Dizi

Peaky Blinders 5. Sezon İncelemesi

Uzun bir aradan sonra Peaky Blinders 5. sezonu, yine kendine has olay örgüsü ve esaslı çetemiz ile ekranlara geldi. 1. sezondan itibaren işlenen, Blinders’ların Birmingham’a hakim olma mücadelesi bu sezon farklı bir boyuta evrildi. Yeni konuların ise eskiye nazaran daha ilgi çekici olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle önceki sezonlarda mevcut olan tekrar sorununa bu sezon biraz çözüm bulunmuş.

İlk bölümlerde Shelby’lerin aile içi meselelerine biraz daha odaklanıyoruz. Tommy Shelby’nin çocuklarıyla ve kendiyle olan ilişkisi… Arthur Shelby’nin eşiyle olan sürtüşmeleri ve Ada Shelby’nin yine gereksiz gönül ilişkileri ön planda. Finn Shelby’nin de her an bir şeyleri mahvedecek ergen kontenjanını bu sezon doldurduğunu baştan söyleyelim. Aile şirketi olarak illegal değil de legal yollardan para kazanmak için yapılan girişimler bir sonuca varmış. Hatta yönetim kurulu toplantıları da düzenli olarak yapılıyor. Daha resmi bir ortam olduğu için önceki sezonlara nazaran daha az kavga ve aksiyon yer alıyor bu sezonda.

tommy-shelby-5.sezon

Tommy Shelby

Esas oğlanımız Tommy Shelby’i ilk defa tereddüt ederken görüyoruz bu sezon. Karakter istediklerini elde ederken bir parçasını da geride bırakmış hep. Komünist Parti milletvekili ve istediklerine kolayca ulaşmasına rağmen içten içe bir buhran dönemi yaşıyor. Sezonun belki tek günahı gereksiz bir “yerimi alacaklar” korkusu yaratılması. Tommy Shelby’nin tahtına göz dikildiğini düşünmesi ve bunu da kendi çapında sorun etmesinin motivasyonu pek yeterli değildi. Aynı şekilde Tommy’nin rakiplerinin bu motivasyonu da bence iyi aktarılamadı.

Oswald Mosley

Her sezon harika bir kötü adam tiplemesi yaratan Peaky Blinders’in bu sezon işi zordu. Çünkü geçen sene Adrian Brody ile Luca Changretta karakteri çıtayı epey yükseğe koymuştu. Bu sezon ise Oswald Mosley bu boşluğu doldurmaya çalışıyor. Karakteri ilginç kılan ise tarihte gerçekten yaşamış olması. “Oswald Mosley kimdir?” derseniz, 1931 yılında İngiltere’de kurulan British Union of Fascists partisinin kurucusu ve genel başkanı. Mussolini ve Hitler ile de görüşmüş ırkçı bir adam. Luca Changretta kadar olmasa da başarılı ve altı dolu olduğunu söyleyebiliriz. Konuştukça ve izledikçe sizi o büyülü dünyaya çekiyor. Diğer bir yandan da küçük Hitler tavırlarını hayretler içerisinde izliyorsunuz. Kötü karakter mi desek anti-hero mu desek bilemedik ama sezonun size bir sürprizi daha var. Yalnız son bölüme kadar beklemeniz gerekecek.

oswald-mosley-kimdir

Oswald Mosley

5. Sezon Finali

5.sezonu diğer sezonlardan ayıran diğer bir özellik ise finalinde bazı soruların havada kalması ve yeni sorular doğurması. Önceki 4 sezondan yanlış hatırlamıyorsam yeni sezona ucu açık konu bırakılmazdı. Bu sezon bu bozuldu. Diğer taraftan yazının başında söylediğimiz Tommy’nin tedirginliğinin de altı güzel bir şekilde doldurulmuş oluyor. Sanırız Tommy Shelby ile aşık atacak birine kavuşuyoruz. Peaky Blinders’in 5. sezonunun son bölümü içinse ayrı bir inceleme yazısı yazmak gerek. Fazlasıyla hak ediyor çünkü!

Yorum yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Bizi Sosyal Medya'da Takip Etmeyi Unutmayın!