorumlarda aslında Deccal olduğu ve hikayenin çok farklı bir noktaya evrileceği de yazıyor ama buna pek ihtimal vermiyorum. Büyük ihtimal 2. sezonda Messiah’ın yaptıkları mantıklı bir çerçeveye oturtulup hikaye sona erecek.

Messiah Dizisinin Gizemleri

Dizi hakkında en büyük gizem ise başrol oyuncusunun isminin Mehdi Dehbi olması. Son günlerde sıkça dillendirilen 2020’de Mehdi gelecek iddiaları ve yaşadığımız depremler, yangınlar vs ise diziye biraz farklı bir açıdan bakmanızı sağlayabilir.

Bizi Takip Edin:

Twitter

Letterboxd

Youtube

Yorum yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Bizi Sosyal Medya'da Takip Etmeyi Unutmayın!