Dizi

Son Dönemlerin En İyi Mini Dizisi: Years and Years Dizi Yorumu

Yayın hayatına BBC One’da başlayan Years and Years, haziran sonu itibarıyla HBO izleyicisiyle buluştu. Yalnızca 6 bölümden oluşan ve ‘Dünyayı mahvediyoruz, her geçen saniye biraz daha ölüyoruz ama hiç kimse bunu düzeltmek için bir şey yapmıyor. Kocaman bir yalanın içindeki küçücük hayatlarımızla boşuna çabalıyoruz!” gibi yakın geleceğe dair iç karartıcı mesajlar içeren bu nefis distopya, izlenecekler listenize girmeyi sonuna kadar hak ediyor.

Years and Years dizisi hakkındaki diğer yazımız için şurayı tıklayabilirsiniz!

2019 yılının en iyi mini dizisi olduğuna inandığımız Years and Years hakkında Google’da arama yapmak isterseniz, Years&Years adındaki müzik grubu dışında çok fazla bir şey bulamayabilirsiniz. Aklınızdaki soruları giderebilmeniz için hazırladığımız bu yazının sonunda hala merak ettiğiniz konular olursa yorumlara not olarak yazabilirsiniz. Yazıyı kısa sürede güncelleyip soru işaretlerinizi giderebiliriz. İşte Years and Years dizi konusu, yorumumuz, oyuncuları ve replikleri…

Bizi Takip Edin:

Twitter
Instagram
Letterboxd
Youtube

Dark, Netflix, TENET ve daha birçok konudan bahsettiğimiz podcast’lerimizi dinleyebilirsiniz:

Soundcloud: soundcloud.com/kulturflix
Spotify: https://spoti.fi/2ZSJhFy
iTunes: https://apple.co/2AnbCJh
Spreaker: https://bit.ly/3cj1HBR

Yakın Geleceğin Acı Gerçeklerini Gözler Önüne Seriyor

BBC ve HBO’nun ortak yapımı olan, Russell T. Davies tarafından yaratılan dünyada, insanlığın geleceğimizi göz göre göre mahvetmesi kalabalık bir aile üzerinden izleyiciye yansıtılıyor. Donald Trump’ın yeniden seçilmesi, Çin’in yakınında bir nükleer bomba patlatılması, ekonomik krizler, küresel ısınmanın dehşet verici sonuçları, mülteci krizi, teknolojinin tahmin edilemez biçimde ilerleyişi ve aşırı sağ partilerin etkisiyle dünyanın sürükleneceği noktalar hakkında tahminlerde bulunuluyor. Ve tüm bu tahminler ne yazık ki korkutucu derece gerçek!

Years And Years Dizi Konusu

Zekice yazılmış kurgusu ile tüm hikayeyi beş kardeşten ve eşleri ile çocuklarından oluşan İngiliz bir aile üzerinden yürüten Years and Years; ekonomi, ekoloji, iklim, politika gibi sorunları derinlemesine inceliyor. Teknoloji ile ilgili detayları ve pek çok konudaki yaratıcı fikirleriyle Black Mirror sevenleri hemen içine çekebilecek potansiyele sahip. Bu denli ciddi konuların içine ustaca yedirilmiş mizah ise senaryoyu başarılı bir şekilde desteklemiş.

Tüm İnsanlığa Bir Alarm Niteliğinde

6 bölüm boyunca ilerideki yıllara sıçrama yapılarak 2034 yılında sona eren dizi, tüm insanlığa bir uyarı niteliğinde diyebiliriz. Bu uyarıyı dikkate almazsak aynı travmaları tekrar tekrar yaşayacağız ve ‘dünya artık bitmeli’ desek de maalesef bitmeyecek.

Years and Years Replikleri

“Gittiğim yerde hayat ya da ölüm olmayacak, yalnızca veriler var.”

“Her İngiliz vatandaşının IQ sınavına girmesi gerekiyor.”

“Hepimiz burada toplanıp yeni bir medeniyet başlatabiliriz.”

“Fiziksel olarak yaşamım sona erse bile su molekülleri sayesinde dünyanın tüm değişimlerine tanık olacağım. Bu mükemmel.”

Years And Years Oyuncuları

Dizinin öne çıkan özelliklerinden biri de oyunculuklar… Oyuncu kadrosu her bir karakteri öylesine iyi bir performansla sunuyor ki Lyons ailesinin bir ferdiymişiz gibi hissediyoruz. Emma Thompson’ın canlandırdığı politikacı Vivienne Rook, başta herkesin sempatisini kazanmış olsa da son bölümlere doğru kötücül ve manipülatif bir yönü olduğunu gördüğümüzde, aslında hepimizin tanıdığı bir figüre hayat veriyor oluşunu anlıyoruz ve bu gerçekler yüzümüze tokat gibi çarpıyor.

Dizinin oyuncu kadrosu ise şöyle;

Daniel Lyons karakterini, Looking ve Being Human’dan tanıdığımız Russell Tovey,

Vivienne Rook MP karakterini, Emma Thompson

Stephen Lyons karakterini, Penny Dreadful, The Immitation Game’den tanıdığımız Rory Kinnear,

Muriel Deacon karakterini, The Mother, The Snowman ile tanıdığımız Anne Reid,

Edith Lyons karakterini Jessica Hynes,

Celeste karakterini, Doctor Who, Obey ile tanıdığımız T’Nia Miller,

Viktor Goraya karakterini ise Max Baldry canlandırıyor.

Yorum yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Bizi Sosyal Medya'da Takip Etmeyi Unutmayın!