Genel

Sinemanın Derinliklerine Bir Yolculuk: “Sinesözlük” Raflarda!

Sinematografinin icadıyla birlikte sinema, sadece bir eğlence aracı olmaktan çıkarak tiyatro, edebiyat, müzik, dans ve diğer birçok estetik disiplini bir araya getiren kapsamlı bir sanat dalı haline geldi.

Son yüzyılın en etkileyici sanatı olarak kabul edilen sinema üzerine hazırlanan bu rehber kitap, başlangıcından günümüze kadar sinemanın genel bir açıklamasını sunarak, bu sanatın sürekli genişleyen evrenine dair okuyucuya bilgi veriyor.

Olcay Bağır’ın yazdığı “Sinesözlük”, sinema tarihi, türler, akımlar ve sinemaya dair terimleri yalın bir dille derinlemesine açıklayarak sinema meraklılarına güncel ve güvenilir bir kaynak sunuyor.

Okuyucuyu izleyici koltuğundan kaldırıp perde arkasına davet eden Sinesözlük, Kara Karga Yayınları etiketiyle raflarda yerini aldı.

Arka Kapak Yazısı:

Dikkat spoiler içerir!

Anti kahramanın kahramandan, B filminin bağımsız filmden, cameonun misafir oyuncudan, sekansın plandan farkı nedir?

Bir tür sinemaya giriş kitabı olarak da okunabilecek bu çalışma, sinema alanında bir başucu kitabı olabilmek amacıyla hazırlandı. 101 maddeden oluşan Sinesözlük, yalnızca film izleyen değil sinema üzerine okumalar da yapan sinemaseverler, sinema öğrencileri ve araştırmacılar için bir kaynak olacaktır.

Akademik bir çalışma iddiasında olmayan, tam aksine; sinema tarihi, türler, akımlar ve alana dair terimleri yalın bir dille derinlemesine anlatan/açıklayan bu kitap, güvenilir ve titizlikle hazırlanmış bir bilgi deposudur!

Yazar Hakkında:

25 Aralık 1988’de Adana’da doğdu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni bitirdi. Pek çok dergide ve gazetede sinema, deneme, araştırma/inceleme yazıları, öykü ve şiirleri yayımlandı. Yurt Gazetesi’nde haftalık sinema yazıları yazdı. GodFather Dergi ve Sine K Dergi gibi sinema dergilerinin yanı sıra Tanı adlı kent kültürü dergisinin genel yayın yönetmenliğini yaptı.

Bağır, ALL Yayıncılık’ta L’Officiel ve ALL dergilerinin de dahil olduğu yayınların dijital yayın koordinatörlüğünü yürütmektedir.

Eser Adı: Sinesözlük – Sinemaya Giriş

Yazar Adı: Olcay Bağır

Yayınevi: Kara Karga Yayınları

Türü: Araştırma

Fiyatı: 340 TL

Sayfa Sayısı: 344

Yorum yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Bizi Sosyal Medya'da Takip Etmeyi Unutmayın!