Dizi

WandaVision Sezon Finali İncelemesi

Wandavision Cuma günü yayınlanan 9. bölümüyle final yaptı. Uzun bir aradan sonra yayınlanan ilk MCU içeriği olması sebebiyle beklentiler büyüktü fakat bu beklentileri karşılayamadığını söyleyebiliriz. En büyük sebebi Marvel Sinematik Evreni’nin genişlemesine katkı sağlayacak çok fazla olay sunulmaması. Finalde gelecek denen Dr. Strange gelmedi. Mephisto ya da Nightmare gelecek dediler, gelmedi. Dizinin, evrene en büyük katkısı Wanda’yı bir tık daha güçlendirmek ve orijin hikayesini geliştirmek oldu gibi duruyor şu anda. Bir de Vision’ın hayata döndürülmesi. Bu bağlamda gelecek olan Hawkeye, Falcon&Winter Soldier ve Loki de evreni genişletmek yerine daha çok kendi bağımsız hikayelerine sahip olacak gibi duruyor.

Wandavision İlk İki Bölüm İncelemesi: Şekersiz Dondurma

Sezon Nasıldı?

WandaVision için büyük büyük hype yaptık ve açıklamalara bakılırsa pek de haksız sayılmazdık. İlk bölümler ciddi anlamda vasat olsa da evrene dair detaylar hatırına sakince izledik. Sezonun ortalarına doğru vites yükseltti. Özellikle 7. ve 8. bölümler çok iyiydi. Sebebi de aslında evrene geçmişe dair yapılan birtakım bağlantılar ve açıklamalar. Agatha Harkness’i canlandıran Kathryn Hahn’in de harika bir iş çıkarttığını belirtelim bu arada. Sayesinde MCU, Loki gibi başarılı bir anti-hero kazanmış diyebiliriz. İkinci fazda kilit noktalarda karşımıza çok fazla çıkacağını düşünüyorum. Final bölümünde Wanda ile yaptığı konuşmalar da bunu doğrular nitelikte ki kendisi normalde Scarlet Witch’in mentorü sayılmakta.

WandaVision’un MCU’ya Katkısı

Gelelim Pietro Maximoff nam-ı diğer Quicksilver meselesine. X-Men evreninde Quicksilver’ı canlandıran Evan Peters’in Wanda’nın kardeşi olarak evrendeki orijinal kardeşinin yerine Pietro Maximoff’un katılması deyim yerindeyse hepimizi şok etti. X-Men’in de MCU’ya dahil edileceğini bildiğimizden bunu multiverse teorileri kapsamında hemen benimsedik ve inandık. İnandık diyorum çünkü yapılan son açıklamalar karakterin X-Men bağlantısı olmadığı yönünde. Bana kalırsa bu aslında çok daha büyük bir aldatmacanın bir parçası. Yani karakterin sırf öylesinde diziye dahil edildiğine inanmamızı kimse bizden beklemesin. Evreni genişletmediği için Wandavision’a şimdilik kızsak da 4. fazdaki genişlemenin temelini attığını söyleyebiliriz. Doctor Strange in the Multiverse of Madness filminde bu ve X-Men meselesinin açıklığa kavuşturulacağını düşünüyorum. Hatta şu an net bir açıklama yapılmasa da Evan Peters, Quicksilver olarak MCU’ya dahil olmuştur. Bunu daha geri alamazlar.

Bir de White Vision meselemiz var. Vision nedense en çok sevilen/sevdiğimiz MCU karakterlerinden. Daha ağız tadıyla izleyemeden yani hakkını veremeden Thanos tarafından amel defteri kapatılmıştı. Şimdi ise White Vision olarak evrene tekrar dahil olmuş durumda. Ölüleri geri getirme konusunda maharetli olan Marvel bence bu sefer çok tatmin edici şekilde yapmadı. Yani Vision’ı tekrar bir araya getirme işini S.W.O.R.D’un yaptığına inanmak çok zor. Hele de zihin taşı olmadan. Umarım ilerleyen filmlerde bu konu daha iyi bir şekilde açıklanır.

MCU’nun after creditsleri yine karşımıza çıkıyor. İlk sahnede Monica Rambeau, bir Skrull tarafından uzaya davet ediliyor. Davet eden kişi de tabii ki Nick Fury. Bunu henüz bilmiyoruz ama kesin gibi bir şey. 4. faz artık Skrull işgali mi olur, Multiverse’den Mephisto mu çıkar kafalar çok karışık. Ama biliyoruz ki Nick Fury bir Skrull gemisinde uzayda boşuna dolaşmıyor. Son sahnede ise Wanda’ya kitap okutan senaristlere selamlarımı iletiyorum. İnsan son ana kadar aniden ortaya çıkan bir portal ile Dr. Strange’in gelmesini bekliyor. Neyse, Falcon&Winter Soldier incelemelerinde görüşmek üzere.

Bizi Takip Edin:

Twitter
Instagram
Letterboxd
Youtube

Film ve dizi önerileri, sinema haberleri, Justice League, Falcon and the Winter Soldier ve daha birçok konudan bahsettiğimiz podcast’lerimizi dinleyebilirsiniz:

Soundcloud: soundcloud.com/kulturflix
Spotify: https://spoti.fi/2ZSJhFy
iTunes: https://apple.co/2AnbCJh
Spreaker: https://bit.ly/3cj1HBR

Yorum yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Bizi Sosyal Medya'da Takip Etmeyi Unutmayın!