DiziNetflix

Sosyal Medyanın Karanlık Yüzünü Konu Alan Yeni Netflix Dizisi: Clickbait

2021 Netflix mini dizisi Clickbait, su gibi akıp giden 8 bölümden oluşuyor. Uzun süredir böyle akıcı bir dizi izlememiştim, bünyeme ilaç gibi geldi. Sizin de en kısa sürede izlemeniz gerektiğini düşündüğümden hemen bir yazı yazıp bu güzel suç, drama ve gizem türündeki diziyi duyurmak istedim. “Clickbait dizi konusu nedir, oyuncuları kimlerdir, izlenir mi?” gibi kafanızı kurcalayan soruların cevabını verdikten sonra kendi yorumlarımı da yazacağım.

Clickbait Dizi Konusu Nedir? İzlenir mi?

Clickbait dizisi sosyal medyanın olumsuz yönlerini yüzümüze tokat gibi çarpıyor. Netflix, sosyal medyanın insanları nasıl ele geçirdiğini anlatan Black Mirror – Nosedive bölümü ve kullandığımız uygulamaların esiri olduğumuzdan bahseden The Social Dilemma belgeseli ile daha önce bize kendimizi sorgulatmıştı. Şimdi ise Clickbait dizisi ile sosyal medyada kısa sürede bir çığ gibi büyüyüp yanlış hedeflerin zarar görmesine sebebiyet veren linç kültürüne odaklanarak, sosyal medyanın karanlık yüzünü tekrar karşımıza çıkarıyor.

Dizide evli, mutlu ve iki çocuk babası Nick Brewer, bir gün ortadan kayboluyor. Hemen ardından internette yayınlanan videosunda “Kadınları taciz ettim, suçluyum. Bu video 5 milyon görüntülenmeye ulaşınca öleceğim.” yazan pankartlar tuttuğu görünüyor. Görüntüleri izleyen kız kardeşi Pia, eşi Sophie, çocukları Ethan ve Kai, Nick’i aramak için her yola başvuruyor ve gerilim dolu bir serüven başlıyor.

2021’in En İyi Mini Dizilerinden Biri…

Dolu dolu 8 bölümden oluşan dizi, sıkmadan ilerliyor. Hemen hemen her bölümde izleyicinin ağzını açık bırakan ve kafasını karıştıran bir merak unsuru veriliyor. Dizi boyunca şüpheliler listenize kendi isminizi bile yazabilirsiniz, o derece gizemli ilerliyor. Psikolojik çözümlemeler, karakterlerin duygularına odaklanma, ters köşeler ve yavaş yavaş çözülen sırlar dizinin başarısını katlayan unsurlar olarak karşımıza çıkıyor. Yaşadığımız çağda sosyal medya nedeniyle ikiye bölünen gerçek ve sanal hayatlar, bu hayatlar üzerinden yaratılan kişilikler anlatılıyor.

Polisiye kurgunun müthiş bir şekilde örüldüğü diziyi özellikle Black Mirror izleyicilerinin zevkle izleyeceğine eminim. Tahmin edemeyeceğiniz sahnelerle dolu, şaşırtan detaylarıyla merak duygunuzu sürekli diri tutan nefis bir seyirlik…

Clickbait Ne Demek?

Clickbait kelimesinin Türkçesi “tık tuzağı” anlamına geliyor. Dikkat çekmek ve kullanıcıların bir videoyu, haberi, içeriği görüntülemesini, okumasını, izlemesini sağlamak için yapılmış ‘yanıltıcı reklam’ biçimi diyebiliriz. Bu dizinin de ismi ile içeriği oldukça örtüşüyor. Nick Brewer’ın görüntülerinin internette servis edilmesi Clickbait yöntemi ile yapılıyor. “5 milyon tıklamada öleceğim.” gibi yazılar kullanıcıların 5 milyon tıklamada neler olacağını merak edip videoyu tekrar tekrar izlemesine ve bu ilginç videoyu arkadaşlarına göndererek izlenme sayılarının artmasına sebep oluyor.

Clickbait Dizi Oyuncuları

Dizinin oyuncu kadrosu şöyle:

Adrian Grenier – Nick Brewer

Zoe Kazan – Pia Brewer

Betty Gabriel – Sophie Brewer

Cameron Engels – Ethan Brewer

Jaylin Fletcher – Kai Brewer

Abraham Lim – Ben Park

Clickbait Dizisinin Fragmanı

Yorum yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Bizi Sosyal Medya'da Takip Etmeyi Unutmayın!