FilmNetflix

Netflix’ten Kore Yapımı Müthiş Bir Psikolojik Gerilim Filmi: The Call İncelemesi

Netflix’in 2020 yapımı Kore gerilim filmi “The Call”, son zamanlarda izlediğimiz beyin yakan başarılı filmler arasında yerini aldı. Geçmiş, gelecek, paralel evren gibi temaları sevenler için bu film gerçek bir hazine! İçerisinde bilim kurgu, gizem, aksiyon ve bolca gerilim barındıran The Call filmini izlerken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

Netflix’in zombi filmi ALIVE’da oynayan Güney Koreli aktris Park Shin Hye, The Call adlı yeni filmi ile tekrar izleyicisi karşısına çıktı. Güney Kore gerilim filmi, aslında sinemalarda gösterime girecekti; ancak pandemi, filmin doğrudan Netflix’te yayınlanmasına neden oldu.

“Alive” hakkındaki düşüncemizi şöyle bırakalım:

Netflix Gerilim Filmi The Call Konusu ve Yorumu

Park Shin Hye, babasının satın almayı planladığı bir eve taşınan Seo Yeon’u canlandırıyor. Seo Yeon, Young Sook’tan (Jun Jong Seo) gizemli telefonlar almaya başlar. İki kadın aynı evde olduklarını ancak iki farklı zaman diliminde yaşadıklarını öğrenir. Seo Yeon, Young Sook’un babasının öldüğü yılda yaşadığını öğrenince ondan babasını kurtarmasını ve gerçekliği sıfırlamasını teklif eder. Nelerle karşılaşacağını ve hayatının ne şekilde değişeceğini bilmeden, tamamen babasını tekrar yanında görmek istediği için sunduğu bu masum teklif, sizi koltuğunuza çivileyecek olay örgüsünü başlatır. Gelecek ve geçmişin değişmesi ile hikaye şekillenmeye başlar.

Filmden daha çok bahsedersem spoiler vermiş olacağım, sizi bu keyiften mahrum etmek istemem. İzleyip kendiniz görün her şeyi, çünkü gerçekten ÇOK İYİ!

Filmin ilk yarısı domino taşlarını kurarken, ikinci yarısında taşlar hızlı bir şekilde dökülüyor. Bu, izleyicilerin gözlerini ekrana kilitlemesini sağlıyor. Filmin başlarında izleyiciye verilen gerilim, son dakikaya kadar devam ediyor. Bu da neredeyse 2 saatlik bir filmi, yağ gibi akıp giden çok sürükleyici bir yapıma dönüştürüyor.

The Call Oyuncuları

İki başrol oyuncusu da olağanüstü. Park Shin Hye, oyunculuk becerilerinin farklı bir yönünü sunuyor. Her duyguya rahatlıkla geçiş yapabiliyor. Jong-seo Jun’un mükemmel performansının hakkını da vermek gerek. Jong-seo Jun, performansıyla sadece korku duygusu uyandırmakla kalmıyor, aynı zamanda izleyicileri filme kilitliyor! Bu iki baş karakter dışında filmde Oh Jeong-Se, Sung-ryung Kim, El Lee yer alıyor.

Filmde Anlam Veremediğim Detaylar:

*Bu kısım filmi izlemeyenler için tat kaçıran detaylar -spoiler- içeriyor!*

Filmi ne kadar sevsek de birkaç mantık hatası olduğunu söylemeden geçemeyeceğiz. Filmin sonunda ortaya çıkan en büyük soru, iki telefonun birbirine nasıl bağlandığı… Film, bunun cevabını veremiyor ve izleyiciye açık bir son bırakıyor. Açıklanması gereken bir başka olay ise Seo Yeon’un anıları… Olaylar değiştiğinde hafızasının da etkilenmesi gerekir. Ama film, bu detaylara takılmadan izleyeceğiniz kadar başarılı…

Bizi Takip Edin:

Twitter
Instagram
Letterboxd
Youtube

Film ve dizi önerileri, sinema haberleri, Justice League, Falcon and the Winter Soldier ve daha birçok konudan bahsettiğimiz podcast’lerimizi dinleyebilirsiniz:

Soundcloud: soundcloud.com/kulturflix
Spotify: https://spoti.fi/2ZSJhFy
iTunes: https://apple.co/2AnbCJh
Spreaker: https://bit.ly/3cj1HBR

Yorum yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Bizi Sosyal Medya'da Takip Etmeyi Unutmayın!