Film

Felaket Filmlerini Sevenlerin Mutlaka İzlemesi Gereken Virüs ve Salgın Filmleri!

Çin’de ortaya çıkan corona virüsü, hızla yayılarak tüm dünyayı tehdit etmeye devam ediyor. Tedavisi bulunamadığı için daha çok tedirgin eden corona virüsünde ölü sayısı da her geçen gün artıyor. Çin’in salgına teslim olan şehirlerine 546 hava yolu seferi iptal oldu ve Çin’e giriş çıkışları kapatıldı. 30 Ocak’ta Çin’de bulunan 35 Türk vatandaşını Türkiye’ye geri getirmek için Koca Yusuf isimli uçak hareket etti ve vatandaşlar gerekli tüm tedbirler alınarak ülkeye getirilerek 15 günlüğüne karantina altına alındı.

Tarih boyunca buna benzer pek çok salgın haberi ve toplu ölümler, vakalar yaşandı. Yakın dönemde domuz gribi ve kuş gribi baş göstermişti. Corona virüsü hakkında her gün bir yerlerde haberler okuyoruz, biz de kısaca bahsetmek istedik. Corona virüsü nedir? Türkiye’de görüldü mü? Corona virüsü nasıl bulaşır? Belirtileri nelerdir? gibi aklınıza takılan sorular için yazımızın en altına ışınlanabilirsiniz.

Son günlerde İran’da ortaya çıkan koronavirüs sebebiyle Türkiye İran sınırı kapatıldı. Van’da coronavirus olduğundan şüphelenilen ateşli hastalara koronavirüs teşhisi konulmadı. 25 Şubat itibarıyla Hırvatistan ve İspanya’da da virüs görüldü. Uzun süredir mücadele edilen koronavirüs sebebiyle İtalya’da ölümler hızla çoğalıyor. Ayrıca Türk Hava Yolları’na ait Tahran İstanbul uçağında koronavirüs şüphesi olduğundan Ankara Esenboğa Havalimanı’na acil iniş gerçekleşti.

Gündemi özetledikten sonra asıl mevzuya gelelim: Dünyanın sonunu getirebilme potansiyeli olan ve insanlığı önlenemez bir salgınla karşı karşıya bırakan virüsleri, hastalıkları konu alan filmleri listeledik!

Filmlerin Gerçekle Bağlantısı Nedir?

Geçmişte yaşanan veba, AIDS, H5N1, kolera ve SARS gibi hastalıklar binlerce can aldı. Filmlerin birçoğu tarihteki bu dönemlerden etkilenerek yazılmış olsa da bir kısmı da seneler önce çekilmiş olmasına rağmen ilginç şekilde günümüzde yaşananlara işaret ediyor.

Bizi Takip Edin:

Twitter

Letterboxd

Youtube

Virüs Salgınını Konu Alan Felaket Filmleri

Tehdit – Outbreak – 1995 (2 saat 8 dakika)

Zaire’de ortaya çıkan ölümcül bir virüsü durdurması için Bulaşıcı Hastalıklar Uzmanı Sam Daniels ile iletişime geçilir. Virüs kısa zamanda Amerika’ya da yayılmıştır ve eğer önü kesilmezse tüm Amerika’nın sonu olacaktır. Başrollerde Dustin Hoffman, Rene Russo, Kevin Spacey ve Morgan Freeman’ın yer aldığı film bulaşıcı hastalık ve salgın filmleri arasında yer alıyor.

Salgın – The Crazies – 2010 (1 saat 41 dakika)

Sakin ve huzurlu bir kasabada bir gün ne olduğu bilinmeyen bir maddenin şehir sularına karışmasıyla herkes taker taker delirmeye başlar. Psikopat birer katile dönüşen kasaba sakinleri canice şeyler yaparak sağlıklı insanların hayatlarını tehdit etmeye başlarlar. Yetkililer bu olayın önünü alamayınca kasabaya giriş ve çıkışları yasaklar, fakat bu sefer de içeride kalan sağlıklı insanlar tehlike altında kalır.

Pontypool: Öldüren Kelimeler – 2008 (1 saat 36 dakika)

Diğer virüs ve salgın filmlerinden farklı bir konuya sahip olan Pontypool, kasabadaki kilisenin bodrum katında radio sunuculuğu yapan Grant Mazy’nin hikayesi ile başlar. Bir gün yine radyoda yayın yaparken, yoğun bir kar fırtınasının olduğunu ve insanların anlaşılmaz cümleler kurarak şiddet eğilimleri gösterdiğini duyar. Sonradan öğrendiğine göre en popüler dil olan İngilizce’deki en çok kullanılan kelimeler virüs kapmıştır ve insanlar bu kelimeleri söylediklerinde virüslü kişiler tarafından saldırıya uğrarlar. Virüslü insanlar bodrum katından yayılan radio dalgalarını hedef alırlar. Peki bu illetten kurtulmanın yolu olan farklı bir dil geliştirebilmeyi başarabilecekler midir?

Karantina – Quarantine – 2008 (1 saat 29 dakika)

Televizyon muhabiri Angela Vidal, bir gün yine haber peşinde koşarken 911’e gelen bir telefonla sarsılır. Korkunç çığlıklar atan bir kadının bulunduğu minik bir apartmana giderler. Kadın ne olduğu bilinmeyen bir şey tarafından etki altında olduğundan bina hemen karantinaya alınır.

Körlük – Blindness – 2008 (2 saat)

Gael Garcia Bernal ve Julianne Moore’un başrollerde olduğu Blindless’ın konusu, bulaşıcı bir körlük salgını! Jose Saramago’nun Körlük kitabından uyarlanan filmde, ‘beyaz körlük’ diye nitelendirilen durum yavaş yavaş tüm kenti etkisi altına alacaktır. Bu durumdan etkilenmeyen tek kişi göz doktorunun karısıdır. O da tüm gücüyle ailesini ve kendini kurtarmak için mücadele edecektir.

Shivers (1975)

Parazitlerin genleriyle oynayan bir profesör, ipin ucunu kaçırır ve işler kontrolden çıkar. İnsanlar korkunç bir biçimde değişime uğrar ve cinsel ilişki arzusu duymaya başlayarak parazitleri yayarlar. Doktor Roger Luc, vakayı çözmek üzere görevlendirilir.

The Flu – 2013 (2 saat)

Güney Koreli bir felaket filmi olan The Flu, nedeni bilinmeyen bir hastalığın ortaya çıkmasını ve yıkımlara sebep olmasını anlatıyor. Solunum yoluyla bulaşan bu hastalık, vücuda girdikten sonra 36 saat sonra öldürür. Son günlerde corona virüs vakasına çok benzetilen bir film olarak karşımıza çıkar.

Contagion – Salgın – 2011 (1 saat 46 dakika)

Yıldızlar geçidi kadrosuyla dikkat çeken filmde Matt Damon, Kate Winslet, Jude Law, Gwyneth Paltrow, Marion Cotillard gibi oyuncular yer alıyor.

Corona virüsü paniği ve salgınına oldukça benzer şekilde işlenen kurgusuyla dikkat çeken filmde; hava ve solunum yoluyla kolayca geçen ve birkaç gün içerisinde hastalanan kişiyi ölüme sürükleyen bir virüs salgını konu ediliyor. Insanların artan paniğini engellemek, korku içindeki halkı sakinleştirmek ve tabii ki canlarını kurtarmaya çalışmak oldukça zor bir mücadele gerektirir.

28 Days Later (2002)

İngiltere’de günlük hayatı tehdit eden ölümcül bir virüs başgösterir. Hastalıklı maymunlardan yayılan virüs, enfekte olan insanları zor durumda bırakmıştır. Virüsü yok etmeye çalışanlar aynı zamanda hasta insanlarla da mücadele etmek zorunda kalır. Kendilerince bir çözüm yolu arayarak askerlerin yönettiği bir sığınağa taşınırlar. Fakat bırada onları daha farklı sorunlar beklemektedir. Cillian Murphy, Naomie Harris, Megan Burns gibi oyuncuların başrolde olduğu film, oldukça etkileyici bir virüs salgın filmi olarak karşımıza çıkıyor.

Yeryüzündeki Son Aşk (2011)

Dünya çapında yayılan bir salgın hastalık, insanların duygularını tek tek yok etmeye başlamıştır. Eva Green ve Ewan McGregor’un başrollerde olduğu bu hüzünlü film, Michael ve Susan’ın romantik ilişkileri üzerinden ilerliyor.

Corona Virüs Nedir? Nasıl Ortaya Çıktı?

İlk olarak Çin’de ortaya çıkan, sonrasında dünyaya yayılan Coronavirüs, 2018’in aralık ayında Wuhan kentinde başladı. Virüsün ortaya çıkış şekli kesin olarak bilinmemekle birlikte bazı bilim adamları Wuhan’da yasa dışı hayvan satışı yapılan bir pazardan insanlara yayıldığını düşünüyor. Bir diğer görüş ise yarasadan alınan virüsün genetiği ile oynandığı ve yoğun nüfusun azalması için yalnızca yaşlıları etkileyecek bir virüs yaratıldığı, sonrasında da kontrolden çıktığı yönünde. Coronavirüsü biyolojik savaş olarak nitelendirenler de var. Çin hükümetinin otoyolları kapatıp uçuşları durdurduğu, Wuhanlıların günlerdir evden dışarıya çıkamadığı virüs salgınından hayatını kaybedenlerin sayısı 213’e, vaka sayısı ise 10 bine ulaştı. Çin’de 1300 küsur yoğun bakım hastasından ümidin kesildiği açıkladı.

Corona Virüs Nasıl Bulaşır?

Corona virüsü tıpkı diğer solunum yolu enfeksiyonlarında olduğu gibi öksürme, hapşırma, solunum durumlarında hava yolu ile bulaşıyor. Vuhan sokak pazarında vahşi hayvanların yasa dışı satılması ile insana bulaştığı, insanlardan diğer insanlara da damlacıklar, zerrecikler yoluyla bulaştığı biliniyor. Hasta kişiler ile yakın temas haline girildiğinde bulaşabilen bir hastalıktır.

Coronavirüs’ten Nasıl Korunurum?

Basit bir grip virüsü bile hava yolu ile bulaşabiliyorken, henüz tedavisi bulunmamış olan corona virüse karşı kendimizi korumaya almamız gerekiyor.

*Normalde uygulanması gereken “hapşırırken, öksürürken ağzını kapatma”ya ekstra özen gösterilmeli. Tek kullanımlık peçetelere hapşırıp hemen çöpe atmalısınız.

*Eller sık sık en az 20 saniye boyunca köpüklü sabunla yıkanmalı, özellikle toplu taşımalarda maskeyle korunup hasta kişilerden uzak durulmalı.

*Eller kirliyken ağıza, buruna ve gözlere sürülmemeli.

*Ateşi olan, öksüren ve sık sık hapşıran kişilerle yakın temastan kaçının.

*İnsanlarla yakın temastan kaçınıp, Bilim Kurulu’nun önerdiği gibi en az 1.5 – 2 metrelik sosyal mesafe uygulanmalı.

*Kalabalık yerlere (konser, tiyatro, alışveriş merkezleri vb) girilmemeli.

Coronavirüsün Semptomları ve İlk Belirtileri Nelerdir?

Corona virüsün ilk belirtileri soğuk algınlığına oldukça benziyor. Boğaz ağrısı, halsizlik, ishal, yüksek ateş, öksürük, nefes almada zorlanma ile başlayıp ilerleyen günlerde nefes darlığına sebebiyet veriyor. Ciddi vakalarda ağır akut solunum yolu enfeksiyonu, böbrek yetmezliği, zatürreye ve ölümlere neden olabiliyor. Koronavirüsün vücuda girdiği andan itibaren kuluçka süresi kesin olarak bilinmemekle birlikte 2-14 gün arasında olduğu söyleniyor.

Corona Virüsü Tedavisi Nedir?

Dünya Sağlık Örgütü 30 Ocak’ta yaptığı açıklamada uluslararası acil durum ilan ettiğini, virüsün özellikle bağışıklığı düşük olan ülkelere yayılmasından korktuklarını belirtti. Henüz tedavisi bulunamayan corona virüsünde semptomlar kendi kendine geçebiliyor. Doktorların yazdığı ağrı kesiciler ve ateş düşürücülerle tedavi uygulanıyor. Bol bol sıvı tüketerek dinlenmek ve uyumak hastalığın tedavisinde oldukça önemli.

Bizi Takip Edin:

Twitter
Instagram
Letterboxd
Youtube

Dark, Netflix, TENET ve daha birçok konudan bahsettiğimiz podcast’lerimizi dinleyebilirsiniz:

Soundcloud: soundcloud.com/kulturflix
Spotify: https://spoti.fi/2ZSJhFy
iTunes: https://apple.co/2AnbCJh
Spreaker: https://bit.ly/3cj1HBR

Yorum yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Bizi Sosyal Medya'da Takip Etmeyi Unutmayın!