FilmListeflix

The Prestige Filmi Hakkında Daha Önce Hiç Duymadığınız 15 İlginç Bilgi

Christopher Nolan’ın en sevilen filmlerinden biri olan Prestige, 2006 yılında vizyona girdi. Christopher Priest isimli yazarın aynı adlı romanından uyarlanan film için Christopher Nolan ve senarist kardeşi Jonathan Nolan birlikte çalıştı. IMDb puanlarını önemseyenler için 8.5 puan ile gelmiş geçmiş en iyi filmler arasında yerini aldığını hatırlatalım. Ayrıca gizemli film türü arasında en çok beğenilen 10 film arasında bulunuyor.

Bilim kurgu türündeki The Prestige, vizyona girdikten sonra pek çok adaylık ve ödüle layık görüldü. Christopher Nolan filmleri, birkaç defa izlendiğinde daha iyi sindiriliyor. Pür dikkat izlemiş olsanız dahi sonraki izlediğinizde mutlaka gözden kaçan bir detay yakalıyorsunuz. Filmlerinde ince ince işlediği tüm detaylara büyük saygı duyuyoruz.

Prestij filmi de gözden kaçırdığımız detaylar ve ancak Sherlock Holmes’un yakalayabileceği ayrıntılarla dolu… Gelin Prestige filminin bilinmeyenlerine ve mutlaka bilinmesi gerekenlere birlikte göz atalım.

The Prestige Filminin Konusu Nedir?

The Prestige filmini izlerken büyülü bir dünyanın kapılarını araladığınızı hissedeceksiniz. Prestij filminin konusu bir dönem birlikte çalışan Robert Angier ve Alfred Borden ismindeki iki sihirbazın birbirlerinin canına kastetmeye kadar giden hırs dolu hikayelerine odaklanıyor. 19. yüzyılın İngiltere’sinde Viktorya Dönemi’nde geçen filmde, aslında arkadaş olan iki sihirbazın ilişkisi, bir gösterileri sırasında Angier’in eşinin kaza sonucu ölmesinden sonra değişiyor. Bu üzücü olayın ardından ikili arasında ömür boyu sürecek bir düşmanlık ve rekabet süreci başlıyor.

Prestij filmi başrollerinde Hugh Jackman, Christian Bale, Michael Caine, Scarlett Johansson, David Bowie gibi önemli isimler yer alıyor. Film yayınlandıktan sonra 79. Akademi Ödülleri’nde 2 dalda aday gösterildi; fakat ödül kazanamadı.

İşte The Prestige filminin bilinmeyenleri:

1- Ana karakterler olan Alfred Borden ve Robert Angier adlı iki sihirbazın baş harfleri, sihirbazların en meşhur kelimesi olan “abrakadabra”yı çağrıştıran “abra” kelimesini oluşturuyor. Prestige kelimesi ise Latince “Praestigium”dan geliyor. Türkçesi “illüzyon” anlamına geliyor.

2- Prestij romanını filme uyarlamak isteyen ve kitabın yazarıyla iletişime geçen ilk kişi, 1917 filminin de yönetmeni olan Sam Mendes’ti; fakat kitabın yazarı Christopher Priest, Memento ve Following filmlerini çok sevdiği için kitabını sinemaya uyarlayacak ismin Christopher Nolan olması konusunda fazlasıyla ısrarcıydı.

3- Christopher Nolan’ın The Dark Knight filminde olduğu gibi bu filmde de kaderini yazı tura atarak belirleyen karakterlere yer veriliyor. The Dark Knight’ta Harvey Dent, The Prestige’de ise Alfred Borden karakterleri, kendi kaderlerini yazı tura atarak belirliyor.

4- Robert Angier’ın, tıpkı eşi gibi her seferinde kapalı bir kutuda boğulması ve Alfred Borden’ın ikizinin, eşi Sarah gibi asılarak ölmesi filmdeki karakterlerin ve eşlerinin belli noktalarda birbirlerini yansıttığının göstergesi…

5- Christopher Bale’in canlandırdığı Borden karakterinin bebeği rolünde izlediğimiz sevimli aktör, aslında Christopher Nolan’ın bebeği.

6- Viktorya Dönemi’nde geçmesine rağmen o dönemle ilgili detaylara yer verilmemesini Christopher Nolan şu şekilde açıklıyor: “Viktorya Dönemi her ne kadar sanayide ve bilimsel gelişmelerde bir dönüm noktası olsa da genel anlamda sıkıcı bir zaman dilimi olarak gösteriliyor. Bu yüzden dönemin detaylarına yer vermekten çok hikayedeki karakterlerin duygularını yansıtmaya çalıştık.”

7- Filmin başrollerinden Christian Bale’in dedesi de bir sihirbaz; fakat kendisi henüz çok küçükken dedesi vefat ettiği için onunla hiç tanışmamış.

8- Filmdeki kurşun yakalama sahnesi gerçekten yaşanmış bir olayın birebir kopyasını yansıtıyor. Çinli kılığına giren beyaz bir Amerikalı olan William Ellsworth Robinson, 1918 yılının Mart ayında kurşun yakalama numarası yaparken işler ters gitmiş ve hayatını kaybetmiş. Ölmeden önceki son sözü: “Aman Tanrım, vuruldum!” oldu. Bu cümle aynı zamanda 19 yıldır sahnede kurduğu ilk İngilizce cümleydi…

9- Christian Bale ve Hugh Jackman Prestij filmindeki rollerini daha gerçekçi oynayabilmek için ünlü Amerikalı sihirbaz Ricky Jay’den özel ders aldı.

10- The Prestige filminin konusu aslında tarihin en önemli iki bilim insanı olan Nikola Tesla ve Thomas Edison arasındaki rekabet ve hırsın bir yansıması… Filmde bu metaforik yansımayı gösteren pek çok olay görebilirsiniz. Tesla’nın çalışmaları insanlar tarafından tuhaf karşılanınca, Edison Tesla’nın çalışma alanına birkaç kişi yollayıp araştırma merkezini yaktırmıştı. Filmde Tesla’yı David Bowie’nin canlandırdığını hatırlatalım.

11- Filmin ilk sahnelerinden birinde, aslında hikaye hakkında önemli bir detayı açık eden bir diyalog yaşanıyor. Borden ile Sarah’ın tanıştığı sahnede Borden, Sarah’ın yeğenine kuş kaybetme gösterisini yapıyor. Çocuk üzülerek “Kuşun kardeşi nerede?” diye soruyor. Bu soru, Borden’ın ikizi olduğuna dair açık bir imadır.

12- Filmin bir sahnesinde Andy Serkis’in can verdiği karakter, sihirbazlık numarası yapıyor. Bu numaranın benzerini 2012 yılında The Hobbit: An Unexpected Journey filminde de aynı karakterle tekrarlıyor.

13- Hikayede tarihin önemli bilim insanlarından biri olan Nikola Tesla’nın yer almasının sebebi, iki sihirbazın birbiriyle çekişmeli rekabetlerinin sembolik olarak Edison ve Tesla arasındaki ilişkiye gönderme yapmak istenmesidir.

14- Scarlett Johansson ve Hugh Jackman, The Prestige filminden önce Woody Allen’ın Scoop filminde bir araya gelmişti. Aynı yıl içerisinde yayınlanan Scoop filmi de tıpkı Prestij gibi sihir ve büyü içeriyor.

15- Filmin finali muhteşem. İlk sahnelerde olduğu gibi final sahnesinde de bir ipucu var. O da Alfred’in günlüğüne yazdığı tüm olaylarda “biz” ifadesini kullanması…

Bizi Takip Edin:

Twitter
Instagram
Letterboxd
Youtube

Dark, Netflix, TENET ve daha birçok konudan bahsettiğimiz podcast’lerimizi dinleyebilirsiniz:

Soundcloud: soundcloud.com/kulturflix
Spotify: https://spoti.fi/2ZSJhFy
iTunes: https://apple.co/2AnbCJh
Spreaker: https://bit.ly/3cj1HBR

Yorum yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Bizi Sosyal Medya'da Takip Etmeyi Unutmayın!