FilmHaberler

Christopher Nolan Logo Hırsızlığıyla Suçlanıyor! (TENET Filminin Tasarımı Çalıntı Mı?)

Christopher Nolan’ın senaryosunu yazıp yönettiği TENET filmi, 2020’nin merakla beklenen filmleri arasında yer alıyor. 17 Temmuz 2020’de vizyona girmesi planlanan TENET filminin yeni fragmanı dün paylaşıldı. Fragman ile birlikte birçok kişinin dikkatini çeken nokta, filmin logosunun değişmesi oldu. Siz de logodaki “E” harfinin neden yeni fragmanda (resmi web sitesi ve diğer pazarlama mecralarında) ters çevrilmediğini merak ediyorsunuz değil mi?

O zaman gelelim logonun değiştirilme sebebine… Bilindiği üzere filmin logosunu Christopher Nolan tasarlamıştı. Fakat Tenet filminin logosu ile aynı isimli bir bisiklet markasının logosu arasında neredeyse hiçbir fark yok. Bu şaşırtıcı benzerlik karşısında bisiklet markasının logosunu çalmakla suçlandığı için Warner Bros. logoyu değiştirmek zorunda kaldı. Takipçilerinden gelen mesajlar sonucunda durumu fark eden bisiklet markası, Instagram hesabından aşağıdaki paylaşımı yaptı ve şunları yazdı:

“Hayır, bu çarpıcı benzerliğe rağmen Christopher Nolan ile film çekmiyoruz. Belki bir tesadüf ya da Nolan gerçekten bizim markamızdan ilham aldı; fakat ne olursa olsun bu bariz bir şekilde sinir bozucu. Tenet’i (bisiklet markası) destekleyen herkese teşekkür ederiz. Bunun farkına vardığımızda, en büyük korkumuz henüz bizim markamızı duymamış olan insanların logomuzu Nolan’ın filminden çaldığımızı düşünebilme ihtimali oldu. Oysa biz bu film duyurulmadan çok önce başladık. Bu paylaşımı siz de hesaplarınızdan duyurursanız çok memnun oluruz.”

Markanın suçlamalarından sonra filmin logosunu tasarlayan Christopher Nolan, tasarımı kullanma izni almak için bisiklet markasının sahibine ulaştı. Ancak görünüşe göre reddedildi.

Bisiklet Markası TENET Müthiş Bir Fırsatı Tepti!

Kendimizi logonun asıl sahibi ve tasarımcısının yerine koyduğumuzda bu benzerliğin ilk bakışta oldukça can sıkıcı olduğunu inkar edemeyiz. Nolan’ın bu logoyu kullanmasına izin vermemesi de kesinlikle anlaşılır bir durum; ancak üzerine biraz düşününce ayağına gelen fırsatı kaçırmış olduklarını söyleyebiliriz. Christopher Nolan logoyu kullanmak için izin istediğinde “Tabii ki kullanabilirsiniz. Böylece ikimiz de aynı logoyu kullanmış olacağız.” deseydi 200 milyon dolarlık Christopher Nolan filminin logosunu ücretsiz bir şekilde kullanma hakkına sahip olacaktı. Bu aslında ücretsiz bir lisans anlaşması anlamına geliyor. TENET vizyona girdiğinde ve 1 milyar dolar kazandığında (belki daha fazla), bu adamlar bisiklet şirketinin logosunu her yerde aynı şekilde tanıtabilecekti. Üstelik Christopher Nolan’ın yazılı izniyle, dava açılacak diye korkmadan… Şu an çok da bilinmeyen bir bisiklet şirketi logosu olarak sıfır değere sahipken 200 milyon dolarlık Nolan filminin logosu sayesinde müthiş bir değer kazanabilme şansını duygusal davranarak tepmiş oldular.

TENET Filmi Konusu ve Oyuncuları

Memento, Inception, Dunkirk, Interstellar ve The Dark Knight gibi önemli filmleriyle en iyi yönetmenler arasına ismini yazdıran Christopher Nolan, TENET filmini yaz ayında vizyona sokmayı planlıyordu. Korona sebebiyle pek çok filmin tarihi ertelendi ancak TENET henüz tarihi ertelenmeyen en büyük film olarak şimdilik direniyor. Vizyon tarihine kadar sinemalar büyük oranda açılırsa tarihte herhangi bir erteleme yapılmayarak. Son birkaç hafta kala bir karara varılıp açıklama yapılması bekleniyor.

Tenet filmi konusu Inception ile benzerlik gösteriyor. Uluslararası bir casusluk filmi olarak tanımlanan Tenet’in oyuncu kadrosunda Robert Pattinson, John David Washington, Clemence Poesy, Elizabeth Debicki, Michael Caine, Kenneth Branagh yer alıyor.

Bizi Takip Edin:

Twitter
Instagram
Letterboxd
Youtube

Dark, Netflix, TENET ve daha birçok konudan bahsettiğimiz podcast’lerimizi dinleyebilirsiniz:

Soundcloud: soundcloud.com/kulturflix
Spotify: https://spoti.fi/2ZSJhFy
iTunes: https://apple.co/2AnbCJh
Spreaker: https://bit.ly/3cj1HBR

TENET filminin yeni fragmanı

Yorum yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Bizi Sosyal Medya'da Takip Etmeyi Unutmayın!