DiziNetflix

Kan Donduran Netflix Belgeseli: Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel

Netflix’te yayınlanmasının ardından bir anda popülerleşen suç belgeseli Crime Scene the Vanishing at the Cecil Hotel’i izlediniz mi?

Peki ya Elisa Lam’i ve Cecil Hotel’i daha önce hiç duydunuz mu?

Cevabınız hayırsa, birazdan bahsedeceğimiz konuların ilginizi çekeceğine eminiz! Özellikle de bizim gibi gerçek suç olaylarına dayanan yapımları seviyorsanız…

Netflix belgeselleri genelde iyi oluyor ve izleyiciyi tatmin ediyor. Biz de beğendiğimiz Netflix belgeselleri hakkında hemen inceleme yazıları yazıp sizlerle paylaşıyoruz. Hatta birkaçını şöyle bırakalım:

Hayretler İçinde İzleyeceğiniz Netflix Belgeseli: Jeffrey Epstein Filthy Rich

Gözden Kaçırmış Olabileceğiniz Muhteşem Netflix Belgeseli: Cuba And the Cameraman

Harika Bir Netflix Belgeseli: Hitler’s Circle of Evil

En son izlediğimiz Cecil Hotel belgeseli ise günlerdir aklımızdan çıkmayan Elisa Lam’i konu alıyor. Bizzat gerçek kişilerle görüşerek başarılı bir kronolojik sıralamayla aktarılan olaylar izleyiciyi hem psikolojik hem de duygusal açıdan etkiliyor.

Nedir bu Elisa Lam olayı, Cecil Hotel nerede ve nasıl bir yer, Cecil Hotel Netflix belgeseli izlenir mi, Suç Mahalli Cecil Hotel kaç bölüm gibi soruları ele alacağımız yazımıza başlayalım.

Suç Mahalli Cecil Hotel Netflix Konusu Nedir?

 

Türkçeye Suç Mahalli: Cecil Hotel olarak çevrilen 2021 yapımı belgeselde yıllar önce gerçekleşen gizemli bir olay konu alınıyor. 21 yaşında Kanadalı bir öğrenci olan Elisa Lam, ABD’yi gezmeye karar veriyor. 2013’te sırt çantasını alıp Los Angeles şehir merkezinde bulunan en ucuz otellerden biri olan Cecil Hotel’de konaklamaya başlıyor. Uzun süredir kullandığı bir Tumblr hesabı var ve oraya düşüncelerini, hislerini, psikolojisini yazıyor. Elisa Lam Cecil Hotel’de kaldığı süre boyunca takip edildiğini hissettiğine dair paylaşımlarda bulunuyor.

4 bölümden oluşan belgeseli gözümüzü kırpmadan izledik. Cecil Hotel’de kaldığı sıralarda kayıplara karışan genç kızın son görüntüleri 2013 yılında internette paylaşılıyor. Kısa sürede viral olan Elisa Lam’in videosunu izleyenler, kızın panik halinde asansöre binip birinden kaçmaya çalışır gibi hareketlerde bulunduğunu, otelde birileri tarafından kaçırılmış olabileceğini ve hatta videonun bazı kısımlarının kesildiğini söylüyorlar.

Asansörün kamerasına takılan bu görüntülerde Elisa asansörün birçok düğmesine basmasına rağmen kapının bir türlü kapanmaması ve sanki birisiyle konuşuyor gibi görünmesi dikkat çekiyor. Asansör hareket etmeyince Elisa çıkıyor ve kayıplara karışıyor. (Genç kızın akıbetini söylemeyeceğiz, konuyu bilmeyenler için SPOILER olmaması adına)

İşte Netflix’in Cecil Hotel belgeselinin konusu kısaca bu… Seneler önce gerçekleşen bir olayı ele alarak günümüze dek yaşananları, kimlerin zan altında olduğu, Elisa Lam olayının nasıl çözüldüğü, olayın bir cinayet vakası mı yoksa intihar mı olduğu gibi konuların üzerinde duruluyor.

Lanetli Bir Otel, Sayısız Cinayet ve İntihar Vakası…

1924 yılında yapılan Cecil Hotel, 14 katı ve 700 odası ile ilk yıllarında lüks ve şık oteller arasında yer alıyordu. 1929’da yaşanan ekonomik bunalımın ardından birçok intihar ve cinayet vakasının yaşandığı, seri katillerin kurbanlarını öldürdükten sonra ellerini kollarını sallayarak odalarına girdiği, hayat kadınlarının ve uyuşturucu satıcılarının kaldığı leş bir yere dönüşüyor. Bunların yanında tuhaf ve açıklaması zor olan birçok olaya da ev sahipliği yapıyor.

Elisa Lam gibi şehir merkezinde olmasına aldanıp Cecil Hotel’i tercih eden turistler, başlarına ne geleceğinden habersiz bir şekilde otelde konaklamaya başlıyor. Ucuz, bakımsız ve denetimsiz olması burayı ipsiz sapsız tehlikeli insanlar için de uğrak yeri yapıyor.

American Horror Story’nin HOTEL isimli 5. sezonuna ev sahipliği yapan bu korkunç otelde tüm bu garip olaylar silsilesi 1931 yılında 46 yaşındaki W.K. Norton’ın zehir içerek intihar etmesiyle başlıyor. Sonraki yıllarda birçok kişi camdan atlayarak ya da boğazını jiletle keserek intihar ediyor.

Cecil Otel ölümleri arasında en ünlü olanlardan biri de Black Dahlia… 1947 yılında vahşice katledilen Elizabeth Short’un (Black Dahlia) cansız bedeni otelin 8 blok ötesinde bulunuyor.

Ayrıca Amerika’nın bir dönemine korku salan Night Stalker lakaplı seri katil Richard Ramirez de Cecil Otel’de kalıyor. Burada kaldığı süre boyunca tam 13 kişiyi öldürüyor. Anlatılanlara göre katil otele girmeden önce kanlı kıyafetlerini çöp kutusuna atıyor ve iç çamaşırlarıyla otele arka kapıdan giriş yapıyor. Otel o kadar leş ki hiç kimse bu durumu yadırgamıyor.

Netflix Crime Scene the Vanishing at The Cecil Hotel Belgeselini İzlemeli Miyim?

Belgeseli izlemeden önce ben Elisa Lam olayını hiç bilmiyordum ve belgeselin her saniyesini nefesimi tutarak izledim. Her şey o kadar detaylı anlatılıyor ki tüm ayrıntılara hakim olabiliyorsunuz. Bol soru işaretleriyle dolu bir olayı sürükleyici biçimde aktaran belgeseli özellikle suç ve gizem meraklıları ıskalamasın deriz. Ayrıca belgeseli izlerken sosyal medyadaki bilgi kirliliğine ve insanların linç etme aşkıyla diğer insanları nasıl kolayca harcadığına bir kere daha şahit olduk!

Bu olay bu kadar sene sonra neden çekiliyor diye sorabilirsiniz. Reklamın iyisi kötüsü olmaz. Tüm bu olaylar bize korkunç gelse de otelin popülaritesini ve müşteri sayısını artırmış. Otel müdürünün dediğine göre Cecil Hotel’in yeni değeri 80 milyon dolarmış ve yeni yatırımcılar otelin çatısına bar ve havuz yaptıracakmış. Ne tesadüftür ki otel uzun süredir yapım aşamasında, belgesel yayınlandığı sırada hizmet vermeye başlayacak.

***Konuyu Hiç Bilmeyenler İçin Buraya Kadar Spoilersız Yazdık. Bu Satırdan İtibaren Konuyu Bilenlerle Bol Spoilerlı Şekilde İlerleyeceğiz. Spoiler Yememek İçin Yazıyı Kapatabilirsiniz.***

Elisa Lam’e Ne Oldu? Elisa Lam Olayındaki Mantıksızlıklar!

2013’ten bu yana cevabı olmayan bir soru bu. Belgeselde de pek çok komplo teorisi ortaya atılmış. Öldürüldü diyenler, intihar ettiğini söyleyenler hatta Elisa Lam’in biyolojik silah olarak kullanıldığını ortaya atanlar bile var.

Bizim de kafamızı kurcalayan birkaç soru işareti oldu. Bildiğiniz üzere Elisa Lam’in cesedi musluk suyunun kopkoyu ve kirli akmasıyla su tanklarını kontrol etmek için çatıya çıkan bir otel çalışanı tarafından bulunuyor. Cesedi bulan kişi önce polise deponun kapağı kapalıydı diyerek sistemi anlatıyor. Daha sonra adli tıp raporunda Elisa’nın ölüm nedeni “kaza” olarak yazılınca, Elisa Lam’in ailesi otele ihmalkarlığından dolayı tazminat davası açıyor. Cesedi bulan görevli, dava kapsamında ifade vermeye çağırıldığında bu sefer ağız değiştirerek kapak açıktı diyor. Belgeselde kapak açıktı derken adamın ifadesine dikkat ederseniz gerçekten vicdan azabı duyduğunu görebilirsiniz. Otelin yüklü miktarda tazminat ödememek için adamı ikna ettiği çok belli oluyor. Şunu da ekleyelim: Beden diline göre yalan söyleyen insanlar sol ya da sağ alta bakar.😉

Her şey bir yana Los Angeles polisi köpekleriyle çatıda arama yaparken bir yandan da hava destek ekibi helikopteriyle çok güçlü bir ışık tutuyor. Eğer su tankının kapağı gerçekten açıksa, o an nasıl fark edilmiyor? Ayrıca kapağın açık olup olmadığı helikopter kamerasında bile görülebilecekken neden buna başvurmuyorlar?

Belgeselde, 2007-2017 yılları arasında otel müdürü olan Amy Price’a da yer veriliyor. Otel yöneticiliği yaptığı bu 10 yıllık dönemde 80 kişi hayatını kaybetmiş. Bu kadar çok ölüm yaşanan bir otelde ortadan kaybolan bir genç kız için “Biz eşyalarını bırakıp çıkıp gitti sandık.” cümlesini kurabilmesi çok garip geliyor insana… Üstelik Elisa bir gün lobiye gelip “Ben ne kadar deliysem Los Angeles da en az benim kadar deli.” diye bağırmış. “Müşterinizden şüphelenip yakın takibe almadınız mı?” sorusuna ise gayet ilgisiz bir cevap veriyor Price…

Belgeselde Elisa Lam’in bipolar olmasına da fazlasıyla değinilmiş. Sanki ilaçlarını düzenli almadığı için o gün kafayı sıyırıp halüsinasyonlar görmesi sebebiyle kendini su tankının içine atmasının, ardından kurtulmaya çalışsa bile kullanılma seviyesine göre su artıp azaldığı için kapağa ulaşamamasını normal karşılıyorlarmış gibi… Tüm bunlara ilaçlarını düzenli olarak almaması sebep olmuş…(!) Toksikoloji raporuna göre Elisa o gün ilaçlarını kullanmış, sadece düzenli olarak kullanmadığı iddia ediliyor.

Elisa’nın cep telefonuna neden hiç bakılmıyor? Otelin kamera kayıtlarından birkaç gün geriye giderek kızın kitap aldığını bile öğreniyorlar ama her gün düzenli olarak ailesini arayan bir kızın cep telefonuna hiç değinilmiyor.

Belgeselde Elisa Lam’in ailesi ile konuşulmamış. Olay ne kadar acı olursa olsun ailesinden en az 1 kişi ile röportaj yapılmasını beklerdim. Bunun sebebi belki otel tarafından korkutulmuş olmaları olabilir.

Bu arada Elisa Lam su tankının içinde çırılçıplak bulunmuş. Bunun sebebini de üstünü ağırlık yapmaması için çıkarmış olduğu yönünde yorumluyorlar. Elisa Lam’in nasıl öldüğü konusu sonsuza dek gizemini koruyacak gibi görünüyor.

Yalnız bu belgeselde benim dikkatimi çeken asıl olay yukarıda da bahsettiğim gibi sosyal medyanın yer yer ne kadar korkutucu olabildiği ile ilgili…

Morbid isimli bir heavy metal müzisyeninin yıllar önce Cecil Hotel’de kalırken yayınladığı bir videosundan yola çıkarak Elisa’yı onun öldürdüğünü öne süren o kadar çok insan olmuş ki… Morbid’in solisti Pablo Camilo bu suçlamaların hayatını mahvettiğini, onu intiharın eşiğine sürüklediğini, iş yapamaz duruma getirdiğini söylüyor. İnsanların hayatını karartmak ve hiçbir kanıt yokken sırf görünüşü size korkunç geldiği için katil damgası yapıştırmak ne kadar doğru?

Elisa Lam Olayı ile Dark Water Filminin Şaşırtan Benzerliği

Dark Water isimli korku filminde yaşananlar Elisa’nın başına gelenlere çok benziyor. Filmdeki küçük kız kırmızı polar giyerek asansöre biniyor, Elisa da asansörde kırmızı bir polar giymişti. Küçük kız su tankının içine atlayarak hayatını kaybediyor. Ve asıl ilginç benzerliğe geliyorum, filmdeki küçük kızın ismi CECI…

Bizi Takip Edin:

Twitter
Instagram
Letterboxd
Youtube

Film ve dizi önerileri, sinema haberleri, Justice League, Falcon and the Winter Soldier ve daha birçok konudan bahsettiğimiz podcast’lerimizi dinleyebilirsiniz:

Soundcloud: soundcloud.com/kulturflix
Spotify: https://spoti.fi/2ZSJhFy
iTunes: https://apple.co/2AnbCJh
Spreaker: https://bit.ly/3cj1HBR

Yorum yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Bizi Sosyal Medya'da Takip Etmeyi Unutmayın!