DiziNetflix

Netflix’ten Müthiş Bir Mini Dizi: When They See Us Konusu ve Central Park Beşlisi Olayı

IMDb: 8.9

Netflix’in 2019 yapımı 4 bölümlük mini dizisi When They See Us, yürek parçalayan bir yapım. İzlerken çaresizliği iliklerinize kadar hissedeceğiniz, yaşanmış bir olaydan uyarlanmış olmasıyla acınızı ikiye katlayacak mükemmel bir iş. Geçtiğimiz günlerde Amerika’nın Minneapolis kentinde yaşanan ırkçılık olayından sonra bu diziyi özellikle izlemenizi öneriyoruz.

Minneapolis polis memuru Derek Chauvin’in, siyahi vatandaş George Floyd’un boynuna diziyle sertçe baskı yaparak ölümüne sebep olması tüm dünyada yankı uyandırdı. ABD’nin son yıllardaki en büyük siyasi ve toplumsal krizini başlatan bu olay, yüz yıllardır tüm dünyada var olan ırkçılığın hala devam ettiğini açıkça gözler önüne serdi. George Floyd’un “Nefes alamıyorum, ölüyorum.” dediği video binlerce kez paylaşıldı. Bu kahredici olaydan sonra When They See Us dizisini izlemeyen kalmasın istiyoruz. Belki azıcık empati kurar, bu nefret barındıran iğrenç duygulardan tamamen arınabiliriz…

When They See Us Konusu

When They See Us konusu, Antron McCray, Kevin Richardson, Yusef Salaam, Raymond Santana ve Korey Wise isimli beş gencin işlemedikleri bir suç yüzünden hapse atılmasını anlatıyor. Central Park’ta koşu yapan bir kadına saldırdıkları gerekçesiyle hapse atılan bu gençler, suçsuz olduklarını söyleseler de kimse onları dinlemiyor ve tutuklanıyorlar. Suçsuzluklarını ispatlamak için çok zor bir mücadeleye girişmek zorunda kalıyorlar.

When They See Us Gerçek Mi? Central Park Beşlisi Olayı Nedir?

When They See Us dizisi maalesef gerçek. Central Park Beşlisi, ABD’de 80’lerin en önemli olaylarından biri olarak görülüyor. 1989’da yaşanan olayda; dört tanesi 14, biri 16 yaşındaki 5 çocuk, Central Park’ta koşuya çıkan Trisha Ellen Meili’ye tecavüz ettikleri gerekçesiyle hapse atıldı. 6 ve 13 yıl arası hapis cezasıyla yargılanan gençlerin başına gelenler, o dönem medyada büyük yankı uyandırmıştı.

Trisha Ellen Meili

Trisha Ellen Meili

Yapılan incelemelerde Trisha Ellen Meili’nin vücudunda bu 5 gence ait DNA örneği yoktu. Ancak yine de hırsızlık, darp ve tecavüzle suçlanıyorlardı. ABD Başkanı Donald Trump, o dönem iş adamıydı ve en çok okunan gazetelerden New York Daily News’a tam sayfa reklam vererek 5 gencin idam edilmesini istediğini, polisleri göreve çağırdığını duyurmuştu.

When They See Us Gerçek Suçlu

Dizide de göreceğiniz üzere gençler suçsuz olduklarını ispatlamak için çok zor mücadeleler verdiler. Onlar ağlarken siz de ağlıyorsunuz. Olaya devam edecek olursak, 2002 yılında Matias Reyes adında bir adam başka bir suçtan yargılanırken, Trisha Ellen Meili’ye de tecavüz ettiğini itiraf etti ve gençlerin masum olduğu geç de olsa kanıtlanmış oldu.

When They See Us Dizisinden Sonra İstifa Etti

Geç gelen adalet sonrası serbest bırakılan Central Park Beşlisi, masum oldukları halde suçlandıkları için 40 milyon dolarlık tazminata hak kazandılar. Netflix’te yayınlanan When They See Us dizisi sayesinde bu acı olay daha çok kişiye ulaştı ve dünyada yeniden büyük yankı uyandırdı. Ünlü yönetmen Ava Duvernay tarafından hazırlanan bu müthiş dizi, Netflix’te yayınlandıktan sonra savcı Linda Fairstein yeniden hedeflerin odağı oldu. Antron McCray, Kevin Richardson, Yusef Salaam, Raymond Santana ve Korey Wise isimli çocukların hiçbir kanıt olmamasına rağmen suçlu bulunmasında önemli bir payı olan Fairstein için imza kampanyası başlatıldı. Eski savcı, çalıştığı derneklerdeki görevinden istifa etti.

Bununla da kalmadı. Fairstein’in uzun süredir üzerinde çalıştığı kitap anlaşmaları da When They See Us dizisi yayınlandıktan sonra iptal oldu. Yayınevi: “Linda Fairstein ile ilişkimizi sonlandırmaya karar verdik. Başka bir yorum yapmayacağız.” açıklamasında bulundu.

Özetle Netflix When The See Us Dizisi

Bir günde bitirip yıllarca unutamayacağınız bir dizi. İzlerken hem çok üzülecek hem de çok sinirleneceksiniz. Boğazınızda bir yumru ile izleyeceksiniz. “Hapse girenlerin hepsi suçlu ve kötü değildir. Sicili temiz olanların da hepsi suçsuz değildir.” sözünü sık sık hatırlatan dizi, tüm zamanların en iyi drama dizileri arasında yerini almalı. Dayanabilirseniz 4 bölümü de izlemenizi öneririz, ardında da Oprah Winfrey’in bu beş gençle röportajını izleyin. Yine bu konuyu ele alan Central Park Five adlı belgeseli de izleyebilirsiniz.

When They See Us Oyuncuları

31 Mayıs 2019’da yayınlanan dizide gerçek oyuncular yer almıyor. Korey Wise’ı Jharrel Jerome, Kevin Richardson’ı Asante Duah Ma’at, Antron McCray’ı Caleel Harris, Yusef Salaam’ı Ethan Herisse, Raymond Santana’yı ise John Leguizamo canlandırıyor.

When They See Us Ne Demek?

When They See Us, Türkçeye tam olarak “Bizi gördüklerinde…” olarak çevrilebilir.

Fragman:

Bizi Takip Edin:

Twitter
Instagram
Letterboxd
Youtube

Dark, Netflix, TENET ve daha birçok konudan bahsettiğimiz podcast’lerimizi dinleyebilirsiniz:

Soundcloud: soundcloud.com/kulturflix
Spotify: https://spoti.fi/2ZSJhFy
iTunes: https://apple.co/2AnbCJh
Spreaker: https://bit.ly/3cj1HBR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Bizi Sosyal Medya'da Takip Etmeyi Unutmayın!