Film

Avengers Endgame Daha İyi Olabilir Miydi? (Spoiler İçerir)

*Bu yazı spoiler içerir, baştan uyaralım.*

Merakla beklediğimiz Avengers Endgame nihayet vizyona girdi. Tam 11 sene boyunca sağlam yaşadığımız heyecan harika bir final ile son buldu. Filmle alakalı özet içeren bir incelemeyi daha önce yayınladık. Merak edenler bu linkten okuyabilir. Peki Avengers Endgame daha iyi olabilir miydi? Bazılarımız için kesinlikle mükemmel ama bazılarımız içinse Avengers Infinity War’un bi tık altında kaldı. Neden böyle hissettirdiğine daha detaylı bakalım.

Tempo Sorunu

Evet, “tempo da tempo neymiş bu tempo?” dediğinizi duyar gibiyim. Film bildiğiniz gibi Hawkeye’ın gerçekten duygulu bir sahnesiyle başlıyor. Sahne genel olarak baya iyiydi. Arkasından Iron Man ve Avengers ekibine odaklanıyoruz, bu kısımda biraz yükselen film Thanos’un filmin başında hemen ölmesiyle heyecanı baya bir artırıyor. Sonra 5 yıllık zaman dilimini geçiriyoruz ve birden bambaşka bir film izliyoruz gibi oluyor. Aslında Thanos’un ölümünü Avengers Infinity War’un sonuna ekleseler daha iyi olabilirdi belki. Neyse… Zamanda yolculuk, taşları toplama vs maalesef bizde istenilen heyecanı bir türlü uyandıramadı, taa ki o son savaş sahnesine kadar.

Zamanda Yolculuk Teması

Avengers Endgame teorilerini okurken istediğim son şey zamanda yolculuk yapılmasıydı. Şu ana kadar el atan herkesin elinde kalan bir yöntem ve biraz kolaya kaçmak gibi. Yani 22 filmlik harika bir serinin finalinde daha iyisini hak ediyoruz diye düşünüyorum. Bu arada zamanda yolculuk olayına, paralel evrenler vs aslında çok göze batmayan bir açıklama getirseler de Cap’in geçmişte kalma tercihi ve gelecekte belirmesi biraz göze batan bir konu. Diğer ufak eleştiri de sırf üç taş aynı anda aynı yerde diye savaşın ortasına gitmek yerine daha kolay zamanlara gitmeleri yönünde. Ama olsun o savaşı farklı açılardan görmek güzeldi.

Evrenin Genişlememesi

Avengers Endgame zamanında Russo Biraderler, Thanos’un taşları toplamak için acelesi olduğunu çünkü evrendeki başka kozmik varlıkların bunu duyarsa Thanos’u engellemeye çalışacaklarını söylemişlerdi. Filmde de zaten Thanos hayvan gibi yardırıp taşları bir bir ele geçirmişti. Infinity War kısmı tamam ama snap sonrası evrenin yarısı yok oluyor ve olayın peşine düşen tek ekip Avengers. Film boyunca Captain Marvel harici başka kozmik varlıkların da olaya dahil olmasını bekledik. En azından Captain Marvel yanında getirseydi. Ya da Xandar, Kree ve Skrull’lara da ufak bir bakış atabilseydik.

Kurgu Daha Farklı Olamaz mıydı?

Yukarıda bahsettiğimiz tempo sorunu sondaki savaş sahnesine biraz daha fazla zaman ayırarak çözülebilirdi. Taşları daha kısa sürede toplasalar ve Thanos’un dahil olduğu savaşa biraz daha fazla vakit ayırsalar, daha epik sahneler izleyebilirdik. Önceki filmde Thanos’la teke tek atışan Doctor Strange bi arada baraj görevi gördü, Winter Soldier iki sağı solu taradı. Thanos’un ekibinde Ebony Maw harici basit bir şekilde ezildiler. Bunlar Vision’la Scarlet Witch’e bir önceki filmde kök söktürmüşlerdi. Orijinal Avengers ekibine iyi süre verirken de Hulk’ın ihmal edildiğini söylemeden geçmeyelim. Ne olursa olsun Thanos’la teke tek bir kez daha kapışmalıydı. Profesör olmanın hakkını vermeliydi.

Avengers Endgame Thor, İron Man, Captain America

Thor Thor Thor

Thor ve Thor: Darkworld kendi halinde filmlerdi ama ben niyeyse Thor’u çok sevdim. Sanırım bunun nedeni ekipte en güçlü olarak onu görüyor olmam, ki zaten öyle. Thor: Ragnarok ile bir anda diğer sevmeyenleri de kendine çekti. Film bana göre aşırı komedi soslu olsa da Thor’un potansiyelini ortaya çıkarması açısından mükemmel bir filmdi. Avengers Infinity War ile de olmaz denilen şey oldu ve Thor’u hak ettiği yere ve güce kavuşturdular. Stormbreaker ile Thanos’un içinden de geçecekti ama artistliğin bedeli sonucu başarılı olamadı. Big Lebowski’yi de çok severiz, saygımız var ama Thor’dan Big Lebowski yapmak nedir? Yurdunu kaybetti, babasını kaybetti, arkadaşlarını kaybetti, depresyonda olabilir ama kilo aldırmak cidden gerekli miydi? Infinity War ile peak yapan adama bu filmde yapılan haysiyet cellatlığıydı resmen.

Avengers İnfinity War Thor

Son Söz

Yukarıda saydığım sebeplerden ötürü benim için Marvel Sinema Evreni’nin en iyi filmi hala Avengers Infinity War diyebilirim. Düşüncelerime katılanları ve ‘yok artık’ diyenleri de nedenleriyle birlikte yorumlara beklerim:)

Bizi Takip Edin:

Twitter
Instagram
Letterboxd
Youtube

Dark, Netflix, TENET ve daha birçok konudan bahsettiğimiz podcast’lerimizi dinleyebilirsiniz:

Soundcloud: soundcloud.com/kulturflix
Spotify: https://spoti.fi/2ZSJhFy
iTunes: https://apple.co/2AnbCJh
Spreaker: https://bit.ly/3cj1HBR

Yorum yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Bizi Sosyal Medya'da Takip Etmeyi Unutmayın!