Dizi

WandaVision İlk İki Bölüm İncelemesi: Şekersiz Dondurma

Spider Man Far Frome Home’dan beri yaklaşık iki yıldır beklediğimiz WandaVision nihayet yayınlandı. Öncelikle, jeneriğini bile çok özlediğimizi belirtmeden geçmek istemiyorum. Pandemi ie birlikte sinemaların da kapanmasıyla birlikte MCU içeriklerine bir süre sadece Disney+ aracılığı ile ulaşabileceğiz. Bu durum WandaVision gelecek olan, Falcon&The Winter Soldier ve Loki yapımlarını bizim için daha değerli kılıyor. WandaVision’dan bahsetmek gerekirse ilk iki bölüm itibariyle ağızımıza bir parmak bal çaldıklarını söyleyebiliriz.

Wandavision Final Bölümü İncelemesi

Marvel Sinematik Evreni bildiğiniz gibi 13 yıla sığdırdığı 23 filmi ile dev bir külliyat ve kendi içinde de bir dinamiği var. Bize sundukları filmleri de sadece bir ‘süper kahraman’ filmi olarak değerlendirmek yanlış olur. Winter Soldier; sistem eleştirisini aksiyon ile birleştiren muhteşem bir filmdi. Ant Man, herhangi bir komedi filminden daha komik suç-komedi filmiydi. Doctor Strange ise harika sahneler barındıran bir gizem filmiydi. Hatta devam filmi ise direkt korku (çok heyecanlı) filmi olacak. Bu bağlamda ScarletVision’un payına düşen de sitcom olmuş.

WandaVision Bekleneni Veriyor mu?

Scarlet Witch, Avengers Infinity War ile birlikte sevdiceği Vision’a acılı bir şekilde veda etmişti. Dizi ise bizi 1950’li yıllara götürüyor. İlk iki bölüm itibariyle son olaylara dair de bir açıklama göremiyoruz. Toplamda dokuz bölümlük bir sezon için giriş kısmının fazla uzun tutulduğunu düşünüyoruz açıkçası. Şu ana kadar gördüklerimiz (büyük ihtimal bir hayalden ibaret olsa da) Scarlet Witch ve Vision’un süper güçleriyle normal insanların arasına karışma çabasından öteye gitmiyor. Tarzı da sitcom olduğu için haliyle her şeye bir espri sıkıştırma çabası içine girilmiş ama fazla güldürmüyor maalesef. İki bölümde sadece birkaç kez mimik oynattık. Yani senaryo bekleneni veremiyor.

MCU’nun kudretli kahramanlarını normal insanların arasına karıştırma fikri güzel olsa da uygulama o kadar başarılı değil. Thanos’u tek başına neredeyse zerrelerine ayıracak kadar güçlü Scarlet Witch akşam yemeği konusunda sınıfta kalıyor. Felsefi bir derinlik barındıran, Ultron’a kafa tutmuş, gücünün sınırları bilinmeyen Vision’ı ise muhasebe işinde güzel bir kariyer bekliyor. İlk iki bölümün MCU göndermeleri hariç özeti de bu aslında. Öncesinde de söylediğimiz gibi ya senaryo çok kötü ya da sitcom yanlış bir tür seçimi olmuş. Espriler de bir şey vadetmediği için ortaya şekersiz dondurma gibi bir şey çıkmış. İzliyoruz ama fazla zevk almıyoruz.

SWORD Nedir? Monica Rambaeu Kimdir?

Bütün bunların yanında MCU için az da olsa bağlantılar söz konusu. Captain Marvel’de çocuk halinde gördüğümüz Monica Rambeau burada Geraldine karakteriyle karşımıza çıkıyor ki kendisi sıkı biridir. İleride Captain Marvel filminde tekrar göreceğimizi düşünürsek bu bağlantı bizi heyecanlandırıyor. Bir de SWORD var tabii. SHIELD benzeri bu oluşumun görevi dünyayı dünya dışı varlıklara yani uzaylılara karşı korumak. Dizide bazı sembollerle SWORD’a işaret ediliyor. Hatta Monica Rambeau’da ilerleyen bölümlerde SWORD’un bir üyesi olarak yer alacak.

WandaVision incelemesi şimdilik bu kadar. İlerleyen bölümlerde MCU’ya dair daha çok referans verileceğini düşünüyoruz. Geçmiş olaylar ve Wanda’nın duyduğu dış ses, “Wanda. Bunu sana kim yapıyor Wanda” detayını da merakla bekliyoruz. Aksiyon dozu da arttıkça WandaVision’ın bizi tatmin edeceğinden hiç şüphemiz yok.

Bizi Takip Edin:

Twitter
Instagram
Letterboxd
Youtube

Film ve dizi önerileri, sinema haberleri, Justice League, Falcon and the Winter Soldier ve daha birçok konudan bahsettiğimiz podcast’lerimizi dinleyebilirsiniz:

Soundcloud: soundcloud.com/kulturflix
Spotify: https://spoti.fi/2ZSJhFy
iTunes: https://apple.co/2AnbCJh
Spreaker: https://bit.ly/3cj1HBR

Yorum yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Bizi Sosyal Medya'da Takip Etmeyi Unutmayın!