Haberler

Netflix Yapımı “The Platform”un Yönetmeni Filmin Sonu Hakkında Konuştu

Netflix’in kısa sürede popülerleşen İspanyol yapımı The Platform filmi, konusu, verdiği mesajlar ve sonu hakkında adından çok söz ettirdi. Filmin yönetmeni Galder Gaztelu-Urrutia, The Platform filminin sonu hakkında konuştu.

“The Platform filmini izlemeli miyim? Konusu nedir? Sonunda Ne Anlatmak İstiyor?” gibi sorular için inceleme yazımızı okuyabilirsiniz.

The Platform filminde yarattığı atmosferle, bir insanın başına gelebilecek en kötü şeyin başka bir insan olduğunu gösteren İspanyol yönetmenin film hakkında verdiği detaylar dikkat çekici.

***Buradan Sonraki Bölüm The Platform Filmini İzlemeyenler İçin Tat Kaçırıcı Detaylar (Spoiler) İçeriyor***

Her katta 2 mahkumun kaldığı dikey bir hapishanede geçen filmde yemekler günde sadece bir kez bir platform ile en üst kattan en alt kata indiriliyor. Üst katta bulunan mahkumlar leziz bir şekilde hazırlanmış yemeklerin hepsini hunharca yerken, alt kattakiler onların artıklarıyla beslenmek zorunda kalıyor. Tabii ki kaldıysa…

Hal böyleyken filmin başkarakteri olan Goreng ve yanına aldığı arkadaşı Baharat, hapishanedeki bu adaletsiz sistem karşısında bir şeyler yapmak için platformun en alt katına inmeye çalışır. Mesaj olarak en üst kata yollamak istedikleri tatlı tabağını korumayı başararak, hapishanenin en alt katı olan 333. kata indiklerinde, küçük bir kız çocuğunun olduğunu görürler. Korudukları tatlıyı ona verirler ve uyuyan kızı mesaj olarak platforma koyup en üst kata yollarlar.

İşte Collider’a konuşan Galder Gaztelu Urrutia’ya sorulan sorular ve yönetmenin cevapları:

Filmin sonunda mesaj yerine ulaşıyor mu?

-“Bunu topluma sormalısınız. Bu hepimize bağlı. Bu dünyaya adım atmış en acınılası ve sefil varlıklar olarak kalmak isteyip istemediğimize bağlı.”

Yönetimin amacı ne?

-“Bu büyük bir mesele. Elbette adaletsizliği protesto etmeli ve bildirmeliyiz. Böyle bir sistem karşısında kendimizi korumaya devam eder miyiz? Daha önce de belirttiğim gibi bu toplumsal bir öz eleştiri. Kimseye ne yapması gerektiğini söyleme konusunda yetkili kişi değilim. Film yalnızca açığa çıkarmayı hedefliyor, doktrinleştirmeyi veya ders vermeyi değil. Yapması gereken şeyleri yapanlar var ama birçoğumuz günü bahanelerle geçiriyoruz.”

Çocuk gerçekten o kadının çocuğu muydu?

“Bu sorunun cevabını biliyorum fakat açıklamayacağım.”

Peki yönetim, katılmak isteyen birini reddedebilir mi?

“Goreng, The Platform’un yemeği, onu her türlü kabul ederlerdi. Görüşmeler yönetim tarafından yapılıyor ve böylece Platform’a girmenin sanki herkes tarafından arzulanan bir lüks olarak görülmesi sağlanıyor. Eminim hepimiz buna benzer iş görüşmelerinden geçmişizdir.”

Yönetmenin tıpkı filminde olduğu gibi röportajında da sistem eleştirilerine yer verdiği cümlelerinin yanı sıra en dikkat çeken noktalardan biri ise dünyada El Hoyo gibi pek çok tesisin olduğunu söylemesiydi.

Bizi Takip Edin:

Twitter

Letterboxd

Youtube

Yorum yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Bizi Sosyal Medya'da Takip Etmeyi Unutmayın!