DiziFilmNetflix

The Queen’s Gambit Sevenlerin Kesinlikle Göz Atması Gereken 10 Dizi ve Film!

Netflix mini dizisi The Queen’s Gambit, son zamanların en çok sevilen ve en çok izlenen dizileri arasında yerini aldı. Tabii ki biz de hemen izledik ve gerek Anya Taylor-Joy’un müthiş performansı gerek sürükleyici senaryosu ile 2020’de Netflix’te yayınlanan en başarılı dizi olduğunu düşünüyoruz. Dizi Netflix’e girelim haftalar oldu ve halen milyonlarca kişi tarafından izleniyor. Biz de The Queen’s Gambit izleyen ve çok sevenlerin kesinlikle izlemesi gerektiğini düşündüğümüz 10 dizi ve filmi listeledik!

Su Gibi Akıp Giden Netflix Mini Dizisi: The Queen’s Gambit İncelemesi

1- Emma

The Queen’s Gambit dizisinde Beth Harmon’ı canlandıran Anya Taylor-Joy, Jane Austen’ın klasikleşmiş romanı Emma’nın yeniden çevriminde başrolde yer alıyor. Film, Emma Woodhouse’un çevresindeki insanlara yardım etmek için çöpçatanlık yapmasını; fakat bu sebeple birçok kaosa neden olmasını konu alıyor. Anya Taylor-Joy’un The Queen’s Gambit’teki oyunculuk performansını çok beğendiyseniz, bu film ile yeniden hayran olacağınıza eminiz!

Nereden İzleyebilirim?: HBO Max

2- Godless

Erkek nüfusunun çoğunun ölümüne sebep olan bir maden kazasının ardından, 1880’lerde New Mexico’da çoğunluğu kadınlardan oluşan La Belle ismindeki bir kasaba etrafında dönen bir mini dizi. Batı’ya terör estiren Roy Goode isimli haydutun ve onu yakalamaya çalışan Frank Griffith’in maceralarını soluksuz izleyeceğiniz bir dizi. Thomas Brodie-Sangster (The Queen’s Gambit’te Benny’i canlandırıyor) La Belle’de yaşayan kadınlarla birlikte savaşan, kasabanın genç yardımcısı Whitey Winn’i canlandırıyor. Kısacası, ne istediğini bilen ve Thomas Brodie-Sangster’a aşık olan güçlü kadınlardan hoşlanıyorsanız, bu dizi tam size göre!

Nereden İzleyebilirim?: Netflix

3- Queen of Katwe

Listemizde The Queen’s Gambit’e konu olarak en yakın olan film, Queen of Katwe. Satranç oynamayı öğrendikten sonra hayatı tamamen değişen Phiona Mutesi isimli Ugandalı bir kızı anlatan biyografik dramanın başrolünde, Lupita Nyong’o ve David Oyelowo yer alıyor. Film başlar başlamaz kendinizi Phiona ile özdeşleştireceğinize eminiz!

Nereden İzleyebilirim?: Disney+

4- The Devil All the Time

The Devil All the Time; Tom Holland, Bill Skarsgard, Robert Pattinson, Sebastian Stan ve Henry Melling gibi yıldızlarla dolu bir oyuncu kadrosuna sahip. Film, korkunç eylemlerinin sonucunda yaşamları birbirleri ile iç içe geçen karakterlerin hikayesini anlatıyor. The Queen’s Gambit dizisini izlerken olduğu gibi, bu filmde de kendinizi tüm karakterlerin motivasyonunu ve sadakatini sorgularken bulacaksınız ve aynı durumda siz olsaydınız hangi seçimi yapacağınızı kendinize soracaksınız.

Nereden İzleyebilirim?: Netflix

5- A Beautiful Day in the Neighborhood

Gerçek bir hikayeden uyarlanan A Beautiful Day in the Neighborhood, Amerika’nın 2003 yılında hayatını kaybeden ünlü televizyoncusu Fred Rogers ile gazeteci Tom Junod arasındaki dostluğu konu alıyor. 31 sene boyunca Mr. Roger’s Neighborhood isimli bir televizyon programı sunan Rogers, programında çocukları eğlendirmek ve eğlendirirken eğitebilmek için çabalıyordu. The Queen’s Gambit gibi, bu filmde de yetiştirilme tarzının bir ürünü olmayan ve yaşamları boyunca birçok zorluğun üstesinden gelen bir ana karakter yer alıyor. A Beautiful Day in the Neighborhood, The Queen’s Gambit’te Beth’in annesi Alma’yı canlandıran Marielle Heller yönetmenliğinde çekilen harika bir film.

Nereden İzleyebilirim?: Amazon Prime

6- Mrs. America

The Queen’s Gambit ve Mrs. America’nın ortak noktası, her ikisinde de zoru başaran güçlü kadın karakterlere sahip olması – özellikle de dünya onlara karşıymış gibi görünürken-. ABD’deki eşit hak yasasının hazırlanışına dek olan süreci ve feminizmin yükselişini ünlü aktivist Phyllis Schlafly’ın gözünden izleyeceğiniz bir mini dizi. Her iki dizide de kadınların hak ettikleri saygıyı elde etmek için nasıl savaştıklarını izlemek müthiş!

Nereden İzleyebilirim?: Hulu

7- The Great

The Great, Rusya’nın Büyük Katerinası’nın yükselişinin kurgusal bir yeniden anlatımıdır. 17. yüzyılda Avusturya’nın kırsal kesiminde yaşayan bir kadının bir Rus imparatoru ile evlenmesi ve zaman içinde kendi hayatı ile Rusya’nın geleceği arasında zorlu bir seçim yapmak zorunda kalmasına odaklanan diziyi izlerken pek çok duyguyu bir arada yaşayacaksınız. Catherine rolünü Elle Fanning üstleniyor ve muhteşem bir performans sergiliyor. Dizideki karakterlerin mükemmel olduğunu söylemek çok güç; ama Elle Catherine’i öyle güzel yansıtıyor ki, keskin zekasına, tutkularına hayran kalıyorsunuz. Tıpkı Anya Taylor-Joy’un Beth Harmon karakteri gibi…

Nereden İzleyebilirim?: Hulu

8- Endgame

Çok zeki ve kibirli olan satranç ustası Arkady Balagan’ın dedektiflik maceralarını izlemeye hazır mısınız? Suçu çözmek için analitik satranç becerilerini ve keskin zekasını kullanan eski satranç şampiyonu Arkady Balagan’ı konu alan Endgame dizisi, The Queen’s Gambit’i sevenlerin çok seveceğini düşündüğümüz bir alternatif.

Nereden İzleyebilirim?: Amazon Prime

9- Alias Grace

Bu mini dizi, Margaret Atwood’un aynı adlı kitabına dayanıyor. Alias ​​Grace, hizmetçi olarak çalıştığı evin sahibini ve kahyasını öldürmekten suçlu bulunan İrlandalı bir göçmen olan Grace Marks’ın hikayesini anlatıyor. Gerçek bir olay öyküsünü izleyici ile buluşturan diziyi izlerken, Google’e Grace Marks yazma isteği duyabilirsiniz. Sıralanan pek çok sonuçta 18 Temmuz 1842 yılında işlenen cinayetin ayrıntılarına ulaşabilmek mümkün. Ama biz yine de spoiler vermemek adına bu detaylara değinmeyeceğiz. Tıpkı The Queen’s Gambit gibi, çok fazla olay örgüsünü çok az bölüme sığdıran bu mini dizi, kesinlikle izlenmeli!

Nereden İzleyebilirim?: Netflix

10- The English Game

İngiltere’de futbolun nasıl ortaya çıktığını ele alan The English Game dizisi, karantina günlerinde keyifle izleyeceğimiz bir seyirlik olarak karşımıza çıkıyor. Hikayenin baş kahramanları Fergus Sutter ve Jimmy Love, İngiltere’de bir işçi sınıfı takımı olan Darwen’da oynamaya başlıyor. Bu hikayede yer alan Fergus Sutter, İskoçya’nın Glasgow kentinde dünyaya gelen, taş ocağında işçiyken bir yandan da futbol oynayan gerçek bir kişilik… Aynı zamanda tarihin ilk transferi olarak da biliniyor. Tutku, spor ve sürükleyicilik açısından The Queen’s Gambit ile oldukça benziyor.

Nereden İzleyebilirim?: Netflix

Bizi Takip Edin:

Twitter
Instagram
Letterboxd
Youtube

Film ve dizi önerileri, sinema haberleri, Justice League, Falcon and the Winter Soldier ve daha birçok konudan bahsettiğimiz podcast’lerimizi dinleyebilirsiniz:

Soundcloud: soundcloud.com/kulturflix
Spotify: https://spoti.fi/2ZSJhFy
iTunes: https://apple.co/2AnbCJh
Spreaker: https://bit.ly/3cj1HBR

Yorum yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Bizi Sosyal Medya'da Takip Etmeyi Unutmayın!