DiziNetflix

Bu Kadarı Fazla! “The Crown” 4. Sezonda Yansıtılanlar ile Gerçekte Yaşananlar Arasındaki İnanılmaz Benzerlik

Netflix’in en çok izlenen ve yeni sezonlarıyla tüm dünyada konuşulmayı başaran The Crown dizisi, 4. sezonu ile izleyici karşısına çıktı. Çoğunuzun izlediğine eminim; ama izlemeyenler için bu sezonda kafa karışıklığına yol açan bazı bilgilerin “gerçek” olup olmadığına yazının aşağılarına doğru *spoiler içerebilir* ibaresi ile birlikte değineceğim.

Netflix’teki diğer film ve dizi önerilerimiz için tıklayın.

1- The Crown dizisinin 4. sezonu Prens Charles ve Prenses Diana ilişkisine tanıklık edip, İngiltere’nin ilk kadın başbakanı olan Margaret Thatcher’ı yakından tanıyacağımız 1977-1990 seneleri arasında yaşananları yansıtıyor.

2- Bu sezonda görebileceğimiz bir diğer detay ise Prens Charles ile Prenses Diana’nın ilişkisinin kraliyet ailesi tarafından nasıl karşılandığı ve bu ilişkiye nasıl yaklaşıldığı…

3- Dizideki tüm detaylar gerçekte yaşanılanlarla neredeyse birebir aynı! Bu da diziye ve arka plandaki ekibe duyduğumuz saygıyı kat kat artırıyor. Aşağıda göreceğiniz tüm detaylar orijinaliyle neredeyse aynı olacak şekilde tasarlanmış. Bu ilginç benzerliği birkaç görselle örneklendirelim:

Prens Charles ve Prenses Diana’nın nişanlandıklarını duyurduktan sonra Buckingham Sarayı’nın önünde verdikleri poz.

 • Margaret Thatcher, 1979’daki seçim zaferinden sonra:

 • Prenses Diana’nın gelinliğine çok benzer bir gelinlik çalışıldı. Ödüllü kostüm tasarımcısı Amy Roberts tarafından yapılan gelinlik, kesinlikle orijinali gibi 80’lerin güçlü enerjisini yakalıyor.

 • Ve işte Prens Charles’ın düğünündeki kıyafeti:

 • Kraliçe II. Elizabeth, 1981’de Prens Charles ve Prenses Diana’nın düğününde giydiği elbise:

 • Prens Charles ve Prenses Diana, 1983’teki kraliyet turları sırasında Yeni Zelanda’da fotoğrafçılar için poz veriyor:

Kıyafetler, saç, makyaj, pozlar vs. gerçeğe neredeyse birebir benzetilmeye çalışılmış. Bu ilginç örneklerin ardından yazımıza kaldığımız yerden devam edebiliriz.

4- Prenses Diana rolünde izlediğimiz Emma Corrin, 24 yaşında İngiltereli bir aktris. Daha önce Pennyworth, Misbehavior gibi yapımlarda rol almış. Yani The Crown dizisindeki Prenses Diana rolü için Emma Corrin’in kariyerindeki en önemli ve en büyük rol diyebiliriz.

5- The Crown hayranlarının merakla beklediği bir diğer karakter ise Gillian Anderson’ın canlandırdığı Margaret Thatcher’dı…  Şu benzerliğe bakar mısınız?

*Yazının bundan sonraki kısmı spoiler içerir*

The Crown 4. Sezonda Yaşananlar Gerçek mi Kurgu mu?

 • Kraliçe, Margaret Thatcher’ı Sevmiyor muydu?

Margaret Thatcher ve kraliçenin arkadaş olmaktan uzak durdukları bilinen bir gerçek. Hatta 1986 yılında yayımlanan The Sunday Times gazetesinde yer alan bir haber şu başlığı taşıyordu: “Kraliçe Thatcher’ın umursamazlığı karşısında dehşete düştü!”

The Crown’da gösterildiği gibi, Kraliçe’nin basın sekreteri Michael Shea, Kraliçe’nin hayal kırıklıklarını belli eden bir notu basına sızdırdı. Notta, kraliçenin yaptırım sorusunu ele aldığı için Bayan Thatcher’a öfke duyduğuna dair bazı görüşler yer alıyordu.

 • Bob Hawke Kraliçeye “Domuz” Dedi mi?

The Crown’un Avustralya bölümü (Terra Nullis), Başbakan Bob Hawke’ın (Richard Roxburg) ABC programı olan Four Corners’a konuk olmasıyla başlıyor. Programda Avustralya’nın neden bir cumhuriyet olması gerektiğine dair konuşma yapıyor ve sözlerini şu cümleyle sonlandırıyor: “Birinci sınıf sığır eti sürüsünün başına bir domuz koyamazsınız.”Kraliçeden domuz olarak bahsedilmesi tamamen kurgusal olsa da oldukça cesur bir hamle olmuş. Bu röportajın gerçeğinde Hawke şöyle diyor: “Avustralya’daki krallardan sonsuza kadar bahsetmeyeceğiz. Cumhuriyet olarak çok daha iyi olacağımıza inancım tam.”The Crown’un bu sahnesinden sonra Four Corners, başbakanın gerçek röportajını yayınlayarak “domuz” kelimesini asla kullanmadığını söyledi.

 • Bunu kısa geçeceğiz. Evet, Charles ilk olarak Diana’nın ablası Sarah ile birlikteydi.

 • Prenses Diana Sarayda Paten Kayıyor muydu?

Prenses Diana’nın Buckingham Sarayı’nda Duran Duran’ın “Girls on Film” şarkısını dinlerken paten yapıp yapmadığı doğrulanmamış olsa da bir pop müzik hayranı olduğu ve Kensington Bahçesi’nde paten kayarken kendini iyi hissettiği biliniyor.

 • Prenses Diana’nın Gerçekten Bulimia Hastalığı Var mıydı?

Prenses Diana’nın yeme bozukluğu var mıydı? Prenses Diana bulimia mıydı? diye soruyorsanız, bu maddede sorularınızın cevaplarını bulacaksınız. 1995 yılının Kasım ayında BBC1’a verdiği bir röportajda “bulimia rahatsızlığı” ile mücadele ettiğini söylemişti. Nitekim The Crown 4. Sezon boyunca Diana’nın bulimia rahatsızlığını izleyeceksiniz.

“Evliliğimde yaşadıklarımın bana bir yansımasıydı. Yardım için haykırıyordum ama yanlış sinyaller veriyordum. İnsanlar sorunun bende olduğuna karar verip, “Diana dengesizdi” dediler. Bunun nedeni halkı hayal kırıklığına uğratmak istemediğimiz için eşimle her şeyi bir arada tutmak zorunda kalmamızdı ama yine de endişeli hallerimizi dört duvarın arasında tutmak çok zordu.”

 • Lord Mountbatten’in Ölümü Gerçek mi Yoksa Kurgu mu?

Bu olay gerçek. IRA’nın düzenlediği bir suikast sonucunda Lord Mountbatten hayatını kaybediyor. Tekneden bacakları tamamen kopmuş halde ve sağ olarak çıkarılıyor; fakat karaya ulaşamadan hayatını kaybediyor. (Tabii dizi için bu kısım fazla kanlı olabileceğinden açıkça gösterilmedi)

 • Kraliçe Elizabeth’in Kuzenleri Ölüme Terk Edildi mi?

The Crown 4. Sezonu izlenirken belki de en çok merak edilenlerden biri kraliçenin kuzenleriydi… Belki birçoğunuz bu olay gerçek mi diye google’da arattınız. Biz cevaplayalım; maalesef gerçek. Kraliçe Elizabeth’in annesi Elizabeth Bowes-Lyon’ın erkek kardeşinin üçüncü ve beşinci kızları olan Nerissa ve Katherine Bowes-Lyon, engelli olarak doğdu ve konuşmayı öğrenemediler. Bowes-Lyon ailesi, 1941 yılında (Nerissa 22, Katherine ise 15 yaşındayken) onları bir akıl hastanesine kapattı. Kraliçe’nin kuzenleri “ölü” olarak kaydedildi.

Kraliyet soyuna zarar verebilecekleri düşüncesiyle ömür boyu bir hastaneye kapatılarak kayıtlara ölü olarak geçirilen kız kardeşlerden Nerissa 66 yaşında, Katherine ise 87 yaşında hayatını kaybetti.

Bizi Takip Edin:

Twitter
Instagram
Letterboxd
Youtube

Film ve dizi önerileri, sinema haberleri, Justice League, Falcon and the Winter Soldier ve daha birçok konudan bahsettiğimiz podcast’lerimizi dinleyebilirsiniz:

Soundcloud: soundcloud.com/kulturflix
Spotify: https://spoti.fi/2ZSJhFy
iTunes: https://apple.co/2AnbCJh
Spreaker: https://bit.ly/3cj1HBR

Yorum yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Bizi Sosyal Medya'da Takip Etmeyi Unutmayın!