DiziNetflix

Netflix’in En Sağlam İşlerinden Biri: Dear White People Dizi Konusu ve İncelemesi

Amerika’nın Minneapolis kentinde, polis memuru Derek Chauvin’in silahsız bir siyahi vatandaş olan George Floyd’un boynuna dizini basarak ölümüne sebep olması büyük bir ayaklanmanın fitilini ateşlemişti. Aralarında Timothee Chalamet, Cara Delevingne, Ben Affleck gibi ünlü isimlerin de bulunduğu yüz binlerce insan sokaklara dökülüp, ırkçılık karşıtı protestolara destek veriyor.

Tüm bu olaylar, insanların biraz olsun bilinçlenmesini ve farkındalık kazanmasını sağladı. Amerika’da başlayan ve Avrupa’ya da yayılan ırkçılık karşıtı protestolar, Netflix’te yayınlanan When They See Us ve Dear White People dizilerine de ilgiyi artırdı. Belki empati kurabilmek için belki de birazcık olsun siyahların yaşadıklarına şahit olabilmek için…

Geçtiğimiz günlerde yazdığımız When They See Us ve Central Park Beşlisi yazımıza ilgi oldukça yoğun oldu. Bu sebeple Netflix’te ırkçılığın ve siyahilere bakışın konu alındığı bir diğer başarılı dizi olan Dear White People’ı da yazmaya karar verdim. Üstelik son olaylardan sonra izlenme sayısı geçen haftaya göre yüzde 329 artmış… Sundance Film Festivali’nde Özel Jüri Ödülü’nü kazanan Dear White People, Türkçeye Sevgili Beyaz Irk olarak çevriliyor. 2017 yapımı Dear White People dizisinin IMDb puanı 6.2.

Öncelikle aynı yönetmenin çektiği aynı isimli bir film olduğunu ve bu dizinin de o filme dayandığını hatırlatmak isteriz. Lafı daha fazla uzatmadan, Dear White People dizisinin konusu, oyuncuları, incelemesi ve neden izlemeniz gerektiği konularına geçelim.

Diğer dizi önerilerimiz için tıklayın…

Dear White People Dizi Konusu

Netflix Dear White People dizisi, dört siyah üniversite öğrencisinin beyazların çoğunlukta olduğu bir üniversitede yaşadığı sorunları konu alıyor. Modern Amerikan ırkçılığına odaklanan dizi, aynı isimli 2014 yapımı bir filme dayanıyor. Dört siyahi arkadaş, her sene beyaz öğrencilerin organize ettiği ırkçılık teması taşıyan bir festivalde kendi taleplerini dile getirmek için mücadele vermeye başlıyor. Maruz kaldıkları ayrımcılıklardan yorulan arkadaşlar artık söz hakkının kendilerine verilmesi gerektiğini düşünüyor.

Neden Dear White People İzlemeliyim?

Dizi, beyazların içindeki bir avuç siyahın yaşadığı zorlukların yanı sıra geçmişte siyahların yaptığı olumsuz olaylar yüzünden şu an yargılanmamaları gerektiğinin de altını çiziyor. Anlatım tarzı olarak ilginç bir yol izliyor. Final bölümü hariç, her bölümde farklı karakterlerin hemen hemen aynı günlerde neler yaptığını anlatıyor. Bence bu şekilde izleyiciyi daha çok içine alıp, karakterlerin psikolojisine adapte etmiş oluyorlar. Dizi, herkesin farklı bir hikayesinin, farklı bir dünyasının olduğunu gösteriyor. Finalde ise hepsi bir araya geliyor.

Tür olarak dram-komedi kategorisinde bulunan dizi, değindiği konular, içeriği ve hicivleri ile bu iki türün de hakkını veriyor. Irkçılığa, tarihi olaylara ve siyasete çok fazla gönderme yapılıyor. Referans gösterilen olayları bilmeyenler için biraz ağır kaçabilir.

Kurgusuyla, diyaloglarıyla, çekim teknikleriyle ve olayların işlenişiyle Netflix’in en sağlam işlerinden biri olduğunu düşünüyorum. ABD’deki kurumsallaşmış ırkçılığı, siyahilerin yaşadığı haksızlıkları biraz olsun görmek isterseniz, Dear White People dizisi mükemmel bir alternatif. Ayrıca ilk bölümü bitirince binge-watch yapma ihtimaliniz yüksek, benden söylemesi. Dizinin şu an 3 sezonu yayınlandı. 4. sezonu ile final yapacak.

Dear White People Oyuncuları

Justin Simien’in yaratıcısı olduğu dizide, Logan Browning, Brandon P Bell, DeRon Horton, Antoinette Robertson gibi oyuncular yer alıyor. Justin Simien, 2014 yılında vizyona giren Sevgili Beyaz İnsanlar (Dear White People) filminin hem senaristliğini hem de yönetmenliğini yaptı. Justin Simien’in son işi ise bu yıl yayınlanan korku-komedi türündeki Bad Hair filmi…

Bizi Takip Edin:

Twitter
Instagram
Letterboxd
Youtube

Dark, Netflix, TENET ve daha birçok konudan bahsettiğimiz podcast’lerimizi dinleyebilirsiniz:

Soundcloud: soundcloud.com/kulturflix
Spotify: https://spoti.fi/2ZSJhFy
iTunes: https://apple.co/2AnbCJh
Spreaker: https://bit.ly/3cj1HBR

Dear White People Fragman

Yorum yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Bizi Sosyal Medya'da Takip Etmeyi Unutmayın!