Film

Zack Snyder’s Justice League İncelemesi

2017 yılında Justice League vizyona girdiğinde eleştirmenler ve geek tayfa tarafından muhteşem bir eleştiri yağmuruna tutuldu. Sebebi ise, Warner Bros’un post prodüksiyon aşamasında sürpriz bir kararla filmin yönetmeni Zack Snyder’a yol verip, Avengers ve Buffy’den tanıdığımız Joss Whedon ile anlaşmasıydı. Joss Whedon ise filmin karanlık tonunun üstüne bir çizgi çekip kendince espriler ve eğlence unsurları ekleyerek tabiri caizse filmi mahvetmişti. Tabii bu kararında stüdyonun “film fazla karanlık” eleştirilerini dikkate aldığını söyleyebiliriz.

Zack Snyder’s Justice League’in Çekim Onay Süreci

Tüm bu süreç sonunda 300 milyon dolar bütçeli Justice League tüm dünyada sadece 657 milyon dolar hasılat elde ederek büyük bir hayal kırıklığı yarattı. Öyle ki Warner Bros düşük hasılat ve kötü eleştiriler sonucunda, başında Zack Snyder’ın olduğu ortak evrenin fişini çekiverdi. Wonder Woman, Aquaman ve Shazam gibi filmleri de ortak evren noktasında birbirine çok bağlamadı. Tüm bunlara rağmen Wonder Woman ve Aquaman yüksek hasılatları sayesinde devam filmleri onayını alabildiler.

Wonder Woman ve Aquaman başarısı fanları ortak evren noktasında tekrar heyecanlandırmış olacak ki #releasesnydercut hashtagi ile bir kampanya başlatarak filmin Zack Snyder versiyonunun yayınlanması için yoğun bir baskı oluşturdular. Stüdyo ilk başta hiç sıcak bakmasa da sonunda HBO Max’de yayınlamaya ikna oldular.

2017 Justice League vs. 2021 Zack Snyder’s Justice League

Nihayet Zack Snyder’s Justice League iki gün önce yayına girdi. Bu versiyon süre olarak ilk filmin çok üstünde, dört saatlik bir uzunluğa sahip. Film her ne kadar Zack Snyder versiyonu olarak tanıtılsa da aslında daha çok Extended yani genişletilmiş versiyon olmuş. Hikayede söylendiği kadar büyük değişiklikler bulunmuyor. Eklenen ve çıkarılan sahne sayısı da çok az değil ama. Bazı tercihler çok yerinde olsa da bazı tercihlerin yanlış olduğunu söyleyebilirim.

Öncelikle ilk filmin en büyük günahı olan “eğlenceli bir şey olsun” kafasından kurtulmuş Zack Snyder. Çok daha karanlık çok daha genel hikayeye uygun bir atmosfer çizilmiş. Gereksiz espriler yok, garip renk paletleri yok. Dijital platformda yayınlamanın verdiği rahatlıkla karakterler çok daha iyi tanıtılmış. Burada ilk versiyona göre karşılaştırma yapmak haksızlık olabilir; çünkü Snyder da olsa sinema versiyonunda birçok sahneyi atmak zorunda kalabilirdi. Batman ve Superman’i baz alırsak ortaya yine parça pinçik bir şey çıkması kuvvetle muhtemeldi.

Zack Snyder’ın Justice League Versiyonunda Karakter Analizi

Filmde ilk versiyona kıyasla beni yine en çok irite eden şey Batman oldu. Batman ve Superman filminde çizilen Batman portresi neredeyse mükemmeldi. Justice League’de ise bitse de gitsek modunda takılan bir Batman var karşımızda. Burada Ben Affleck’e kesinlik suç bulmuyorum. Adam harika yakışıyor role ama kendisine biçilen senaryo maalesef çok kötü. Batman normalde tereddüt etmez, çok düşünmez, çünkü aklından 100’lerce plan yapıp zaten kararını vermiştir. Etrafındakilere güven verir, yan parça değil birleştirici unsurdur. Burada ise tedirgin, bütün umudunu Superman’e bağlamış gibi hissettiren ve ekibin diğer üyeleri tarafından kurtarılmaya muhtaç bir Batman karşımıza çıkıyor. Özellikle mother box’lar için reaktöre gitme sahnelerinde adam “plana uyun, beni boşverin” dediği halde gereksiz bir team up saçmalığıyla çoluk çocuğa muhtaç ettiler.

Cyborg ve Flash ilk filme göre çok daha iyi işlenmiş. Özellikle Flash’a hayat veren Ezra Miller harika. Tek başına bir filmi sonuna kadar hak ediyor. Umarım çok geçmeden filme başlanır. Wonder Woman yani Gal Gadot ise tam bir facia. Kadının oyunculukla uzaktan yakından alakası yok. Ayrıca kendisine biçilen rol de önemli olunca olmamışlık hissi daha fazla göze batıyor. Superman ise superman, söylenecek çok bir şey yok, Henry Cavill role inanılmaz yakışıyor.

İlk versiyona göre filmdeki en büyük değişiklik normalde Steppenwolf’un dünyaya mother box’larla geldiği sahne… Bu sefer gelen Steppenwolf değil Darkseid. Normalde DC evreninde çok güçlü olan bir karakterin ara bir sahne için bu kadar kolay yenilmesi/harcanması bana hiç mantıklı gelmedi. Joss Whedon versiyonundaki gibi hiç gösterilmemesi ya da gösterilse bile sadece sondaki gibi ayar verdiği bir sahne olmasını tercih ederdim. Eğer devam filmi olacaksa ağırlığını hissettirmesi için ilk sahnelerde baya bir katliam yapması gerekiyor.

Injustice Sahnesi (Joker ve Batman Sahnesi)

Bildiğiniz gibi filmin epilogue sahnesinde Batman, Cyborg, Mera, Deathstroke ve Joker’in olduğu bir sahne yer alıyor. Bu sahnede iyi ve kötülerin bir ekip oluşturduğunu görüyoruz. Normal şartlar altında Joker ve Batman’in ekip olması mümkün değil. Bu sahne aslında Injustice: Gods Among Us adlı oyuna çok benziyor. Oyunun konusu kısaca şöyle, Joker Superman’in karısı Lois Lane’i öldürüyor. Karısının ölümüyle deliye dönen Superman de, Batman’in tüm engellemelerine karşın Joker’i öldürüyor ve artık tüm amacının suçluları hapse tıkmak değil öldürmek olacağını deklare ediyor. Tabii bu Batman’in ideolojisine ters olduğu için karşı karşıya geliyorlar ve aralarında müthiş bir savaş çıkıyor. Batman’in ve Superman’in tarafını seçen kahramanların birbirleriyle olan harika mücadelesini izliyoruz.

Justice League 2 Ne Zaman Gelecek?

Şu anki açıklamalar böyle bir filmin olmayacağı ve Zack Snyder’in DC defterinin komple kapandığı yönünde. Ama film öyle bir şekilde bitiyor ki resmen devam filmine selam çakılmış. Justice League 2 gelmeyecek olsa böyle bir sonla bitirilmesine bence Warner Bros izin vermezdi. Bu bağlamda yakın bir zamanda filmle ilgili kesin bir açıklama yapılacağını düşünüyorum.

Bizi Takip Edin:

Twitter
Instagram
Letterboxd
Youtube

Film ve dizi önerileri, sinema haberleri, Justice League, Falcon and the Winter Soldier ve daha birçok konudan bahsettiğimiz podcast’lerimizi dinleyebilirsiniz:

Soundcloud: soundcloud.com/kulturflix
Spotify: https://spoti.fi/2ZSJhFy
iTunes: https://apple.co/2AnbCJh
Spreaker: https://bit.ly/3cj1HBR

Yorum yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Bizi Sosyal Medya'da Takip Etmeyi Unutmayın!