DiziNetflix

Su Gibi Akıp Giden Netflix Mini Dizisi: The Queen’s Gambit

Bildiğiniz gibi izleyip beğendiğimiz ya da ortalama bulduğumuz film ve dizileri burada sizlerle paylaşıyoruz. Sürekli bir şeyler izliyoruz; fakat son zamanlarda bizi bu kadar heyecanlandıran bir yapıma denk gelmemiştik. The Queen’s Gambit, Netflix’in tartışmasız en kaliteli işlerinden biri olmuş. Öncelikle birçok kişinin düşündüğünün aksine bu bir biyografi dizisi değil. Walter Tevis’in 1983’te yayımlanan aynı isimli romanının ekranlara uyarlanmış şekli. Hadi gelin biraz dizinin derinlerine inelim…

Nedir The Queen’s Gambit dizi konusu?

Dizi 1950’lerde geçiyor ve o atmosferi gerek oyuncuların kıyafetleri gerek dekorlarla harika yansıtıyor. Ailesini kaybeden küçük bir kızın yetimhanede geçen günlerine şahit olarak başlıyoruz diziye. Onun yalnızlığını ve hüznünü biz de rahatlıkla hissediyoruz izlerken. Bu küçük kız, okulun hademesinin tek başına satranç oynadığını görüyor ve bir şekilde her gün onu izleyerek oyunu öğrenmeye başlıyor. Hayata satrançla tutunmaya çalışıyor diyebiliriz… Hademe ilk başta kızların satranç oynayamayacağını söyleyip başından savıyor fakat zaman geçtikçe o da kızdaki satranç tutkusunu fark edip ona tüm oyunu öğretiyor. İşte o andan itibaren küçük bir kızın kocaman bir kadın oluşuna dek satranç aşkıyla yanıp tutuşmasını ve hayatında satrancı odak merkezi yaparak yaşadıklarını izliyoruz.

The Queen’s Gambit Dizisi İzlenir mi?

Dizi bir satranç dizisi. Bu dizi baştan sona bir satranç güzellemesi diyebiliriz; fakat satranç sevin ya da sevmeyin dizinin akıcı kurgusu sizi hemen içine alıyor. Sadece 7 bölümden oluşan bir mini dizi olmasına rağmen sanki 7 saatlik bir sinema filmi izlemiş etkisi yaratıyor. Bunda görüntü yönetmeni Steven Meizler’in de payı büyük. The OA ve Godless’ın da kendisinin yönetmenliğinde çekildiğini belirtelim.

Ana karakterimiz Beth Harmon sadece dehasıyla değil günlerce, gecelerce, haftalarca çalışarak satranç bilgisini geliştiriyor. Çoğu zaman bocalıyor. Bu da bize dizinin ne kadar gerçekçi olduğunu gösteriyor. “Ben satranç bilmiyorum, yine de izlesem sever miyim?” diye aklından geçirenler eminim ki çoğunluktadır. Dizi, izleyicinin satranç bilmesini istemiyor. 64 kareli hayatın teknik detaylarından çok ana karakterimiz Beth Harmon’ın tutkularına, hayatına, yaşadıklarına ve hayata tutunuşuna odaklanıyor. Diğer yandan satranç bilenlerin de fark edeceği gibi dizideki tüm satranç oyunları gerçek. Hiçbir hamle yalan ya da öylesine yapılmıyor. Dizideki tüm satranç turnuvalarına, açılış hamlelerine ve taşların dizilişine Bruce Pandolfini ve eski dünya şampiyonu Kasparov danışmanlık yapıyor.

Dizi, tüm ayrıntılarıyla izleyiciyi 1950’lerin ortalarından 1960’ların sonlarına dek götüren nefis bir dönem filmi olarak da tanımlanabilir. Yani kısacası Netflix’in mini dizisi The Queen’s Gambit’i kesinlikle izleyin!

Beth Harmon Karakteri Gerçekte Kimi Simgeliyor?

Dizinin bir kitaptan uyarlama olduğunu yazının başında söylemiştik. Dolayısıyla Beth Harmon karakteri de kitapta yer alan biri… Karakterde Capablanca, Fischer ve Kasparov gibi başarılı satranç ustalarından izler görmek mümkün. Harmon’ın korkulu rüyası olan Rus satranç ustası Borgov (Marcin Dorocinski) Sovyet Dönemi’nin dünya şampiyonu olan Karpov’u anımsatıyor. Borgov, tıpkı Karpov gibi teorik bilgisi oldukça güçlü, hata yapmamak için dikkatli hamleler yapan bir karakter. Bunun yanında Harmon ise Fischer ve Kasparov gibi daha atik hamleler yapan ve sezgilerine güvenen bir çizgide ilerliyor.

The Queen’s Gambit Oyuncuları

7 bölümlük bir mini dizi olan bu nefis yapımın kreatörü Scott Frank, Scott Allan ve Allan Scott… Tüm bölümlerin yönetmenliğini Scott Frank üstleniyor ve görüntü yönetmeni Steven Meizler ile birlikte her sahneyi ince ince işleyerek izleyiciye görsel bir şölen yaşatıyorlar.

Anya Taylor Joy, Beth Harmon’a hayat veriyor. Anya Taylor Joy, bu sene 3-4 filmde rol almasına rağmen koronavirüs nedeniyle hiçbiri ses getirmedi. Turnayı bu diziyle yani Netflix sayesinde vurdu diyebiliriz. Güzel oyuncu 13 yaşında devraldığı Beth Harmon karakterine o kadar başarılı bir şekilde hayat veriyor ki oynamıyor, adeta yaşıyor! Harry Potter serisinden tanıdığımız Harry Melling de dizideki satranç dehalarından biri olan Harry Beltik’i canlandırıyor. Dizideki diğer önemli karakter olan Benny Watts’a ise Thomas Brodie-Sangster hayat veriyor.

The Queen’s Gambit Ne Demek?

“The Queen’s Gambit ne demek?” diye merak edenler için bu terimin bir satranç açılış terimi olduğunu belirtelim. 1. d4 d5 2. c4 hamleleri ile açılan oyunun Türkçesi ise “Vezir Gambiti”dir.

Bizi Takip Edin:

Twitter
Instagram
Letterboxd
Youtube

Film, dizi önerileri yaptığımız ve daha birçok konudan bahsettiğimiz podcast’lerimizi dinleyebilirsiniz:

Soundcloud: soundcloud.com/kulturflix
Spotify: https://spoti.fi/2ZSJhFy
iTunes: https://apple.co/2AnbCJh
Spreaker: https://bit.ly/3cj1HBR

Yorum yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Bizi Sosyal Medya'da Takip Etmeyi Unutmayın!