Dizi

Bir Çırpıda Bitireceğiniz Heyecan Dolu 10 Mini Dizi Önerisi

Yeni bir dizi arayışına girdiğimizde ilk öğrenmek istediğimiz şey, toplam kaç sezon ve kaç bölümden oluştuğu oluyor. Çoğu kişi 4-5-6 sezondan oluşan dizilere başlamaya üşeniyor. Siz de onlardan biriyseniz tam ihtiyacınız olan yerdesiniz, çünkü bu yazıda size hem akıcı hem de kısacık diziler önereceğiz. Bir oturuşta bitirebileceğimiz sürükleyici mini dizi önerileri arayanlar için hazırladığımız bu nefis listeden bir dizi seçin ve yalnızca birkaç saatinizi ayırarak keyifle izlemeye başlayın.

Dizilerden görüntülerin yer aldığı detaylı videomuz yayında. Youtube hesabımıza üye olmayı unutmayın!

1- A Young Doctor’s Notebook Dizi Konusu / 8 bölüm
IMDb: 7.9

Mad Men dizisinin başrolü Jon Hamm ve Harry Potter’ın yıldızı Daniel Radcliffe’in başrolde olduğu bu mini diziyi hemen izleme listenize eklemelisiniz. 2012 yapımı kara mizah türündeki A Young Doctor’s Notebook dizisi; 1900’lerin başlarında henüz modern çağın getirilerine hazır olmayan bir köyde, tıp fakültesinden yeni mezun olan genç doktor Vladimir Bomgard’ın başından geçenlere odaklanıyor. Ekim devrimi sonrasında Moskova’nın kırsal bir kesimine atanan genç doktorun başından geçen trajikomik olayları ilgiyle izleyeceksiniz.

A Young Doctor’s Notebook Dizi Yorumu

Mihail Bulgakov’un 1916-1918 yılları arasındaki hayatını komedi ile harmanlayarak kaleme aldığı “Genç Bir Doktorun Not Defteri” kitabından uyarlanan dizi, 2 sezondan ve toplam 8 bölümden oluşuyor. Oyunculuklar, espriler ve hikaye gayet iyi. Özellikle kitabı okuyanların izlemesini tavsiye ederim. Okurken zihnimde canlanan imgelerle dizidekilerin uyuşması ayrı bir keyif verdi. Keyif alarak izleyeceğiniz çerezlik bir dizi olarak listemize ekliyoruz.

“I’m not a doctor. I am a butcher.”

2- And Then There Were None Dizi Konusu / 3 bölüm
IMDb: 8.0

Gizemli, gerilimli ve sürükleyici mini dizi önerisi isteyenlere And Then There Were None dizisini gözümüz kapalı öneriyoruz. Agatha Christie’nin 1939’da yayımlanan “10 Küçük Zenci” kitabından uyarlanan dizi, 3 bölümden oluşuyor.

And Then There Were None Yorumu

BBC yapımı olan mini dizide; atmosfer, karakterler ve çekimler oldukça başarılı. Bir gecenizi ayırıp izlemenizi öneriyoruz. Tüm karakterlerin bir sırrının olması, izleyicinin kafasını en çok karıştıran ve gerilmesine sebep olan, dolayısıyla katilin bulunmasını en çok zorlaştıran konulardan biri. Gerilim dolu bir 3 saat geçirmek isteyenlere özellikle öneriyoruz.

Minik Bir Not: Türkçe’ye On Küçük Zenci olarak çevrilen kitabın orijinal ismi Ten Little Niggers’tır. Bu sebeple tepkilere neden olabileceği düşünülerek dizinin ismini And The There Were None koymuşlar. Bu da merak edenler için minik bir detay olarak burada dursun.

3- Bodyguard Dizi Konusu / 6 bölüm
IMDb: 8.1

“Netflix mini dizi önerisi yok mu?” diye serzenişte bulunanların sesi buralara kadar geldi. Olmaz mı? Netflix’in 6 bölümlük mini dizilerinden Bodyguard, bir politikacı ve onun özel korumasının hikayesini ele alıyor. Özel koruma memuru olarak çalışan David Budd, kendini bir terör saldırısının içinde buluyor ve saldırının engellenmesini sağlıyor. Bu başarısından dolayı da terfi alarak İçişleri Bakanı Julia Montague’yu korumakla görevlendiriliyor. Beklediğinden çok daha zor bir görevle karşı karşıya kalan David, bir süre sonra inançları ve görevi arasında kapana kısılmış gibi hissetmeye başlıyor.

Bodyguard Dizi Yorumu

Politika, gerilim ve dramın harmanlandığı Netflix mini dizisi Bodyguard, 6 bölümden oluşan başarılı bir İngiliz dizisi. Siyasi gerilimi iyi işleyen bir dizi. Stark’ların Robb’u Richard Madden’ın İngiliz aksanı o kadar iyi ki, dizi boyunca yüzlerce kere söylediği “ma’am” kelimesini zihinlere kazıdı adeta. Çoğu dizide olduğu gibi bazı bölümlerinde saçma sapan mantık hatalarıyla karşılaşacaksınız ama bunlara takılmadan izlemeye devam ederseniz gerilimli ve oldukça keyifli bir seyirlik olacağını garanti ederiz.

4- 11 22 63 Dizi Konusu / 8 bölüm
IMDb: 8.2

Stephen King’in 22/11/63 romanından esinlenilerek çekilen 8 bölümlük Amerikan bilim kurgu dizisi. 2016 yılında Hulu’da yayınlanan dizinin başrollerinde George MacKay, James Franco ve Sarah Gadon yer alıyor. 11 22 63 dizi konusu, lisede İngilizce öğretmenliği yapan Jake Epping’in yaşadıklarına odaklanıyor. Zaman yolculuğu temalı dizide Jake Epping, bir restoranın deposunun geçmişe açıldığını fark ediyor ve geçmişe giderek John F. Kennedy suikastini önlemeye çalışıyor. Bir süre sonra işler sarpa sarıyor.

11 22 63 Dizi Yorumu

Daha fazla bilgi verirsek spoiler olacağı için merak edenler hemen izlemeye başlayabilir. Dizide mantık hataları mevcut; fakat oyunculuk ve hikayenin işlenme tarzı olarak gayet başarılı. 11.22.63 dizisi 1 sezon olarak yayınlandı ve 8 bölümden oluşuyor. Mini dizi arayışındaysanız mutlaka öneririz.

5- The Night Of Konusu / 8 bölüm
IMDb: 8.5

2016 yapımı suç ve polisiye dizisi olan The Night Of’u birçoğunuz duymuşsunuzdur. HBO yapımı olup da kötü olan çok az dizi/film var zaten. Dizinin senaristliğini yapan Richard Price, daha önceden de BBC için Criminal Justice’i hazırlamıştı. The Night Of dizisi; New York’ta genç bir kızı öldürmekle suçlanan Nasir ‘Naz’ Khan’ın ve avukatı John Stone’un başından geçenleri konu ediniyor.

The Night Of Dizi Yorumu ve Eleştirisi

Riz Ahmed, John Turturro, Payman Maadi ve Bill Camp’ın başrollerinde olduğu dizi, 8 bölümden oluşuyor. Diziye başlayıp başlamamakta tereddütte kaldıysanız size söyleyeceğim tek şey; yalnızca ilk bölümü izleyin… Sonra zaten bir bakacaksınız dizi bitmiş. Criminal dizilerinde kaliteli yazar ve yönetmenlerle çalışıldığında ortaya ne kadar etkileyici bir yapım çıkabildiğinin kanıtı niteliğinde bu dizi. Hala izlemeyenler varsa mutlaka izlemeli.

The Night Of dizisinin sonuç odaklı bir dizi olmadığına da değinmek isterim. Daha çok olaylara odaklanan ve bu şekilde izleyiciyi dizideki olayların içine kolaylıkla çekebilen bir dizi. Zaten dizinin çekim açıları, renkler, oyunculuklar sizi anında içine çekiyor.

6- Love, Death & Robots Dizi Konusu / 18 bölüm
IMDb: 8.5

Mini dizilerden bahsederken Netflix’in bir başka mini dizisi olan Love, Death & Robots’a değinmemek olmaz. Animasyon, bilimkurgu ve antropolojik bir dizi olan Love, Death & Robots, 18 bölümden oluşuyor. Bu animasyonu size nasıl anlatsak bilemiyoruz. Kesinlikle normal bir kafayla yazılmamış bir iş. Bu dizinin yaratıcıları bize göre ya galon galon ‘oje’ koklamış ya da ciddi derecede ruh hastası! Ortaya bu derece yaratıcı ve uçuk bir şey çıkmasının başka bir yolu yoktur herhalde.

Love, Death & Robots Yorumu ve Eleştirisi

Çok kısa bölümlerden oluşuyor, içlerinde 4 dakikalık bölüm bile var. Her bölümde farklı bir konu işleniyor ve hepsinde farklı bir animasyon tekniği kullanılıyor. When the Yogurt Took Over’daki absürt komedi, Zima Blue’daki felsefik varoluş kaygısı, Night Fish’teki hayal gücü… 2019 yapımı oldukça kaliteli bir Netflix dizisi arayanlara sevgiyle, tutkuyla (asla şiddetle değil) tavsiyemdir.

Love, Death & Robots animasyonu Zima Black bölüm incelemesi için tıklayın.

7- Chernobyl Dizi Konusu / 5 bölüm
IMDb: 9.4

Tarihi drama türündeki Chernobyl dizisi, 26 Nisan 1986’da Sovyetler Birliği’nin Pripyat kentindeki Çernobil Nükleer Santrali’ndeki patlama ve sonrasında yaşananları konu alıyor. Nükleer patlamadan nasibini alan ülkeler arasında Türkiye de bulunuyor. Santralin 4. reaktöründe meydana gelen patlamanın Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombasından tam 200 kat daha büyük bir etkiye sahip olduğu söyleniyor. Karadeniz kıyılarını adeta radyasyona boğan patlama sonucunda, yüzlerce yıl sürecek ölümcül bir felaketin fitili yakılmış oldu.

2019’da HBO’nun tek sezon ve 5 bölüm olarak yayınladığı Chernobyl dizisi tüm dünyada yankı uyandırdı. Yaşanan bu trajik kazanın ardından SSCB, ihmali araştırması için önemli nükleer fizikçilerden Valery Legasov’u görevlendiriyor. Valery olayları incelemeye gittiğinde zorlu bir mücadele vermek zorunda kalıyor.

Chernobyl Dizi Yorumu

Diziyi tarihi gerçekleri yansıtması açısından son derece önemli buluyoruz. Yüzlerce yıl etkisini kaybetmeden sürecek bir nükleer facianın nasıl meydana geldiğini, insanları etkileme sürecini, halka gerçekleri söylemek isteyen dürüst bilim insanlarının mücadelesini ve gerçekleri gizlemeye/çarpıtmaya çalışan politikacıları izliyoruz.

Herhangi bir tarihi eserin ilk olarak objektif olup olmadığını merak ederiz. Chernobyl dizisinde de aklımıza takılan mevzu buydu. Dizi tüm dünyada yankı uyandırdıktan sonra Rusya, dizinin gerçekleri yansıtmadığını, kendi Chernobyl dizilerini çekmek istediklerini açıkladı. Bu konuyla ilgili konuk yazarımız Dinçer Yıldız’ın “Chernobyl Dizisi Gerçek mi Kurgu mu?” yazısını okumanız daha aydınlatıcı olacaktır.

Chernobyl dizi inceleme yazımız için tıklayın.

8- When They See Us Dizi Konusu / 4 bölüm
IMDb: 8.9

Netflix’in 2019 yapımı 4 bölümlük mini dizisi When They See Us, yürek parçalayan bir yapım. Çaresizliği iliklerinize kadar hissedeceğiniz, yaşanmış bir olaydan uyarlanmış olmasıyla acınızı ikiye katlayan son derece başarılı bir iş olmuş.

Geçtiğimiz günlerde Minneapolis polis memuru Derek Chauvin’in, en az 7 dakika boyunca siyahi vatandaş George Floyd’un boynuna dizini sertçe dayayarak, Floyd’un “Nefes alamıyorum, ölüyorum.” sözlerine kulak asmadan canice öldürüşünü hepimiz biliyoruz. Yüz yıllardır tüm dünyada var olan ırkçılığın hala devam ettiğini açıkça gözler önüne süren bu kahredici olaydan sonra When They See Us dizisini izlemeyen kalmasın istiyoruz. Belki azıcık empati kurabiliriz, bu nefret barındıran iğrenç duygulardan tamamen arınabiliriz…

When They See Us konusu, Antron McCray, Kevin Richardson, Yusef Salaam, Raymond Santana ve Korey Wise isimli beş gencin işlemedikleri bir suç yüzünden hapse atılmasını anlatıyor. Central Park’ta koşu yapar bir kadına saldırdıkları gerekçesiyle hapse atılan bu gençler, suçsuz olduklarını söyleseler de tutuklanıyor. Suçsuzluklarını ispatlamak için çok zor bir mücadeleye girişmek zorunda kalıyorlar.

When They See Us dizi incelemesi ve gerçek olayın detaylı açıklaması için tıklayın.

9- Masum Dizi Konusu / 8 bölüm
IMDb: 8.5

BluTV’de yayınlanan Masum dizisini ‘En İyi Mini Diziler’ arasında saymazsak olmaz. Haluk Bilginer, Ali Atay, Okan Yalabık, Tülin Özen, Nur Sürer ve İrem Altuğ’un başrollerde olduğu Masum dizisi 2017 yılında 8 bölüm olarak yayınlandı. Senaristliğini Berkun Oya’nın yaptığı dizide, yönetmen koltuğunda Seren Yüce oturuyor.

Masum Dizi Yorumu

Masum dizi konusu hakkında ne desek spoiler’a gireceği için en iyisi hiçbir şey dememek. Aile kavramı, kardeşler arası adaletsizlik, merhamet duygusu ve daha birçok konu harika bir şekilde yedirilmiş diziye. Sinematografisi, oyunculukları, kurgusu ve müzikleriyle alışılagelmiş Türk dizilerinden çok önde bir yapım. Mutlaka ama mutlaka izleyin.

10- The Lost Room Konusu / 3 bölüm
IMDb: 8.2

Sci Fi Channel’da yayınlanan mini bilimkurgu dizisi… İzlememin üstünden seneler geçmiş olsa bile ara ara ne kadar etkileyici bir dizi olduğunu düşünürüm. 2006’nın en çok ses getiren yapımlarından The Lost Room’un konusu oldukça ilgi çekici.

Bir oda ve bu odadaki sıra dışı güçlere sahip objelerin etrafında geçen dizinin baş kahramanı Joe Miller. Polis dedektifi olan Miller, 66. otoban üzerindeki motelin bir odasında olağandışı güçlere sahip eşyalar olduğunu fark ediyor. Kaybolan kızı Anna’yı bulmaya çalışan Miller, bu eşyalara sahip kişilerin onların güçlerini yönetebildiğini ama birtakım yan etkilere de sahip olduklarını gördüğünde, kızını bulabilmek için tüm nesneleri çözmeye çalışıyor.

Peter Krause, Peter Jacobson, Roger Bart ve Kevin Pollak’ın başrollerde olduğu dizide; tarak, saat, gözlük, kol düğmeleri, makas, anahtar, tükenmez kalem gibi nesnelerin ne işe yaradığını çözüp heyecanlı ve kısacık bir serüvene atılmaya var mısınız?

Bizi Takip Edin:

Twitter
Instagram
Letterboxd
Youtube

Dark, Netflix, TENET ve daha birçok konudan bahsettiğimiz podcast’lerimizi dinleyebilirsiniz:

Soundcloud: soundcloud.com/kulturflix
Spotify: https://spoti.fi/2ZSJhFy
iTunes: https://apple.co/2AnbCJh
Spreaker: https://bit.ly/3cj1HBR

Yorum yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Bizi Sosyal Medya'da Takip Etmeyi Unutmayın!