DiziNetflix

Netflix Castlevania Konusu ve İncelemesi

Castlevania, Netflix tarafından aynı adlı oyun serisinden 2017’de uyarlanan bir dizi. Seslendirme kadrosunda Richard Armitage (Torin), James Callis, Alejandra Reynoso, Graham McTavish ve Theo James gibi ünlü isimler yer alıyor. İlk defa geçen sene karşıma çıkan dizinin 4 ve 8 bölümden oluşan ilk sezonunu başlar başlamaz bitirmiştim. Castlevania 3. sezon da nihayet 5 mart Perşembe günü yayınlandı ve yine tam 10 bölüm peşpeşe izlendi. Castlevania’yı bu kadar çok sevmemin sebebi ise bana Hellsing’i hatırlatması. Anime severler, özellikle de Dracula hikayesini sevenler Hellsing ve Alucard’ı mutlaka hatırlayacaktır.

Castlevania Hikayesi

Castlevania konusu ise klasik Dracula hikayesi aslında yani orijin olarak Vlad Tepeş diyebiliriz. Nam-ı diğer Kazıklı Voyvoda, Eflak Prensi. Burada tarihi gerçekliğe biraz sadık kalınmış olsa da Dracula bu sefer Osmanlı’yı değil tüm insanlığı yok etmek istiyor. Kendine içinde motivasyonu da sağlam. Dracula ile birlikte oğlu Alucard, geçmişinde hep yaratıklarla savaşan soylu bir ailenin hayatta kalan son mensubu Trevor Belmont ve büyücü Sypha Belnades dizinin ana karakterleri. Yan karakterlerde Forge Master olarak bilinen ve ölüleri birer yaratık olarak dünyaya getirme yeteneğine sahip Isaac ve Hector karakterlerinin de çok iyi yazıldığını belirtelim.

Castlevania hikaye ve görsellik olarak üst seviye bir yapım kesinlikle. Trevor Belmont, Alucard ve Dracula işin aksiyon ve görsel doyuruculuğunu üstlenirken yine Dracula, Isaac ve Hector’un iyi ile kötünün savaşını felsefi bir şekilde ele alan diyalogları ustaca yazılmış. Isaac zaten kendini Müslüman bir sufi olarak tanımlıyor. Hatta bu tanımlamanın yapıldığı 3. sezonda Mevlana’ya ve sufiliğe gönderme bile yapılıyor. Çizgi dizi yerine live action bir şey çekilse en az The Witcher kadar gündem olması işten bile değil Castlavenia’nın.

Kesinlikle İzleyin!

Castlevania konusu itibarıyla başta da belirttiğim gibi sizi kesinlikle doyuracak bir dizi. Özellikle Dracula hikayesine özel bir ilginiz varsa hiç kaçırmadan başlayın derim. Zaten ilk iki sezon çok hızlı bir şekilde ilerliyor. Çizgi dizi olsa da kanlı aksiyon sahneleri ilgi çekici. 3. sezon ilk iki sezona göre biraz daha yavaş ilerlese de özellike Isaac’a odaklanan sahneler ve diyaloglar çok başarılıydı. İyi ve kötünün tanımıyla birlikte grilik de bu sezon çok başarılı bir şekilde işlenmiş.

Yorum yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Bizi Sosyal Medya'da Takip Etmeyi Unutmayın!