Dizi

Amazon Prime Dizi Önerisi: Upload! Sanal Dünya Cennet mi Cehennem mi?

Bize Instagram hesabımız üzerinden sıklıkla “Amazon Prime dizi önerileri de yapın” diye yazanlar için nefis bir öneriyle geldik! Amazon Prime tarafından 2020’de yayınlanmaya başlayan UPLOAD dizisinin, bilim kurgu, dram ve gizem türlerini sevenlerin favorisi olacağına eminiz. Black Mirror ve Years and Years dizilerini izleyip sevdiyseniz veya bu tarz başka diziler arıyorsanız, arayışınızı sonlandırabilirsiniz çünkü Upload dizisi gerçekten çok iyi!

Years and Years dizisi inceleme yazımız için tıklayın.

Black Mirror yazılarımız için tıklayın.

Peki Nedir Upload Dizi Konusu?

Dizi 2033 yılında geçiyor. Yani gerçek bir teknoloji çağında… Süpermarkete girdiğinizde yapay zekalar sizi baştan aşağı tarıyor ve “Demir eksikliğin var ıspanak alman gerek” diye uyarıyor. Telefon diye bir şey yok, baş parmağını ve işaret parmağını açtığında telefon ekranı beliriyor. Ama asıl olay ve dizinin etrafında döndüğü ana konu, insanların öldükten sonra kendini sanal bir dünyaya yükleyebilmesi.

Upload dizi konusu kısaca şöyle; bir bilgisayar programcısı olan Nathan 27 yaşında geçirdiği bir trafik kazası (!) sonucu hastaneye kaldırılıyor. Burada kendisine iki seçenek sunuluyor: Ameliyat veya yüklenme. Nathan yüklenme fikrine gönülsüz yaklaşsa da kız arkadaşının ısrarı karşısında gerçek hayata veda ediyor ve bilinci LakeView isimli sanal bir cennete aktarılıyor. Nathan hala yaşıyor olmasına sevinse de kısa süre içinde bu sanal dünyanın eksileriyle de yüzleşiyor. Nora ya da “Angel” kod adlı müşteri hizmetleri temsilcisi ile tanıştıktan sonra hayatı biraz daha değişiyor. Nora’nın ise hem çalıştığı kurumdaki baskılar hem babasının dijital dünyaya yüklenmek istememesi hem de Nathan’a karşı hissettiği duygular sebebiyle kafası oldukça karışıyor.

Nathan sırf bilinci hayatta kalsın diye zengin sevgilisinin kölesi olmaya devam edecek mi? Öldükten sonra aşkın devam edebilmesi mümkün mü? Nathan için bu sanal dünya cennet mi olarak yoksa cehennem mi? Nathan son teknoloji arabasıyla gerçekten kaza mı yaptı yoksa bu bir suikast mi? Tüm bu soruların cevabını diziyi izleyerek öğrenebilirsiniz.

Upload Dizisi Kaç Bölüm? Kaç Sezon?

Upload 1 sezon 10 bölümden oluşuyor. 1 Mayıs 2020’de Amazon Prime’da yayınlanmaya başladı. İlk bölümü 46 dakika uzunluğunda olan dizinin diğer bölümleri ortalama 30 dakika uzunluğunda.

Upload Dizisi 2. Sezon Ne Zaman?

Amazon Prime, Upload dizisi ilk sezon prömiyerini yaptıktan sadece bir hafta sonra 2. sezon için onay verdi bile. Henüz Amazon’dan ve Greg Daniels’ten resmi bir açıklama gelmedi ancak; Upload dizisi 2. sezon çıkış tarihi büyük ihtimalle 2021 yılında olacak.

Amazon Stüdyolarının Başkanı Jennifer Salke, dizinin 2. sezon onayı almasıyla ilgili konuştu. “Greg Daniels akıllıca bir sinematik komedi yarattı. Tüm dünyadaki izleyicilerimizin Nora ve Nathan’ın sonraki kısımlarını görmeyi istediklerini biliyoruz. Bu yüzden ikinci sezon için yeşil ışık yakıyoruz.”

Upload Dizi Yorum

Amazon Prime dizileri arasında sörf yaparken gözüme takılan ve konusunu okuduğumda oldukça ilgimi çeken Upload dizisi benim için “iyi ki keşfetmişim” dediğim bir dizi oldu. The Office ve Parks and Recreation gibi önemli komedilerin yazarı Greg Daniels tarafından yaratılan Upload, teknoloji ve bilimi sorgulatacak cinsten detaylar da içeriyor. Teknoloji çağına ve bu çağın olumsuz yönlerine Black Mirror gibi dizilerden zaten alışığız; fakat yine de Upload’ı izlerken “gerçekten böyle bir çağda yaşamak ister miydim?” diye sorarken buldum kendimi. Ölümden sonra dijital dünyaya aktarılmak güzel ama orada yaşanan sıkışmışlık hissini bir düşünsenize? Zaten dizide de çoğu ‘yüklenen’ çıldırıp aktarma hortumuna girip parçalanıyor.

Upload konusu itibariyle şu anda sahip olamadığımız teknolojileri ele alsa da kapitalizm göndermeleri çok gerçekçi. Öyle her isteyen öldükten sonra sanal dünyaya gidemiyor. Paran varsa ya da çok zengin bir tanıdığın bütün masraflarını aydan aya ödeyecekse bu nimetlerden yararlanabilirsin. Nathan bir gün 2 gb veri kotası olanların bulunduğu bölüme gidiyor ve acı gerçekle burada yüzleşiyor.

Yazıyı buraya kadar okuyup hala “Upload dizi izlenir mi” diye soranlar varsa, 90’larda çocuk olup Sims batağına batmış biri olarak diziyi izlerken sık sık Sims’i anımsatması bile izlemek için bir sebep diyorum.

Upload Dizi Oyuncuları

Robbie Amell

Upload dizisinin başrolü olarak karşımıza çıkan Robbie Amell, Nathan Brown rolünde. 27 yaşında Lake View adlı sadece zenginlerin yüklenebildiği dijital bir dünyaya yüklendi.

Andy Allo

Ölenleri dijital dünyaya aktaran müşteri temsilcisi. Nora Antony rolüyle karşımıza çıkıyor ve Nathan’a dijital dünyada yardımcı olan müşteri temsilcisini canlandırıyor.

Allegra Edwards

Sadece fiziksel güzelliği ile Nathan’ın dikkatini çekmiş sevgilisi Ingrid Kannerman rolünde. Tabii bir de parası…

Zainab Johnson

Nora’nın iş arkadaşı Aleesha rolünde. Luke’un müşteri temsilcisi aynı zamanda.

Kevin Bigley

Nathan’ın dijital dünyada tanıştığı arkadaşı.

Upload ne demek?

Upload kelimesi İngilizce’de yüklemek anlamına geliyor. Bilgisayar ağlarında uzaktaki bir sistemin kopyasını saklayabilmek için bir sunucu gibi uzak sisteme veri gönderilmesi ile yükleme işlemi gerçekleşiyor.

Upload Fragmanı

 

Bizi Takip Edin:

Twitter
Instagram
Letterboxd
Youtube

Dark, Netflix, TENET, Batman ve daha birçok konudan bahsettiğimiz podcast’lerimizi dinleyebilirsiniz:

Soundcloud: soundcloud.com/kulturflix
Spotify: https://spoti.fi/2ZSJhFy
iTunes: https://apple.co/2AnbCJh
Spreaker: https://bit.ly/3cj1HBR

Yorum yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Bizi Sosyal Medya'da Takip Etmeyi Unutmayın!