DiziNetflix

Ryan Murphy’nin Yeni Netflix Dizisi “Hollywood” Konusu ve İncelemesi

1908 doğumlu İngiliz oyuncu Peg Entwistle, 1932’de Amerikan sinemasının sembolü olan Hollywood yazısının H harfinin tepesine tırmandı ve kendini aşağı bırakarak intihar etti. Ölmeden önce bıraktığı notta şunlar yazıyordu: “Korkarım ki ben bir korkağım. Her şey için özür dilerim.” Ölümünden sonra Hollywood’u bir kurtuluş olarak görüp çok ünlü bir aktör/aktrist olmak için çabalayan ve başarılı olamayan oyuncu adayları için bir metafora dönüştü.

Peg Entwistle, oyunculuk hayallerine ulaşamadığından başarısız olduğunu düşünmeye başlamıştı. Rol aldığı tek film olan Thirteen Women (13 Kadın)’ın vizyona girmesinden yalnızca iki gün sonra, hayal kırıklığı yaşamış ve intihar etmişti. Oysa intihar ettikten bir gün sonra kendisine posta yoluyla prestijli bir oyunculuk teklifi gelmişti. İronik bir şekilde intihara eğilimli bir kadını canlandırması istenmişti.

Peg Entwistle’ın hayaletinin halen Hollywood yazısının etrafında dolaştığı, özellikle H harfinin çevresinde yoğun bir kadın parfümü kokusu olduğu, bazen de ağlama sesleri duyulduğu söylenir. Peki bunun konumuzla ne ilgisi var? Netflix’in yeni dizisi “Hollywood” izleyiciyi 1940’ların Los Angeles’ına götürerek oyuncu olma hayaliyle yanıp tutuşan insanları ve film sektörünün leşliğini gözler önüne seriyor.

Netflix Hollywood Dizisi Konusu

Ryan Murphy Hollywood dizisi ile Netflix izleyicilerini yine ekrana kilitlemeyi başardı. Hollywood dizi konusu hayallerine ulaşmaya çalışan oyuncu, senarist ve yönetmen adaylarına odaklanıyor. II. Dünya Savaşı’ndan sonra birçok kişinin Los Angeles’ın yolunu tutması ve Hollywood’da kendilerine yer edinebilme umuduyla çabalamalarını anlatıyor. Oyuncu olmak isteyen Jack karakteri üzerinden sektörün arka planını, hayallerine ulaşmaya çalışan adayların ödedikleri bedelleri, günümüzde de devam eden adaletsiz sistemleri, ön yargıları ve kayırmaları açık seçik bir şekilde izleyiciye sunuyor.

Netflix Hollywood Dizisi 1. Sezon İncelemesi

*Yazının bu kısmı diziyi izlemeyenler için tat kaçırıcı detaylar içerebilir*

Hollywood dizisi, savaştan yeni dönmüş bir oyuncu adayı olan Jack Castello’nun (David Corenswet) hayatına odaklanarak başlıyor. Aslında başarılı olabilecek yetenekleri olan kişilerin, para ve seks olmadan hiçbir şekilde istedikleri yere ulaşamayacaklarını gösteriyor dizi bize. Seks ve sinema sektöründeki başarının bu denli gözümüze sokulması ise Ryan Murphy’nin güçlü bir sistem eleştirisi yapmak istediğinin kanıtı niteliğinde (gibi görünüyor başlarda).

Ailesini geçindirmek için benzincide işe giren Jack, aslında buranın benzinci görünümlü bir genelev olduğunu, kurucusunun da bir zamanlar kendisi gibi oyunculuk hayalleri kurup başarısız olan Ernie isminde bir adam olduğunu öğreniyor. Jack, hamile karısını mutlu etmek ve evini geçindirebilmek için benzincide seks işçiliğine başlıyor. Sonradan 1940’lı yılların dışlanmışlarından eşcinsel siyahi bir senarist olan Archie (Jeremy Pope), siyahi bir kadın oyuncu olan Camille (Laura Harrier), eşcinsel bir aktör de diziye dahil oluyor. Bu noktadan sonra konu Jack’in hayatından çıkıp dönemin dışlanmış karakterlerinin Hollywood hayallerini gerçekleştirmek için girdiği çabalara odaklanmaya başlıyor. Bu kişileri bir araya getiren şey ise en başta anlattığım Peg Entwistle’ın hayatını konu alan Peg isimli film…

Senaryosunu Archie’nin yazdığı ve Raymond’ın yöneteceği filmde rol alabilmek için genç oyuncular deneme çekimlerine katılıyor. Başrol için Jack ve Camille seçiliyor. Bu noktadan sonra kurgu devreye giriyor ve Ryan Murphy alternatif bir tarih yazıyor.

1940’ların Hollywood’u & Ryan Murphy’nin Hollywood’u

Öncelikle siyah bir oyuncunun Peg Entwistle’e hayat vermesini kabul etmedikleri için filmin adını Meg yapıyorlar. Senaristin siyahi biri olduğunun duyulmasını istemedikleri için de Archie’nin ismini kullanmak istemediklerini söylüyorlar. Archie bunu gururuna yediremiyor ve senelerdir verdiği mücadelesini sürdürerek bir kahramanlığa imza atmaya çalışıyor. Ace Studios’un yöneticisi Ace Amberg (Rob Rainer)’ün rahatsızlanması sebebiyle yetkiyi geçici olarak devralan eşi Avis Amberg (Patti LuPone) tüm ezberleri tek tek bozan cesur kararlar veriyor. Ancak filmin bu sahneleri izleyenleri biraz rahatsız etmiş olabilir.

Başından beri 40’ların sorunlarını ele alan dizi, yapısal ırkçılık, homofobi, ayrımcılık, seksizm gibi kavramları birkaç kişinin basitçe halledebileceği bir sorun olarak gösteriyor. Ace Studios’un kadın bir yöneticiye sahip olması, günümüz #MeToo hareketi kapsamında değerlendirildiğinde mükemmel bir duruş gibi gözükse de Avis Amberg’ün o konuma geçmesinin tek sebebinin “kocasının” ölmesi olduğu gerçeği ile seksist bir bakış açısının gözümüze sokulduğunu fark ediyoruz.

Sonunu bu şekilde sevimlileştirmeden, tüm sorunları kolayca söndürülebilecek bir balon köpüğü gibi göstermeyip derinine işlemiş olsaydı dizi çok daha güzel noktalara varabilirdi. Fazlasıyla “happy ending” bir son yazılmış. Ancak tabii ki Ryan Murpy’den beklendiği gibi kostümler, çekimler, sahneler, renkler ve oyunculuklar mükemmeldi. İzleyenlerin neler düşündüğünü merak ediyorum, yorumlarınızı yazmayı unutmayın.

*Yazının bu kısmı diziyi izlemeyenler için tat kaçırıcı detaylar içerebilir*

Hollywood Dizisi Hakkında

7 bölümden oluşan yeni Netflix dizisi Hollywood oyuncuları arasında David Corenswet, Darren Criss, Jim Parsons, Samara Weaving, Jake Picking ve Laura Harrier yer alıyor. Hollywood dizi bölümleri 45 dakika ile 58 dakika arasında değişiyor. Bazıları Ryan Murphy’nin diğer dizilerinde görmeye alıştığımız isimler. Bu arada Ryan Murphy’nin Netflix için çektiği bir diğer mükemmel dizi olan Politician’ı da öneririz, mutlaka izleyin. The Politician inceleme yazımız için tıklayabilirsiniz.

Hollywood Dizisi 2. Sezon Ne Zaman?

Netflix Hollywood dizisi izleyenler şimdiden 2. sezonun olup olmayacağını, 2. sezon çekilecekse ne zaman yayınlanacağını merak ediyor. Bu konu hakkında henüz bir bir açıklama yapılmadı. Eğer Hollywood 2. sezon düşünülüyorsa Netflix yakın zamanda mutlaka duyurusunu yapacaktır.

Hollywood Dizisi Gerçek Mi? / Netflix Hollywood Dizi Karakterleri ve Gerçek Hayattaki Kişiler

Gerçek ile kurguyu birleştiren bir dizi olduğundan karakterlerin gerçek hayattaki karşılıklarına da değinmek istedik.

Rock Hudson

Jake Picking’in hayat verdiği Rock Hudson karakteri 1925-1985 yılları arasında yaşamış Amerikalı bir oyuncu. Yaklaşık 70 filmde rol almış ama en çok Doris Day ile oynadığı filmler ile hatırlanıyor. Rock Hudson’ın en önemli özelliği ise AIDS sebebiyle ölen dünyaca ünlü ilk kişi olması. Dizi keşke bu karaktere daha çok odaklansaydı diye düşündüğüm kişidir ayrıca.

Camille Washington

Kurgusal bir karakter. O dönemlerin siyahi yıldızlarından Lena Horne ve Dorothy Dandrigde’de ilham alınarak yazılmış. 1922 doğumlu olan Dorothy Dandrigde, zorlu mücadelelerin ardından 1954’te Oscar kazanan ilk siyahi kadın oyuncudur.

Avis Amberg

Kurgusal bir karakter. 1907-1990 yılları arasında yaşayan Amerikalı sosyalist ve tiyatro yapımcısı Irene Mayer Selznick’ten ilham alınarak yazılmış. MGM’nin kurucusunun kızı ve bir film prodüktörünün eşi olan Irene, kariyerine New York’ta tiyatro prodüktörü olarak devam etmiş.

Ernie

Benzincinin sahibi olan karizmatik Ernie, 1940’lardan 1980’lere kadar Hollywood pezevenkleri olan bir Amerikalı olarak tanınan Scotty Bowers’ten uyarlanmış. Hollywood Babylon gibi kitaplarda bahsi geçen Bowers’in istismarları yıllarca anlatılmış. 2. Dünya Savaşı’nın ardından Hollywood’a gelip bir benzincide seks işçisi olarak çalışmaya başlıyor. Bir süre sonra ordudaki arkadaşlarını da devreye sokuyor ve Hollywood starlarına satarak büyük paralar kazanıyor.

Bizi Takip Edin:

Twitter
Instagram
Letterboxd
Youtube

Dark, Netflix, TENET ve daha birçok konudan bahsettiğimiz podcast’lerimizi dinleyebilirsiniz:

Soundcloud: soundcloud.com/kulturflix
Spotify: https://spoti.fi/2ZSJhFy
iTunes: https://apple.co/2AnbCJh
Spreaker: https://bit.ly/3cj1HBR

Yorum yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Bizi Sosyal Medya'da Takip Etmeyi Unutmayın!